Sayfa: 1 ... 8 9 [10]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Duman  (Okunma Sayısı 44236 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
JPS-7-
δeβneო ŦeЯαh
Şebokolik
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 96
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5,572« Yanıtla #135 : Temmuz 25, 2010, 13:26 »

Ney Kaan ın evlendiği kızı daha yeni gördüm.. Sırıtan Ne yapmış ya..Daha iyilerine layık bizim Kaan'ımız.. Dil çıkaran  Sırıtan
Kayıtlı

||  Sen kibritin hiç yαnmαyαn ucundα..Ben sigαrα dumαnının αltındα.!?                                                                               

uçurtma
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3


« Yanıtla #136 : Ağustos 16, 2010, 15:34 »

kaan batuhan ari cengiz...onlar benim bitanelerimm(:
Kayıtlı
_özlem_
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 953« Yanıtla #137 : Eylül 08, 2010, 02:56 »

Adamların resmen hakaret içeren şarkıları var.Dinlemem artık.  Kızgın bunlar kendilerini ne sanıyorlar anlamıyorum
Kayıtlı

Türklerden nefret ediyorum! Bu yüzden Türkler gelecek kuşaklara ulaşmadan yok olmalıdır! bunun için en kısa yok TÜRKÇE unsurunu yok etmektir!
ALBAY PİERRE LOTİ
rock_ramo
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 23« Yanıtla #138 : Eylül 08, 2010, 12:10 »

duman röportajı

Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de...     
DUMAN
Türk Rock Müziği'nde hatırı sayılır bir hayran kitlesi bulunan Duman, dört yıl aradan sonra Duman 1 ve Duman 2 isimli iki albümle birlikte sevenlerinin karşısına çıktı. Toplam yirmi parçanın yer aldığı duble albümün kayıtları da 65 günlük bir çalışmanın ardından İrlanda'da hazırlandı.

Depresif müzik yapmadıklarını, tersine şarkılarında pozitif ve hayata dair mesajlar verdiklerini belirten Duman üyeleri "Türkiye'nin rock'ını yapıyoruz. Keşke bu stili dünyaya açabilsek!" diyorlar. Her ne kadar belli bir ideoloji ve akımın üyesi olmadıklarını söyleseler de albümde yer alan 'Rezil' isimli parça şimdiden internet formlarını hareketlendirdi bile. Şarkıda geçen 'Lem Yelid ve löp yutar' ifadesiyle İhlas Suresi ile dalga geçildiğini ve ateizm propagandası yapıldığını söyleyen dinleyicilerin tepkisine şaşırdıklarını belirten grup, "Orada eleştirdiğimiz şey dinin suiistimal edilmesi. Kimsenin haddine düşmez insanın dini ve inancıyla dalga geçmek. Konunun öznesi, ortada dönen bir tezgâhın olması. Burada fena olan bunu tespit edip ortaya koymak mı, yoksa bunu yapıp çıkar sağlayanlar mı fena? İhlas, anlamlı ve en güzel sûrelerden biri. Biz değerini bilmeden, farkında olmadan bir şeyler yapmıyoruz. Din adamı gönülden inanarak, iyilik ve güzellik içindeyse biz de onunla beraberiz. Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de... Hepimiz Müslüman'ız." diyorlar.

TÜRKÇE ROCK STİLİNİ KEŞKE DÜNYAYA AÇABİLSEK!

Şu kriz ortamında 'Duman'ı üzerinde tüten iki albümü bir arada çıkarma fikri nereden çıktı?

Kaan Tangöze: Dört yıl oldu albüm yapmayalı. Baktık parçalar üst üste birikmeye başladı. 'Çok da zaman olmuş, bari dinleyiciye de sürpriz olsun' dedik. Satış kaygısı da internet döneminde çok olmadığı için konserlerde çalalım diye iki albümü birlikte çıkardık.

Duman'ın müzik tarzı için bir sürü tanım var: Arabesk rock, Seattle kırması, alternatif rock, Türk sanat müziği etkileşimli Türkçe rock, fasıl rock, gazel rock, efkârlı rock. Nesiniz siz? (Gülüşmeler)

Kaan: Özetle Türkçe rock diyoruz.

Bu bütün tanımları kapsıyor mu?

Kaan: Bahsettiğiniz her şey bizim güncel hayatımızda etkilendiğimiz müzikler. Her tarzın güzelini severek dinliyor ve etkileniyoruz.

Duman 1 ve Duman 2 albümlerinizde yer alan 20 şarkı çok değil mi? Bunda müziğinizi her tarzdan insana beğendirme arzusu mu saklı?

Batuhan Mutlugil: Biz kendi kafamızdaki müziği öncelikle ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Beğenenler ve beğenmeyenler olacaktır. Orasıyla fazla ilgilenmiyoruz ama insanlar konserlerimize geliyor, biz de mutlu oluyoruz.

Kaan: Gönlümüzden geçen herkesin dinlemesi...

Albümde damar parça diyebileceğimiz ne var?

Batuhan: Ona siz karar vereceksiniz.

Bence sizin karar vermeniz lazım. Klip yapacağınız zaman hangisini tercih edeceksiniz?

Batuhan: Klip yapacağımız zaman, öne çıkan parçalara bakıyoruz. İlla damar olması gerekmez.

Kaan: Ayrıca plak şirketinin ve menajerimizin de önerisi olabilir. Düşünüp strateji uyguluyoruz. Daha belli değil ama 'Dibine Kadar' olabilir.

Sizin soundunuzun temelinde depresif tonlar vardı ama bu double albümde baslar ve davul epeyce öne çıkmış, sözler zenginleşmiş. Müzikal anlamda bir değişiklik mi söz konusu?

Kaan: Blues bu albümde de yüksek aslında. Kayıtları İrlanda'da yaptığımız için soundda bas ve davulumuz maşallah büyük çıktı. (Gülüşmeler) Bu da bizi mutlu etti tabii. Hiçbir fark yaratmaya çalışmadık, ama sonucunda bazı farklar oluşuyorsa bu da iyi bir şey bizim için.

Ari Barokas: Doğal ilerleme oldu demektir bu.

Batuhan: Çocukluğumuzdan beri burada ne çalıyorsa onları dinlemişiz, onlarla beslenmişiz. Dinlediğimiz diğer müziklerle harmanlanıp yeni bir sound çıkıyor ortaya.

Kaan: Depresif müzik de yapmıyoruz aslında. Eski albümlerde öne çıkan parçalardan dolayı böyle bir algı oluşuyor olabilir ama albümlerde çok pozitif ve hayata dair şeyler söylüyoruz.

Albümü İrlanda'da yapmanızın önemi ne?

Kaan: Yurtdışında kayıtlar nasıl oluyor görmek istedik. Büyük bir stüdyoda, yabancı teknisyenlerle çalışarak tecrübe edinmek istedik. 65 gün sürdü kayıt aşaması.

Cengiz Baysal: Türkiye'de Türk sazları ve yaylıları çok iyi kaydedilir. Çünkü buranın geleneksel müziği olduğu için öyle bir rutin vardır. Dolayısıyla onunla çalışan mühendislerin de eli alışıktır. Rock müziği de biraz İngiltere, ABD gibi ülkelerde rutin olarak yapılan çalışmalar. Oturmuş bir çalışma rutinleri olduğu için bizim albümümüzün farkı da hissediliyor zaten.

Ne dinlemeden ve ne okumadan rock yapmak anlamsız?

Kaan: Dinlemek tabii biraz daha öne çıkıyor. Güzel ve kaliteli müzikler dinlemek her zaman güzel eserler ortaya çıkarmaya yol açar. Beatles, Led Zeppelin, Elvis, yurtiçinde de Cem Karaca, Erkin Koray gibi isimler oluyor. Son dönemlerde çıkmış ve bizi çok etkilemiş bir müzik yok.
Ari: Bu, her şeyin elektronikleşmesi ve bilgisayarlaşmasıyla ilgili. Bunun müziği geriye götürdüğü gerçek. Enstrümanlarımız hep akustiktir.

Kökünüzün ne kadarı bu topraklara ait?

Kaan: Kökümüz kesinlikle bu topraklarda tabii ki. Türkçe rock ve Türkiye'nin rock'ını yapıyoruz. Keşke dünyaya böyle bir stili açabilsek!

Mümkün değil mi bu? Zorluğu ne?

Kaan: Lisan bariyeri var en başta. Çünkü sözlü bir müzik olduğu ve sözlerle anlam kazandığı için dinleyen de sözlerle iletişim kuramadığı zaman yarım kalıyor. Biz de İngilizce parçalar dinledik, ama sözlerini anlamadıklarımız oldu, o hep bir eksikliktir. O yüzden maalesef dünyada birçok insan İngilizce albüm yapıyor.

Kaan: Keşke bütün dünya Türkçe konuşsa!

Cengiz: Avrupa'da %50'ye elli oluyor profil.

İngilizce albümünüz de olacak mı?

Kaan: Bestelerimiz var, bunları değerlendirmek istiyoruz. Konserlerimizden fırsat bulursak, bunu yurtdışında ya da burada çıkarmak istiyoruz. İki albüm olacak kadar İngilizce parçamız var, double bile olabilir. (Gülüşmeler)

Albüm kapaklarınızda dördünüzün fotoğrafı olurdu. Şimdi ise iki renkten başka bir şey yok... Tanındığınızı mı düşünüyorsunuz?

Kaan: Renklerin bir özelliği yok. Fotoğraf koymama nedenimiz ise 10 yılı geride bıraktık. Artık bizim tipimizi herkes biliyor. Müziğe konsantre bir kapak hazırladık.

Klasik Türk müziği de dinliyor musunuz?

Kaan: Türkülerimiz ve Türk sanat müziği beslendiğimiz kaynaklar. Âşık Veysel, Mahzuni, Münir Nurettin Selçuk dinliyoruz.

Ari: Türk müziği kendi içinde devasa bir okyanus. Biz daha ayağımızı suya değdirmemişiz.

Batuhan: Ben gitar yanında ney üflemeyi de biliyor olsam belki grupta kullanabilirdik. Denedik ama ses çıkmadı. (Gülüşmeler)

Şarkılarınızda politik söylemleriniz rock müziğinin geleneğinden ziyade bir şeyler söyleme ihtiyacınızdan mı kaynaklanıyor?

Kaan: Tabii ki kişisel bir tercih. Duygu ve düşüncelerimizi sadece çiçek-böcek olarak değil de fikirlerimizi ortaya koymak istiyoruz. Bizim için apolitik diyorlardı. Bu önyargıyı kırmak için yapmadık bunu. Türkiye'de herkes politik. Bir kutuplaşma var, kavga içerisinde insanlar.

Siz bu kavgayı körüklüyor musunuz yoksa bir uzlaşma mı öneriyorsunuz?

Kaan: Kesinlikle körüklediğimize inanmıyoruz, bunu da istemiyoruz. Politik parçalarımızda tamamen durum anlatımı var. Gördüğümüzü ve yanlış olanları aktarıyoruz. Belli bir ideoloji ve akımın üyesi hiçbir zaman olmadık, olmayız da!

Ama yine de 'ortada bir yanlış var' yok mu? 'Rezil' isimli parçayı dinleyince haliniz duman diye düşündüm. "Ortada bir dergah var / Devrilir başın yarar / Arkasında tezgah var / Lem yelid ve löp yutar" diyorsunuz. İhlas Sûresi'nde geçen "Lem yelid" ifadesinin ardından löp yutar demenizin amacı ne?

Kaan: Orada eleştirdiğimiz şey dinin suistimal edilmesi. Yani kendine menfaat sağlaması insanların. Ki bu, yıllardan beri Türkiye tarihinde her kesimin yaptığı bir şey. Formlarda İhlas Sûresi'yle dalga geçiyorlar diye alakasız konulara değinmişler. Kimsenin haddine düşmez insanın dini ve inancıyla dalga geçmek. Konunun öznesi, ortada dönen bir tezgâhın olması. Burada fena olan, bunu tespit edip ortaya koymak mı, yoksa bunu yapıp çıkar sağlayanlar mı fena? İhlas Sûresi, çok da güzel bir ayet. Sade ve en güzel ayetlerden bir tanesi. Biz değerini bilmeden, farkında olmadan bir şeyler yapmıyoruz. Ama orada konunun ayetle bir alakası yok. Din adamı gönülden inanarak, iyilik ve güzellik içindeyse biz de onunla beraberiz. Ama bunu söyleyip üstüne de bundan çıkar sağlıyorsa onun karşısındayız.

Cengiz: Teknik bir detay var orada. 'Lem Yelid'in arkasından gelen 'löp yutar' ifadesi tezgâhın fiili. Yani dörtlüğe bakarsanız, son iki dizede yıkılan dergâh, löp yutan tezgâhtır. Lem Yelid'le kesinlikle bağlantılı değildir. Şiirin yorumlanmasında hızla yapılmış yorumlar olabilir, ama Lem Yelid'i deforme etmek kimsenin haddine değil, bizim de haddimize değil.

"Ortada bir yanlış var / Yanlışı yapan yanar / Arkasında sandık var" ibaresi hemen AK Parti'ye karşı bir söylemi çağrıştırmıyor mu?

Batuhan: Kaç dönemde okursanız, kim iktidardaysa aslında sandık onun arkasında.

CHP'nin Kur'an kursu, çarşaf açılımlarını da bir istismar olarak mı görüyorsunuz

Kaan: Mesela, aynen. Ben de onu diyorum. Bunu illa AK Parti olarak görmemek lazım. Bu açılımı da eleştiriyoruz tabii ki.

'Ateş olmayan yerden duman çıkmaz' sözü gereğince, bazıları sizi ateizm propagandası yapmakla suçluyorlar sitelerde.
Kaan: Onu da duyduk. Onu öyle yazanlar ateizm propagandası yapıyorlar. Biz öyle bir şey yapmadığımızı biliyoruz zaten.

İnançlı mısınız?

Kaan: Hepimiz Müslüman'ız. Bir yabancı kalkıp zaten böyle bir şarkı yazmasın, biz kendi kendimizi eleştireceğiz. Bu işin içinde olmasak, Türkiye vatandaşı ve Müslüman olmasak böyle bir şeyi yazmaya hakkımız bile olmaz. Birbirimizi eleştirerek bir yere geleceğiz. Formlarda yazıldığı gibi algılanırsa çok çirkin yerlere gelir, böyle şeyler olsun istemiyoruz. Bunu tepki çekmek için de, gündem olmak için de yapmadık.

Hiç sıkılmıyor musunuz birbirinizden?

Kaan: Genelde çalarken beraberiz. Onun haricinde herkesin evinde kendi bir hayatı var.

Batuhan: Müzik yapmayı seviyorsanız enstrümanlarınızla birlikte yan yana olmanız gerekiyor. O da hep beraber ahenk yaratıyor. İnsan özlüyor her şekilde.

Türkiye'de birçok müzik grubu dağılmak için kurulur ya. Sizi ne dağıtır?

Kaan: Öyle hiç düşünmedik, ne toplar diye düşündük hep. (Gülüşmeler)

Batuhan: Bizim dostluğumuz müzikten öncesine dayanıyor. Önce dostluk, sonra müzik.

"Hepimiz bir hayvanız, insan olmak kavgamız" diye bir parçanız var. Ben "Estağfurullah" diyerek sözü size bırakayım. Öyle miyiz?

Ari: Ben öyle düşünüyormuşum ki öyle! İnsanlaşmaya çalışıyoruz bir şekilde. Ben evimde köpek besliyorum, bazen aramızda bir fark olmadığını görüyorum. Hatta bazen daha ileri olduğunu gördüğüm anlar var. Mesela kapı çalmadan o anlayabiliyor, ben anlayamıyorum. (Gülüşmeler) Kin yok, nefret yok... İnsanları ilkel bulduğumuzu söylüyoruz bu şarkıda. İçgüdüler, egolar, hırslar var.

Batuhan: Açlıktan insanların öldüğü bir dünyada insanlıktan bahsederken zorlanıyor insan.

Cengiz: Çabamız, zaaflarımızı yenip daha iyi insan olabilmek...

Şarkıda işaret edilen sonumuz ne?

Ari-Kaan: Toprak olmak...

Bitiyor mu toprak olunca her şey?

Ari: Onu toprak olmadan bilemiyorum.

Cengiz: Şarkılarda da işlenen şey, bu hayatta da bize bahşedilmiş cennet olduğu... Dünya üzerindeki diğer canlılara eziyet etmedikçe de bu dünya üzerinde de aslında cenneti yaşayabiliriz. Önemli olan, birbirimize karşı saygı duymamız ve sevecen olmamız. s.zengin@zaman.com.tr

***

Müzik dışındaki tutkumuz futbol

Müzik dışında sizi birbirinize tutkuyla bağlayan şeyler neler?

Kaan: Spor mesela, futbol.

Halı saha mı, PlaySation mu?

Kaan: İzlemekten başlayalım. Biz Fenerliyiz, Ari Galatasaraylı. Eskiden halı sahada da oynardık, Batuhan'ın bacağı kırılınca jübilemizi yaptık. Turnelerde de PlayStation oynuyoruz.

Cengiz: Kayıtlarda basketbol merakımız da başladı. Stüdyodaki potada, kayıt aralarında boşta kaldıkça atıyorduk.

Kaan: Kayıt iyi olacak mı diye atıyorduk. (Gülüşmeler)

Potayı tutturamayıp da vazgeçemediğiniz parça oldu mu?

Kaan: Tutturana kadar atıyorduk yani.

Kaan, cep telefonu kullanmıyordu. Hâlâ dumanla mı haberleşiyorsunuz?

Kaan: Askerden sonra hayatıma girdi. Ev telefonuyla takılıyordum ama askerde yasak olunca insan ailesinin sesini duymak istiyor. O zaman aldım cep telefonu. İnternetim yok hâlâ...


ZAMAN 29 Mart 2009, Pazar
Kayıtlı

If you were dead or still alive
I don't care, i don't care
And all the things you left behind
I don't care, i don't care
_özlem_
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 953« Yanıtla #139 : Eylül 10, 2010, 01:20 »

rezil diye kime diyor bunlar asıl kendileri rezil kimin ne olduğu meydanda eleştirdikleri şey dinin suistimal edilmesiymişşş din profösörü müymüş onlar
Kayıtlı

Türklerden nefret ediyorum! Bu yüzden Türkler gelecek kuşaklara ulaşmadan yok olmalıdır! bunun için en kısa yok TÜRKÇE unsurunu yok etmektir!
ALBAY PİERRE LOTİ
ozlem35_
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,388« Yanıtla #140 : Eylül 14, 2010, 23:02 »
Kaan'nın 2010 model oğlu xD tebrik eder yanağından koklarız.  Gülümseme
Kayıtlı
rockingirl
Tv Ekibi
Sebocu
*****

Teşekkür Sayısı 93
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1,983


Reyhan Demir


« Yanıtla #141 : Eylül 15, 2010, 20:08 »

         BEBEĞİN ADI HAKAN OLDU

Pazar günü oğullarını kucaklarına alan manken Seçkin Piriler ile Duman grubunun solisti Kaan Tangöze isim konusunda uzlaştı Çift sonunda Hakan isminde karar kıldı. Kaan Tangöze oğluna Hakan adını vermek isterken, Seçkin Piriler ise başka birkaç alternatif üzerinde duruyordu. Sonunda baba Tangöze’nin istediği oldu. Çok mutlu olduğunu söyleyen Kaan Tangöze eşini hastanede bir an olsun yalnız bırakmıyor. Piriler de “Anne olmak bambaşka bir duyguymuş. Çok mutluyum” dedi.
Kayıtlı

İnstagram @reyhandemirr
Snow Flake
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 575


Her gün güneş doğar yeter ki açık olsun perdeler!


« Yanıtla #142 : Kasım 08, 2010, 13:27 »

Dün akşam BGM'de konserleri vardı gittik gördük dinledik beğendik Gülümseme

3 saate yakın sahnede kaldılar yanlış saymadıysam en az 28 şarkı çaldılar. Konseri kayda aldılar güzel şeyler çıkarsa albüm yaparız olmadı klip çekeriz dedi Kaan Kahkaha
Enerjilerine bayıldım çok eğlendim tereddütle gitmiştim hani uzaktan iyi hoş dinliyoruz ama sahnede ne kadar iyi olurlar şüpheliydim ama çok çok iyiydi yine olsa yine giderim diyebilirim Kahkaha

Yalnız izleyici sayısının azlığı dikkat çekiciydi koltuklar seyrekti orta alanın yarısı ancak dolmuştu... Sigara dumanından boğulduk bir ara yanık kokusu geldi vs... Arka tarafta birileri içeri nasıl başardılarsa davul benzeri bir şey sokmuşlar göremedim ama şarkı aralarında alkış niyetine onu çaldı gürültücüler Dil çıkaran

Kısacası her şeyiyle güzel bir gündü teşekkürler Duman! Gülümseme
Kayıtlı

S (ebnem) now F (erah)lake

Bütün aşklar çok büyük olacaktı,
Ama en büyük bizimkisi diyecektik!
Mefisto
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 65« Yanıtla #143 : Mart 14, 2011, 22:04 »

''senden daha güzel''grup görmedim ben Karizmatik
Kayıtlı

* İpLeri doLaşmış uçurtmaLar misaLi ...
Ne beraber uçabiLdik boşverip şu dünyayı
Ne gidebiLdik kendi yoLumuza
Rüzgarda savruk başına buyruk
SenLe ben ..!! Karizmatik
TaMaRa
Şebokolik
Klasik Üye
*****

Teşekkür Sayısı 6
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 302


Kelimeler Yetse...


« Yanıtla #144 : Mart 20, 2011, 00:10 »

ben de böyle kendilerini tanımlayan ismi olan grup görmedim Kahkaha hangi konserine gittiysem hepsinde kafaları dumanlı Kahkaha

severek dinliyoruz efeem  Göz kırpan
Kayıtlı

Bir Yanda Hiç Susmadan Konuşan Dudaklar, Bir Yanda Küsüp Susmuş Sessiz Akıllar,
Dibe Vurduysak Ne Olmuş Elbet Çıkarız, Bir Gün Var Bir Gün Yokuz Kiralıkmış Hayatlar...
ecem*
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 141« Yanıtla #145 : Haziran 10, 2011, 12:46 »

Duman her şeydiir Gülümseme Çok seviyorum şarkılarını ve gruptakilerii
Kayıtlı

Şeboyuuuu çok çok çok çooooooooook seviyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.
Sayfa: 1 ... 8 9 [10]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı