Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İşte Öğretmenlerde Bulunması Gereken Nitelikler  (Okunma Sayısı 11903 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozlem35_
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,388« : Temmuz 30, 2010, 15:11 »

İşte öğretmenlerde bulunması gereken nitelikler

A.A

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilköğretim öğretmenlerinde bulunması gereken nitelikleri tek tek belirledi. Aynı çalışma, ortaöğretim öğretmenleri için de başlatıldı.

MEB, konuyla ilgili 2002 yılında başlatılan proje çerçevesinde bir öğretmende bulunması gereken “bilgi, beceri ve tutum özellikleri” saptayarak, “Öğretmen Yeterlikleri” adı altında yayımladı.

Alınan bilgiye göre, “öğretmen yeterlikleri” belirlenirken, düzenlenen seminer ve çalıştaydan çıkan sonuçların yanı sıra ABD, İngiltere, Seyşel Adaları, Avustralya ve İrlanda gibi ülkelerdeki örnekler de göz önünde bulunduruldu. Ortaya çıkan çalışma ile ilgili olarak, pilot belirlenen 6 ildeki öğretmenler, okul yöneticileri; sendika, dernek ve sivil toplum örgütü üyeleri, kamu kurumu mensupları, öğretim elemanları ve öğretmen adaylarından oluşan toplam 6 bin 743 kişinin görüşü alındı.

Çalışma sonucunda, “öğretmenlerde bulunması gereken bilgi, beceri ve tutum özellikleri”ni içeren “genel yeterlikler”in yanı sıra ilköğretimdeki Türkçe, İngilizce, Fen ve Teknoloji, Bilişim Teknolojileri, Okul Öncesi, Görsel Sanatlar, Matematik, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler, Müzik, Beden Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Teknoloji Tasarım ve Özel Eğitim (Görme Engelliler-İşitme Engelliler-Zihinsel Engelliler) öğretmenliğin nitelikleri de “özel alan alt yeterlikleri” adı altında sıralandı.

GENEL YETERLİKLER

Projeye göre, bir öğretmende bulunması gereken “bilgi, beceri ve tutum”dan oluşan niteliklerden ve yapması beklenen davranışlardan bazıları şöyle:

- Öğrenciye ismiyle hitap eder.
- Öğrencilerin fikirlerine ve ürettiklerine değer verir.
- Sınıf içi ve dışı etkinliklerde demokratik davranır.
- İnsan haklarına uygun biçimde davranır.
- Uluslara, bireylere ve inançlara karşı ayrımcılık yapmaz.
- Öğrencinin geçmişine ve sosyo-ekonomik durumuna göre ön yargısız davranır.
- Her öğrencinin başarılı olacağına inanır.
- Öğrenciler sorulara farklı yanıtlar verdiğinde olumlu tepki gösterir.
- Stresle başa çıkma yollarını bilir ve kullanır.
- Kişisel bakımına ve sağlığına özen gösterir.
- Zorluklarla mücadele eder.
- Türk milli eğitim sisteminin dayandığı temel değer ve ilkeleri bilir.
- Mesleki gelişimine yönelik yayınları izler.
- Okulun iyileştirilmesinde ve geliştirilmesine çevre olanaklarını kullanır.
- Öğrencilerin sahip olduğu değerlere saygı gösterir.
- Öğrencinin kişisel gelişimini ailesiyle paylaşır.
- Öğrencilerin ilerlemelerini izlemek amacıyla kayıtlar tutar.
- Sınıf kurallarını öğrencilerle birlikte belirler.
- Öğrencilerin kendilerini güven içinde hissetmelerini sağlayacak ortam oluşturur.
- Aileleri tanımak için bireysel ya da gruplarla veli görüşmeleri düzenler.
- Ailelerin yaşadıkları sorunlara karşı duyarlı davranır.

“ÖĞRETMENİN YOL HARİTASI”

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey, öğretmenlerin sürekli kendilerini yenilemeleri gerektiğini belirterek, “Burada amaç öğretmenin kalitesini artırmak. Meslek yeterliklerinde kriterler var. Öğretmenler belirlenen bu meslek yeterliklerine bakarak kendilerini hazırlayacaklar” dedi.

Bu yeterliklerin, öğretmen yetiştirme politikasında yol gösterici olacağını söyleyen Balıbey, çalışma tamamlandıktan sonra öğretmen adayı yetiştiren eğitim fakültelerinin müfredatının da bu doğrultuda yapılanmasının hedeflendiğini anlattı.

Aynı çalışmanın ortaöğretim için de başlatıldığını anlatan Balıbey, “Çalışma tamamlandıktan sonra, öğretmen adaylarının buna göre yetişmeleri için YÖK'ün önüne koyacağız. Öğretmen yeterliği çalışmasıyla öğretmenin bir yol haritası ortaya çıkıyor” diye konuştu.Yeni bir konu değil. Ama her sene tekrarlanıyor.. En azından bir kere gündeme geliyor..
Öğrencilik yaşamı boyunca en azından bir kere öğretmeniyle sorun yaşamayan,yalnışları varsa eğer saygısızlık sınırlarını aşmadan bunu öğretmeniyle paylaşan öğrencilik hayatı yaşamayan var mıdır bilmiyorum.Ülkede hakkıyla görevini yapmayan bir sürü öğretmenim diye geçinen insanlar var.. Sizce devlete atandım rahatım' zihniyetini ortadan kaldırılabilecek durum ne olabilir? Tartışma,fikir belirtme, öğretmenlerimizden yana biraz olsun dert yanma konusudur.Sağlıklı bir tartışma ortamı , fikir belirtenler olur diye umuyorum..  Kararsız
Kayıtlı
karanlıklar prensesi
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 33« Yanıtla #1 : Temmuz 30, 2010, 15:25 »

öğretmenlerde anlayış istiyoruzz...
« Son Düzenleme: Temmuz 30, 2010, 19:07 Gönderen: ozlem35_ » Kayıtlı
- ANATHEMA -
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 30, 2010, 22:49 »

Bu sene sorunlu bir öğretmenim vardı. Tedavi görmüş bir ara hala öğretmenlik yapmakta düzelmedi aslında.
Bu sayılan niteliklerin hiçbirine uymayan bir durumu var. Sürekli sorun yaşıyor okulda veliler ve okul yönetimiyle.
Fazlasıyla sinirlenmiş oturduğum sırayı fırlatmıştım üzerine,ardından özür diledim fakat tepki göstermedi kızmadı hiç. Dengesizlik. Bunu bir öğrenci bana yapsa beynini patlatmıştım sanırım.
Herneyse sadece o değil bir çok öğretmen görevin tam anlamıyla yapmamakta.
Ah biz neler görüyoruz okulda , arkadaşlarım neler görüyor okullarında. Her okulda bir yönetim saçmalığı.
Bence hiçbir öğretmenin işi garanti olmasın. Korku olmazsa iyi eğitim olmamakta bunu anlıyoruz.
Gerçekten ' devlet kapısı artık garanti ' durumu var hepsinde.
Verimli eğitim yok. Emperyalist sistem. Ne gördülerse onu getiriyorlar falan. Sınıfta söz hakkı tanınmıyor öğrenciye. Öğretmen ne derse bağnaz bir şekilde yönlenmemiz isteniyor.
Sözleşmeli öğretmen baldan tatlıdır garantisi olmadığı için ona göre düzgün eğitim verir.
Çok dolmuşum yahu eğitim sistemine  Sırıtan
Kayıtlı
seboistt
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 216« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2010, 14:21 »

Bir zamanlar kendisinin de öğrenci olduğunu unutmamalı :-D
Kayıtlı
Finally Free
Forum Ekibi
Sebocu
*****

Teşekkür Sayısı 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1,664« Yanıtla #4 : Ağustos 02, 2010, 15:13 »

Bence asıl mesele ‘devlete kapağı attım, rahatım’ anlayışının yarattığı problem.Aslında bu sadece öğretmenlik değil , diğer memuriyetlerin çoğunda da görülebilen bir durum. Eee , yalan da değil aslında , devlete kapağı attın mı evet rahatsın hele öğretmenlik olsun ya da diğer memuriyetler olsun yükselme imkanın da yoksa yani daha tepelere çıkma durumun da yoksa  bu anlayış zamanla kemikleşebiliyor insanın içinde.  Devlete kapağı attım rahatım anlayışına kapılmamak , idealist olabilmeyi ne kadar başarabildiğimize bağlı birazcık. Mesela tam 1 yıl boyunca tarih derslerimize gelen ama toplasan 1 saat bile ders işlemeyen bir öğretmenim vardı lisede , ama hocam n’olur bugün ders işlemeyelim muhabbet edelim , dediğimizde ‘hayır, sizin hayatlarınızdan 1 saat çalamam’ diyen bir matematik öğretmenimiz de vardı. Hatta o gün çok yorgun olmamdan ötürü içten içe kadına oldukça sinirlenmiştim bir Allahın günü de işlemeyiversen ne olacak diye homurdanmıştım , çok sonraları ne demek istediğini anlayabilmiştim . 'Eğer öğretmenlerin veya diğer memurların iş garantisi olmasa durum daha farklı olur' fikri doğrudur ama uygulanması imkansızdır bana göre çünkü meslek aşkı filan bir yere  kadar insanlar memuriyet sınavlarına sadece iş garantisi için hazırlanıp dersanelere tonlarca para döküyorlarken eğer öğretmenlerin veya diğer memurların iş garantisini ellerinden alırsanız o zaman kimse memur olmak için kasmaz kendini. Acı ama maalesef gerçek bu bana göre.
Kayıtlı

If I could have my wasted days back
Would I use them to get back on track?
Stop to warm at karmas burning ,
Or Look ahead, but keep on turning.
lol
(: Şebokolik :)
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 745


Yeniden koş yollarda, durma!


Site
« Yanıtla #5 : Eylül 02, 2010, 19:07 »

Bence asıl mesele ‘devlete kapağı attım, rahatım’ anlayışının yarattığı problem.

Kesinlikle katılıyorum..
Bizim de lisede bir felsefe hocamız vardı kadın ders işlemiyordu 40 dakika boyunca karşımızda esniyordu ya arada birkaç cümle söyleyip yine gözümüzün içine baka baka uyuyordu ve neredeyse daha teneffüs olmadan çıkıp gidiyordu. Bir keresinde hatırlıyorum onu öyle esnerken gördüğümüzden dolayı ben ve 3 arkadaşım uyuduk derste komple. Uyandığımızda diğer ders başlamıştı ve diğer dersin hocası bizi uyandırmıştı Kahkaha Bu kadar rahat bir öğretmen daha önce görmemiştim gerçekten.. Devlete kapağı attığından dolayı bu kadar rahat olmamalıydı..

Bir de öğretmenler öğrenciyi desteklemeli, cesaret vermeli kesinlikle.. Bizim lisedeki müdür seçtiğimiz bölümden dolayı neredeyse bizim sınıfı kapatacaktı ve bizi başka okullara gönderecekti.. Sonra sınıftaki herkes bir yerleri kazanınca bizim sınıftan şahanesi olmadı onun için..

Ayrıca öğretmenler branşlarına gerçekten hakim olmalılar.. Çok sevdiğim bir öğretmenim vardı, hala da görüşüyoruz kendisiyle ama neredeyse tüm bilgilerini unutmuş.. Test çözerken 3 şık arasında kalıyordu ya Kahkaha biz en azından 2 şık arasında kalıyorduk Kahkaha sen okulu bitirmişsin, atanmışsın hem de güzel bir okula ve yılların öğretmenisin neden bunca zaman kendini geliştirmedin üstüne bildiklerini de unuttun sonra da sana emanet edilen öğrencilere istenilen eğitimi veremiyorsun ardından dershanelere kızıyorlar bu öğretmenlerle nereye gelinebilir ki?

Son olarak öğrencilerin isimlerini bilmek,onlara isimleriyle hitap etmek de gerçekten çok önemli.. Bu, onlara verilen önemi gösterir.. Ben şahsen adımı bilen hocaları daha çok seviyordum Dil çıkaran
Kayıtlı
asikız..23
Sebocu
****

Teşekkür Sayısı 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2,154


geçer gider sandım geçmedi gitti.....


« Yanıtla #6 : Nisan 01, 2011, 00:51 »

valla bunlar bir öğretmende olması gereken özellikler ise benim okulumda öğretmen niteliğinde kimse yok ozaman Kahkaha:D
Kayıtlı

__________-_- 5380K0£!K-_-__________

.... sen gül güneş doğsun yeniden ..
beyza.tkt
---Pitito---
Sebocu
****

Teşekkür Sayısı 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1,464« Yanıtla #7 : Nisan 01, 2011, 18:50 »

..Test çözerken 3 şık arasında kalıyordu ya Kahkaha biz en azından 2 şık arasında kalıyorduk Kahkaha sen okulu bitirmişsin, atanmışsın hem de güzel bir okula ve yılların öğretmenisin neden bunca zaman kendini geliştirmedin üstüne bildiklerini de unuttun sonra da sana emanet edilen öğrencilere istenilen eğitimi veremiyorsun ardından dershanelere kızıyorlar bu öğretmenlerle nereye gelinebilir ki?

bizim edebiyat hocamızda aynen bu şekil bir adam soru götürüyoruz düşünüyor düşünüyor sonra cevabına bakıyor cevap üzerinden bir şeyler anlatıyor Sırıtan geçen gün yazılımız vardı soru yanlıştı doğru cevap şıklarda yoktu ki emindim yani yanımdakine sordum oda aynı şeyi söyledi neyse kalktım hocaya böyle derdimi anlattım hoca soruya doğru düzgün bakmadı bile sen göremiyorsun dedi.ben öyle emin olmadanda götürmem yani Gülümseme neyse sınavdan 56 aldım çok bile Kahkaha
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2011, 18:56 Gönderen: beyza.tkt » Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı