Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anathema  (Okunma Sayısı 11717 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Persephone
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 78


« : Nisan 24, 2006, 12:18 »

Anathema, 1990 yazında heavy metal yapan bir beşli olarak "Pagan Angel" adıyla Liverpool merkezinde kuruldu. "Heavy doom"dan "death"e kayan bir tarza sahiptiler. 1990 yılında "An Iliad of Woes" adlı demoyu kaydettiler. 1991 yılında grubun adı Anathema (tanrının, İncil’in laneti) olarak değişti.

Bolt Thrower, Paradise Lost konserlerinde alt grup olarak çalarak kendilerine ait bir kitle oluşturmaya başladılar. Verilen konserler sayesinde Avrupa’da yavaş yavaş tanınmaya başlayan grup, birkaç aylık konser ve stüdyo çalışmasından sonra stüdyoya girerek "All Faith Is Lost"un kayıtlarına başladı. 1991 Temmuzunda çıkan demoya tepkiler çok iyiydi ve onlara ilk 7" anlaşmasını sağladı. "They Die" albümü, İsviçreli Witchunt Kayıt Şirketi tarafından piyasaya sunuldu ve ilk baskı hemen tükendi.

Bu başarının ardından Peaceville Kayıt Şirketi, grupla ilgilenmeye başladı. "Lovelorn Rhapsody" isimli şarkıları, Academystüdyosunda Peaceville’in yapacağı bir toplama albüm (Peaceville Vol.4) için kaydedildi. Bunun üzerine şirket, Anathema ile bir anlaşma imzaladı.

1992 Kasımında "The Crestfallen"’ın çıkışı ile grubun 4 albümlük anlaşması başlamış oldu. "Crestfallen", Academy stüdyolarında Hammy adlı bir prodüktör tarafından kaydedilmişti. Cannibal Corpse’un alt grubu olarak çıktıkları İngiltere turnesi, Anathema’nın iyi bir sahne grubu olduğunu göstermişti.

"Serenades" albümü de, Hammy yapımı olarak Academy stüdyolarında kaydedildi ve 93 Kasımında yayınlandı. Bu çalışma, piyasada büyük bir yankı uyandırdı ve bir çok olumlu tepkiyi beraberinde getirdi. Anathema, Kerrang Indie listelerine 2 numaradan girdi ve metal hammerda ayın albümü seçildi. "Sweet Tears" klibi, Mtv’de birçok kez yayınlandı ve albüm çalışması, ayın albümü adayları arasında yer buldu. İngiltere turnesini Avrupa’da bazı festival performansları izledi. Mtv Headbangers Ball’un Peaceville Kayıt Şirketi için hazırlanan bir bölümünde, At The Gates ve My Dying Bride ile birlikte çaldılar.

At The Gates ile çıktıkları turne, Anathema’nın, İngiltere’nin gelecekteki en güçlü rock gruplarından biri olacağı görüşünü ortaya koydu. 1994’ün Ocak ayında biten turnenin ardından Academy stüdyolarında "Pentecost III"ü kaydettiler. Bu albüm, onların melodik ’dark metal’de gerçek bir güç olmalarını sağladı.

Grup, "The Silent Enigma"yı kaydedinceye kadar Avrupa’da sürekli konserler verdi ve Noise Mathers, Headbangers Ball ve Brezilya Mtv’sinde kendisine yer buldu. "Silent Enigma", vokalist Darren White olmadan yapılan ilk albümdü. Gruptan ayrılan White’ın yerini gitarist Vincent aldı. Black Sabbath ve Pink Floyd’un kuzey doom (Paradise Lost ve My Dying Bride) tarzına uyumu "The Silent Enigma"yı doğurdu. Bu albüm, orkestral düzenlemeleri ile heavy metale değişik bir boyut kazandırdı. Anathema, Cathedral ve Paradise Lost ileturneye çıktıktan sonra 23 Ekim’de "The Silent Enigma"yı piyasaya sundu.

Grup, fazla vakit kaybetmeden Fon stüdyolarına girdi. Sheffield’daki bu stüdyoda 2 gün kaldılar ve memnun kalmadıkları için the Windings Stüdyosu’na geçtiler. Bir çiftlik içinde bulunan bu stüdyoda Tony Platt ile başlanan kayıtlar "Eternity" albümünü oluşturdu. Bayan vokalleri Michelle Dominion yaptı.

Albüm sonrası çıkılan uzun turnenin ardından 1998’de grubun kuruluşundan beri davulları çalan John Douglas ayrıldı ve yerine Soulstice davulcusu Shaun Steele geldi. Konserde session klavyeci olarak görev yapan Les de, Cradle of Filth’e transfer oldu. Yerine My Dying Bride kemancısı Martin Powell geldi. Aynı yıl "Alternative 4" piyasaya çıktı. Albümün sunuluşundan sonra basçı ve melankolik söz yazarı Duncan Peterson gruptan ayrıldı ve yerine Anathema ve My Dying Bride’ın albüm kapaklarını çizen Dave Pybus geldi.

Bu albümün ardından grubun Peaceville ile olan anlaşması bitti, peşlerinden koşan onca firmaya rağmen onlar Peaceville’in bir üst etiketi MFN ile anlaşarak herkesi şaşırttılar. Bu arda davulcu Shaun Steele gruptan ayrılarak yerini eski davulcu John Douglas’a bıraktı.

Yeni oluşan kadroyla grup, 99’da en karanlık albümlerinden olan "Judgement"ı çıkartarak müthiş bir başarı yakaladı. Çalışma, 20 ayrı dergide ayın albümü olarak gösterildi. Topluluğa Tiamat, Tristania, Moonspell gibi gruplarla turneye çıkma şansı verildi.

"Judgement" albümü Kit Woolven prodüktörlüğünde, Ventimiglia’da (İtalya) bulunan Damage Inc. stüdyolarında 3 ayda kaydedildi. (Grup elemanları kayıtlar sırasında uyuşturucu kullandıkları gerekçesiyle bir nezarette geçirdiler.) Albümün İngiltere dışında kaydedilmesinin sebebi, bu ülkedeki stüdyoların çok pahalı olması ve grup elemanlarının yalnız kalmak istemeleriydi.

"Eternity" albümünün turlarında grubun kalvyelerini çalan Les Smith’in 2001 yılı başında gruba katılmasıyla 2001 yazında Chapel’daki (İngiltere) Windings Stüdyoları’nda "A Fine Day Exit" kaydedilmeye başlandı. 1 Ocak’ta sunulan albümün yapımcılığını Nick Griffith yaptı.

Albüm kayıtlarının ardından Temmuz ayında Dave Pybus gruptan ayrıldı ve George Roberts gruba basçı olarak dahil oldu.
Kayıtlı

Korkarak yasıyorsan yalnızca hayatı seyredersin]
Persephone
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 78


« Yanıtla #1 : Haziran 02, 2006, 20:08 »

her ne kadar depresif ve melankoli olsada sarkılarda anathema dan wazgeçemem Gülümseme
Kayıtlı

Korkarak yasıyorsan yalnızca hayatı seyredersin]
ses
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 140« Yanıtla #2 : Haziran 18, 2006, 17:39 »

severek dinlerim :wink:
Kayıtlı

bugün kendimi tonlarca yük taşıyan
gemilerin denizi gibi hissediyorum
kaldırma kuvvetim var ama şehrin atıkları
içime akıyor...
amazonn
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 20, 2006, 09:58 »

fena grup deıldırler hojj
Kayıtlı
stigmata
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 722« Yanıtla #4 : Haziran 28, 2006, 00:24 »

Alıntı sahibi: "amazonn"
fena grup deıldırler hojj

 :wink:
Kayıtlı
_AsLı_
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 25, 2007, 23:45 »

Angelica ve One Last Goodbye  gibi yaralayıcı öldüren şarkıların yanı sıra
Lost Control
everwake
Judgement
Sleepless
Under a Veil
Where The Shadows Dance
Alone
Sunset Of Age
Far Away
  gibi dinlenesi, dinleyip ölünesi şarkılara sahip olan grup.
Kayıtlı
kUtSaL_GüNaH
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6« Yanıtla #6 : Temmuz 02, 2007, 22:12 »

canlarım benim..çok başarılılar..!
şarkılarını dinlerken benziiiinn!!! diye bağırmakk gelir içimden...
..angelica..benim için yeri apayrıdır...depresyon zamanı önerilmezz ama..sağlam gruptur..
Kayıtlı

! ! !
Kısrak
Meryem / Sefa
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 111
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 7,353


evLi...


« Yanıtla #7 : Temmuz 31, 2007, 12:38 »

çok beğeniliyo ama pek dnlemem
Kayıtlı
beyaz
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 11, 2007, 13:18 »

Evet beklenen an geldi, Anathema yeniden bizlerle!

Konser yer ve tarihleri ;

23 Ekim Eskisehir Hayal Kahvesi
24 Ekim Antalya Joly Joker XL
26 Ekim Izmir Atlas Pavyon
27 Ekim Istanbul Yeni Melek
28 Ekim Ankara Anatolia Showland
Kayıtlı
The
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 7« Yanıtla #9 : Ağustos 13, 2007, 16:16 »

bir zamanların en büyük Doom Metal gruplarından birisi. Her ne kadar çoğu dinleyici Angelica", "One Last Goodby gibi grubun Doom Metal tarzından uzaklaştığı dönemlerde yazdıkları şarkılarla tanısa da, onlar aslında "Athmospheric Doom Metal" yapmak için kurulmuş bir gruptur.benim severek dinlediğim gruptur
Kayıtlı

Melancholy düşünceler , Şizofren yaşantılar , Simetrik hayatlar. Ya işte bak, ast da yoktur, üst de; salver kendini etrafa ileri- geri, ey hafif kişi!
Jane Doe
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6,936


Site
« Yanıtla #10 : Eylül 05, 2007, 21:57 »

sevdiğim bi gruptr özellikle angelica sarkısı
Kayıtlı
ikoloji
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 410


MEcazİ öLü


« Yanıtla #11 : Eylül 10, 2007, 12:59 »

hep beraber konserde olçaz  o günü iple çekiorum
Angelica  beni bitiren baş yapıtları çok severim !
Kayıtlı

Ben ağlamazdım senden önce
Sen hep üzerdin zoru görünce
Ben nefessiz kaldım sen gidince
Sen kalpsiz kaldın bensiz gidince
Amélie
..siyah eLbiseli kız || HYY..
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 86
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 473« Yanıtla #12 : Eylül 13, 2007, 17:59 »

Anathema Konserleri!.. 26 Ekim İstanbul / 28 Ekim Ankara

1991 yılında çıkardıkları ilk demo "All Faith is Lost"dan 2003 tarihli albümleri "A Natural Disaster" a, Cavanagh kardeşlerin aile grubu olmasından, doom metalin evrimleşmesinde büyük bir yere sahip olan "Silent Enigma", başyapıtları konumundaki "Eternity" ve "Alternative 4" albümlerine kadar uzun bir değişim ve gelişim macerası yaşayan grup yeni çıkacak albümleriyle birlikte Türkiye’deki sadık fanlarıyla tekrar buluşacak.

Metal müziğin Avrupa ekseninde özellikle de Türkiye, Polonya ve Macaristan gibi Doğu Avrupa ülkelerinde geniş kitlelere yayılmasında büyük katkıları olan İngiliz grup deneysel ve yaratıcı tarzını her albümde geliştirmiştir. Brütal vokalden uzaklaştıkları ve Pink Floyd etkilerini barındıran 1996 tarihli "Eternity" sonrasında gelen "Alternative 4" ve "Judgement" albümleri ile sade bir duygusallığa bürünen grup, süregelen değişimlerinin çıtasını yükseltmeye karar verdi. 2001 yılında bu kararın da doğrultusunda kaydedilen albüm "A Fine Day to Exit" grubun en tartışmalı albümü oldu. Grubun fanları tarafından önce biraz tutucu bir tavırla karşılanan albüm zamanla hayranları ve kitlesi dışındaki kesimlerin de büyük sevgisini kazandı. Bu dönemlerde çıkan "Resonance" isimli iki best of çalışması da grubun yeni dinleyicilerine Anathema’nın geçmişini özetler nitelikteydi. Yıl 2003 olduğunda ise Anathema eski ve yeni fanlarına yine melankolik ve zamanla sindirecekleri bir albüm olan "A Natural Disaster"ı sundu. Bir sene sonrasında ise grubun 2000’li yıllarda verdiği konserlerden derlenmiş "Were You There?" DVDsi piyasadaydı ve grup yeni albüm için çalışmalara başladı.

Anathema’nın doom metal ve pyschodelic rock çizgilerindeki müziği, melankoli ve aşk temalı sözlerle birleşince yıllarca özellikle genç kesimin başucu gruplarından oldu. Metal müzik dinleyicileri ile tarzın uzağındaki kesimi birleştiren soundu ve müziklerindeki duygusal atmosferi sayesinde canlı performansların aranılan ismi oldular. Türkiye’de verdikleri sayısız konserleri ve samimi tavırlarıyla Türkiye’de özel ve sadık bir fan kitlesi edinen grup Ekim ayında İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin ve Eskişehir’i kapsayan beş konserlik bir turne ile bir kez daha ülkemizi ziyaret edecek ve şarkılarını yurtçapındaki fanlarıyla söyleyecek.


İstanbul Konseri

-Mekan : Yeni Melek / Gazeteci Erol Dernek Sk. No: 13 / Beyoğlu - İstanbul
-Tarih : 26 Ekim’07 Cuma
-Saat : 21:00
-Bilet fiyatları: Balkon: 41,00 TL / Salon: 29,50 TL
-Kapı açılış : 17:00


Ankara Konseri

-Mekan : Anadolu Gösteri Kongre Merkezi / Türkocağı Caddesi - Balgat / Ankara
-Tarih : 28 Ekim’07 Pazar
-Saat : 21:00
-Bilet fiyatları : Sahne önü: 41,00 TL / Salon: 29,50 TL
-Kapı açılış : 19:30

ALINTIDIR
Kayıtlı

beyaz
Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 01, 2008, 01:22 »

dinlememek bunalıma girmemek için zor tutuyorum kendimi
Kayıtlı
sleepwalker
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 224
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 9,375« Yanıtla #14 : Nisan 06, 2009, 23:07 »

''Wings Of God'' fena vurur.
« Son Düzenleme: Nisan 06, 2009, 23:10 Gönderen: Ruhaltı » Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı