Sebokolik Forum » Her Telden » Teknoloji (Moderatör: seda-92) » 4D Sinema
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: 4D Sinema  (Okunma Sayısı 5038 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MayınTarlası
Ziyaretçi
« : Nisan 27, 2010, 13:22 »

Sinemaya dördüncü boyut da girdi seyirci yumruk yedi

 Dünyada üç boyutlu TV çılgınlığı yaşanırken, çoktan üç boyuta geçmiş olan sinemalar ise dördüncü boyuta taşınıyor. 4D teknolojisiyle seyirciler filmi yaşayarak izliyor. Koltuklar sallanıyor, barut kokusu her yeri sarıyor, yağmurda ıslanıp filmde atılan yumruk  sırtta  hissediliyor.

 DÜNYA üç boyutlu (3D)  televizyonu  konuşurken, sinema salonlarındaki teknolojiyle filmler dördüncü boyuta taşınıyor. Güney Kore’nin başkenti Seul’deki CJ CGV 4D Plex Sinema salonu , dünyada bu alandaki ilk  teknolojiyi  sunanlardan biri oldu.

Yaşayarak izleniyor

 Koltukları, efektleriyle dört boyutlu hale getirilen sinema salonunda seyirciler filmleri yaşayarak izliyor. Film sırasında sahneye bağlı olarak yağmur yağdırılıyor, koltuklar sallanıyor, toz bulutları havada uçuşuyor. Ses, koku ve ışık efektleriyle seyirciye  filmdeki bütün sahneler yaşattırılıyor. Patlama sahnesinde toz bulutları havada uçuşuyor, hareketli bir sahnede koltuk sağa sola, öne arkaya doğru sallanıyor.  Uçak  takibinde rüzgardan saçlar dağılıyor. Yağmurlu sahnede su damlaları yüzleri ıslatırken, sis olduğunda ise salonu duman bulutları sarıyor. Şimdilik sınırlı sayıda film 4D’ye uyarlandı. Bunlardan biri Iron Man oldu. Film izlenirken hareketli koltuklarda, sahneler birebir hissetirildi. Keskin barut kokusu, sis, silah sesleri, su damlalaları. Film kahramanı olan silah şirketi sahibi Tony Stark’a her ateş edilişinde koltuklarda taramalı silahı andıran yumruklar izleyenlerin sırtında ve boynunda hissedildi. Salon efektleri nedeniyle dördüncü boyut olarak adlandırılan bu teknoloji, 2D ve 3D filmlerin her ikisine de uygulanıyor. Üç boyutlu filmlerde ise, projektörlerle filmdeki oyuncular, seyircilerin arasında dolaşıyor izlenimi veriliyor.  

Hayalet dokunuyor

Görüntü ve efekt teknolojisiyle özellikle korku filmlerinde bir hayalet, izleyicinin omuzuna dokunabiliyor. Filmle, korku tüneli eğlencesinin birleştirilmesiyle oluşan bu sahneler, sinemanın geleceği hakkında fikir veriyor. CJ CGV’de, çok ilgi gören üç boyutlu animasyon film Avatar’ı da dördüncü boyutta izlemek mümkün. Güney Kore’nin en büyük sinemalar zinciri olan CJ CGV’nin geçen yılki cirosu yarım milyar doları bulmuş.
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2010, 14:33 Gönderen: seda-92 » Kayıtlı
aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 369Site
« Yanıtla #1 : Nisan 27, 2010, 13:55 »

süper bir teknoloji Gülümseme biz daha 3D'ye geçemeden millet 4D'yi bitirmiş Kahkaha

evime böyle bir sistem yapmak isterdim Kahkaha
Kayıtlı

aŞKıM ŞeBoM
şebosfer
Seda
Forum Ekibi
Daimi Üye
*****

Teşekkür Sayısı 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 989


HoşcakaL...


« Yanıtla #2 : Nisan 27, 2010, 13:59 »

muhteşem birsey ya bu Şebo nun konserini 4D' de izledigini düşünsene mükemmel olur Kahkaha
Kayıtlı

Kaçırma gözlerini benden suçlu suçlu...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı