Şebnem Ferah 1 Temmuz Ankara Konseri İncelemesi

Tarih : 03/ 07/ 2010

1 Temmuz Ankara, Fanta Festivali

Ben konser alanına çoğu kişinin aksine saat 6:30′ da gittim. Kapılar tabii ki çoktan açılmıştı ve içerisi bayağı doluydu. Kalabalığın %60-70′i Şebnem için gelmişti ve herkesin konuşmalarından sabırsızlandıkları çok belliydi. ‘Tnk’ öncesinde yanılmıyorsam,Fanta Stage’de birinci olan grup sahne aldı. Henüz yeni yeni toplanıp kalabalıklaşmaya başlayan topluluklar bu ufak performanslarla hafiften hareketlenmeye başladı. Daha sonra saat 19:15 gibi ‘Tnk’ sahneye çıktı. Ben açıkcası onların şarkılarını bilmediğim için pek eğlendiğim söylenemez ama gerçekten haklarını vermek lazım diyorum,performansları benim beklediğimden çok daha iyiydi. Solistin yorumu ve performansı çok güzeldi. ‘Tnk’ fanları da vardı ön sıralarda ve onlar da bağıra bağıra eşlik ettiler Tnk’ye. Tnk Aysel Gürel’in ölümsüz parçası “Değer mi hiç?” ve Sezen Aksu’nun parçası “Gidemem” ide söylediler. Tnk parçalarını bilmeyenler için bu iki parça gerçekten iyi oldu bizde bir şeylere eşlik edebildik. Tnk sahneden indikten sonra Ceza çıkana kadar arada geçen zamanda hiphop müziği çalarak topluluğu hareketlendirme çabaları baş gösterdi. Sahnedeki kişinin 3 cümlesinden biri “2010 Fanta Festivaline hoş geldiniz eğleniyor musunuz?” olunca açıkcası bunalmaya başladım. Ortamı nitekim az da olsa canlandırdı ve daha sonra Ceza sahneye çıktı. Rap sevmeyen biri olarak benim de oradan buradan duyduğum birkaç parçası vardı ve eşlik etmeye çalıştım. Önde bulunan Ceza fanları o sırada gerçekten büyük bir çoşkuyla Ceza’ya eşlik ediyorlardı. Çoğunlukla yeni çıkarttığı albümünden parçalar söyledi ve sadece fanları eşlik edebildi.  Son parçalara geldiğinde “Benden sonra da gerçekten çok değerli ve özel bir sanatçı sahne alacak şimdiden hepinize teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra “Aranızdaki rockçıları görebilir miyim?” dedi ve kalabalığın nerdeyse tamamından büyük bir gürültü koptu. Benim yanımda duran 35 yaşlarındaki bir teyze bile “Hadi Şebnem hadi Şebnem çık artık öldük beklemekten” demeye başlamıştı. Sadece gençler değil yaşı büyük kitlelerden de baya kişi Şebnem’i izlemeye gelmişti. Ceza sahneden indikten sonra 15-20dk kadar sahne tesisatının düzenlenmesi vs şeklinde düzenlemelerle zaman geçti. Saat 22:15 civarlarında havai fişekler patlamaya başladı. Ardı ardına 5-6 tane havai fişek patlatıldı ve kalabalık gerçekten çıldırmaya hazır bir vaziyette sahnede Şebnem’i göreceklerini an için pür dikkat sahneyi izliyordu. Sonra “Merhaba” eşliğinde Şebnem sahneye geldi.

“Merhaba”, “Yalnız” ve “ İnsanlık” ı ara vermeden arka arkaya söyledi ve sıkılan insanların hepsinde o kadar enerji birikmiş ki Şebnem’inde o olağanüstü performansıyla birlikte Ankara gerçekten inledi ! İlk üç şarkıdan sonra “Hoş geldiniz nasılız eğleniyor muyuz?” diye sordu ve performansına devam etti. Şarkı sıralamasını tam olarak hatırlamıyorum ama yeni albümün aksine eski albümlerine çok daha öncelik vermişti. Gerçekten bunu tüm yüreğimle söyleyebilirim ki Şebnem Ferah gerçekten Türkiye’deki en iyi vokal ve bayan sanatçıdır. Performansları o kadar tüyler ürperticiydi ki her anını yaşadık resmen. “Mayın Tarlası”, “Delgeç”,”Sil Baştan”, “Ben Şarkımı Söylerken”, “Can Kırıkları”, “Çakıl Taşları”,”Yağmurlar”, “Sigara” … Hepsi birbirinden harika performanslardı. “Dans Pisti”ni söylerken öndeki hayranlarından arasından birisi sahneye çıktı ve Şebnem’le dans etmeye başladılar. Herkesten “ooooooo” nidaları yükseldi ve Şebnem o an o kadar mutluydu ki ben kesinlikle senin ait olduğun yer işte burası ve oradan hiç kimse seni indiremez diye düşündüm. Çoğu kişi öpüştüklerine kadar düşünse de arada mikrofon vardı ve öyle bir şey tabi ki olmadı. Yeni albümden söylediği diğer şarkı “Eski”ydi ve arka planda tüm eski önemli tiyatro sinema edebiyat ve müzikle uğraşan üstadların resimleri tek tek geçti ve her bir kare değiştiğinde herkes tek tek alkışları. Türkan Şoray’ dan Aşık Veysel’e Adile Naşit ‘ten Metin Akpınar ve Zeki Alasya’ ya birçok kişinin resmi geçti. Bu arada yaptığı Davul Show’da gerçekten çok güzeldi özellikle her ekranda yansıtılan kısım ayrı bir güzeldi her ritimde görüntü değişiyordu ve gerçekten Şebnem o an mükemmel gözüküyordu. Son şarkı “Bu Aşk Fazla Sana”ydı ve onla bitirmesi kesinlikle çok güzeldi. Konser sonrası arkasında çalan herkes için tek tek alkış istedi ve onlara birkez daha teşekkür etti. Belki şu an hatırlamadığım daha birçok şey oldu.
Gecenin özeti kısaca : “Şebnem birkez daha Türkiye’de tek olduğunu kanıtladı.”

Yazı : Enes Yasin Bali
Fotoğraf: Sevda Oncul – Nazlı Özbay
www.sebokolik.com’a ait özel inceleme yazısıdır.


Bookmark and Share

Yorumla

 1. Posted by recep on July 3rd, 2010, 12:44

  orda olmak isterdim, kalbimde herzaman yerin ayrı şebocuk.

 2. Posted by Selim on July 6th, 2010, 11:57

  Orda olmak ne kadar güzeldi..! Yok böyle bir sahne performansı, elini kalbine götürerek konuşması, otoriter ama bir o kadar sempatik tavrı, iş disiplini, bakışları, asaleti, “dostlarım” diye hitap edişi, neler neler… O yaşayan efsane…

 3. Posted by Çağlar on July 8th, 2010, 15:52

  Orda olmak gerçekten de çok güzeldi. Selim arkadaşımın söylediği herşeye harfi harfine katılıp, şunları eklemek istiyorum: ayrıca bukadar iyi işler başararak böyle güzel yerlere gelmeyi başarmış insanların bi o kadar alçak gönüllü olması insanı daha da hayretler içinde bırakıyo. Buket’i, Metin’i, Ozan’ı, Aykan’ı, Ceren’i ve pek tabiki Şebnem’i çok çok çok seviyorum. En kısa zamanda onları Ankara2da tekrar görmek dileğiyle =))

 4. Posted by melek on July 8th, 2010, 17:17

  konser tek kelimeyle harikaydıı…bi kez daha hayran kaldım ŞEBOma..

Yorumla

Bu konu hakkındaki yorumunuzu buraya yazabilirsiniz.