Foma Şebokolik Dergi Röportajı

Tarih : 02/ 07/ 2012

“Ağzımda Tabanca” isimli albümüyle geçtiğimiz günlerde dinleyicileri ile buluşan Foma, Şebokolik ekibinin konuğu oldu. İşte o röportaj;

Şebokolik: Öncelikle Şebokolik’in konuğu olduğunuz için teşekkürler :) Foma grubu müzik dünyasında yeni diyebileceğimiz bir grup. 2009 yılında son halini alan grup birçok başarılara da imza attı kısa zamanda.Kuruluş yıllarından başlayarak grubu biraz anlatırsak…

Foma: Biz teşekkür ederiz. AĞZIMDA TABANCA çıkar çıkmaz bizimle irtibata geçip bu röpötajı yaptığınız için. 2007’de MAVİSAKAL’ın son kadrosunda birlikte çaldığımız Murat Tümer (davul), Tanju Eren (Gitar) ve Batur Yurtsever yeni bir anlayışla bir oluşum içerisine girdik. 4X4’ün solisti Deniz Tuzcuoğlu bize vokalist olarak Evren Uysal’ı önerdi. İlk tanıştığımız anda kan uyuşumu inanılmazdı. Temmuz 2007’de FOMA kuruldu. Daha sonra yine ne enteresandır ki Temmuz ayında, ama 2 sene sonra, 2009’da Dağhan Kök’ü gruba dahil ettik ve FOMA 5 kişilik son kadrosuna ulaştı.

Şebokolik: Mayıs ayında ikinci EP’inizi yayınladınız. 4 parçalık bir EP idi bu. Nasıl hazırlandınız? Hazırlanma sürecinden bahsedersek…

Foma: Biz 2009’da “ALBÜM”ü yayınladıktan sonra boş durmadık ve sürekli yeni besteler yapıyorduk. Provalarda hem yeni yayınladığımız ALBÜM’ün şarkılarını çalıyor, hem de her provada yeni besteler üzerinde çalışıyorduk. 2009 yazında İstanbul’da Deneyevi stüdyosuna girerek şarkıları kaydettik.

Şebokolik: Şarkılarınız genelde hızlı,hareketli. Nasıl oluştu bu şarkılar?

Foma: Yaşadıklarımızla çok paralel. Çok coşkulu veya öfkeli olduğunda genelde o tempoda birşeyler çıkıyor. Biz de ne hissediyorsak akışına bıraktık. Kayıtlar bittikten sonra daha önceki yıllarda çalıştığımız dünyaca ünlü Finli prodüktör Mikko Karmila ile irtibata geçtik, Şarkıları dinledi ve miksi üstlendi. EP’nin miks ve mastering’i daha önce ALBÜM’de de olduğu gibi Helsinki’de Finnvox stüdyolarında Aralık 2009’da yapıldı. Yani 3 yıl bekledik bu EP’yi çıkartmak için. :)

Şebokolik: EP’nin ilk klibi Sen ve Ben adlı parçanıza geldi.Güzel enerjik bir klip. Grubun ritmi,dinamikliği bize de geçiyor. Klipin arka planından bahsedecek olursak…

Foma: Biz hem ALBÜM’den bir parçaya hem de AĞZIMDA TABANCA’dan bir parçaya klip çekmek istiyorduk. Mayıs 2011’de Cem Gül yönetmenliğinde hem ALBÜM’den BAZEN, hem de AĞZIMDA TABANCA’dan SEN VE BEN’e klip çektik. BAZEN o tarihte yayınlandı. SEN VE BEN ise bugüne kadar bekledi EP’yi yayınlamadığımız için. Her iki klibin de başarısı tümüyle yönetmenimiz Cem Gül’e ait. Biz neticede işimizi yapıp şarkıları çalıyoruz :)

Şebokolik: İlk albümünüz,ALBÜM, 2009 yılında Helsinki’de kaydedildi ve birçok Avrupa ülkesinde de satışa sunuldu.Beklediğiniz gibi miydi ilgi?

Foma: ALBÜM İstanbul Deneyevi stüdyosunda Taylan Özdemir tarafından kayıt edildi. Miks ve mastering’i Helsinki Finnvox stüdyolarında yapıldı, aynı son EP’miz AĞZIMDA TABANCA gibi. Yurtdışı satışları yurtiçi satışlarını 3’e katladı. Biz de şaşırdık zira tüm sözlerimiz Türkçe. Sanıyoruz müziğimiz onlara bizimkilerden daha fazla hitap etti.

Şebokolik: Grup ilk albümleri için ülkemizden Şebnem Ferah’ın da düet yaptığı dünyaca ünlü klasik rock grubu Apocalyptica ile düette de yaptı.Nasıl bir araya gelindi, o heyecanı biraz anlatır mısınız?

Foma: Biz ALBÜM’den OPUS 8’i yazdığımızda o anda stüdyo’da karar verdik APOCALYPTICA ile çalışmaya. Hepimiz onların bu şarkıyı en doğru şekilde hissedeceği ve yorumlayacağı konusunda hemfikirdik. Aynı gece Finlandiya’ya mesaj attık ve Perttu cevap yazdı. Şarkıyı gönderdik, çok beğendi ve birlikte çalışmak istediklerini belirtti. Ondan sonrası ise birlikteliğin büyüsü.

Şebokolik: Foma grubu 2010 yılında ülkemizde düzenlenen dünyaca ünlü Sonisphere Rock Festivalinde’de sahne aldı. Nasıl bir duyguydu? Özel bir hazırlık süreciniz oldu mu?

Foma: Hayır olmadı. Zaten düzenli çalışıyorduk her hafta. Siyabend Süvari Sonisphere Festivalini düzenlemeye karar verdiğinde bizi aradı ve festivalde çıkıp çıkmayacağımızı sordu. Tabii ki çok mutlu olduk ve evet dedik. Daha sonra bizi BİG 4 öncesine koyarak onurlandırdı sağolsun. Biz de çıkıp en iyi yaptığımız işi yaptık.

Şebokolik: Geçtiğimiz aylarda düzenlenen ‘Van İçin Rock’ oluşumunda da sahne aldınız. Rock müziğin bu ve benzeri sosyal projelerde yer alışını nasıl değerlendiriyorsunuz. Amacına ulaşıyor mu?

Foma: Kesinlikle ulaşıyor. O günkü coşku çok büyüleyiciydi. Tüm sanatçılar tüm egolarını rafa kaldırarak “nasıl yardımcı oluruz bu davaya” hissiyle oradaydı. Seyirci de aynı şekilde. Hep birlikte acıları dindirip yaraları sarabilmek için tek yürek olduk.

Şebokolik: Önümüzdeki aylarda konserler var mı?

Foma: Şimdi önümüzde 6 Haziran akşamı DREAM TV’de ANA SAHNE programında canlı performans ve 6 Temmuz’da TUBORG GOLDFEST var. Bu yaz başka konser yapmayı planlamıyoruz. Sonbaharda ikinci klip sonrası turne olacak.

Şebokolik: Bizleri ne gibi projeler bekliyor? Mesela yeni bir düet,yurtdışı konserleri,albüm…

Foma: İlk hayalimiz yaylı ve nefesli çalgılar eşliğinde yapmak istediğimiz bir konser. Buna bu yaz konsantre olup sonbaharda yapmak, kayıt etmek hem CD hem de DVD olarak yayınlamak istiyoruz. Belki gelecek yaz aylarında yurtdışı konserleri olabilir. Bu konser kayıtları dışında da 2013 sonbaharında bir EP daha yayınlamayı düşünüyoruz. Bakalım zaman ne gösterecek :)

Röportaj: Merve C. Kartal
www.sebokolik.com

Yorumla

Bu konu hakkındaki yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.