Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslam Ve Sanat  (Okunma Sayısı 11633 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozlem35_
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,388« : Mayıs 03, 2010, 08:42 »

Çok eski bir meselenin bir ayağı.


ünlü fransız pozitivistlerinden ernest renan1883'de paris'te "islam ve bilim" konulu bir konferans verir. konferansın etrafında şekillendiği ana unsur; islam dünyasında bilim ve düşüncenin gelişmemiş olduğu ve islam dünyasının külliyen geri kalmışlığıdır. bunun böyle olmadığı yegane dönem olan VIII ve XIII. yüzyıllar arasında da zaten islam kültürünün temsili kırma hristiyanlar, zerdüşt iranlılar ve pagan harranlılar tarafından yapılmaktadır. dahası islam kültürünün yaklaşık 1.000 yıldır taşıyıcısı olan türkler ise düşünsel anlamdaki yetersizliklerini, bulundukları coğrafyaya bir üstünlük nişanesi olarak empoze etmiş olmaları suretiyle bilim ve düşünce tarihin yüz karasıdırlar.

renan'ın bu fikirlerine karşı olarak bir takım eseler kaleme alınmış olup, bunların içerisinde oldukça orijinal bir noktaya temas eden bir tanesi var; namık kemal'in bitirmeye ömrünün yetmediği "renan müdafaanamesi".
diyor ki namık kemal özetle; "müslüman toplumlarının geri kalmış olması islamiyet'ten değil, sürekli batı'nın doğu'ya saldırmasından ve bundan dolayı tahsile imkan bulunamamasındandır".


Peki siz hangi düşünceye katılıyorsunuz?
Gerçekten İslamiyetin olduğu yerde sanat gelişmiyor mu? Gelişmiyorsa nedeni nedir?
Yada gelişmemesindeki etken  başka nedenler mi?
Din muhabbeti haline getirmeyelim arkadaşlar.. Kimse sizin bu konuda Allah inancını ölçüyor değil gel gelelim ki kalbinizdeki inanç beni zerre kadar ilgilendirmiyor ve eminim ki site sakinlerinin de öyledir..
Tartışma konusudur,düşüncelerinizi bekliyoruz..
« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2010, 08:45 Gönderen: ozlem35_ » Kayıtlı
şebokoliq_sefa
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 13
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 594


Yel değirmeni rüzgarla,rüzgar uçurtmayla geldi.


« Yanıtla #1 : Mayıs 03, 2010, 08:50 »

ozlem35_  öncelikle teşekkür ederim.
bence Namık Kemal çok güzel anlatmış özetle ancak bana gelince , İslam Dini yeniliklere açık ve mantık dinidir. ( yenilikler islami çerçevede ) sanat bilim dalında onlar düz tepside yaşıyoruz derken İslam'a inanlar biliyordu dünyanın yuvarlak oldugunu. En kısa şekilde bende bu sözün altına imzamu atabilirim


"müslüman toplumlarının geri kalmış olması islamiyet'ten değil, sürekli batı'nın doğu'ya saldırmasından ve bundan dolayı tahsile imkan bulunamamasındandır".
Kayıtlı

Bedenim ŞEBNEM ruhum FERAH
Finally Free
Forum Ekibi
Sebocu
*****

Teşekkür Sayısı 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1,664« Yanıtla #2 : Mayıs 03, 2010, 09:26 »

Ne yazık ki islamiyete inanan toplumların hemen hepsi sadece sanat alanında değil bilim, kültür ve toplumsal yaşantı konularında batı diye adlandırdığımız hristiyan alemine göre oldukça geri kalmıştır.Ancak zaman zaman aklıselim din adamlarımızı dinlediğimiz zaman islamın aslında özellikle bilime önem verdiğini bazı ayet örnekleriyle topluma anlatmışlardır.İslamın doğru yorumlanamamasından ve dini kötüye kullanmaktan yüzyıllardır bıkmamış din sömürücülerinin varlığı ,geri kalmışlığın malesef ki islam dininden dolayıymış gibi algılanmasına sebep olmaktadır.
Zamanında hristiyanlık için de aynı şey geçerliydi kilise önlerinde millete cennetten arsa satıyordu papazlar ve bilim ile kilise sürekli çatışma içindeydi kilise tamamen bilime karşıydı.(Bu hadiseyi de dan brown davinci şifresinde güzel anlatmıştır mesela)Yani bilim ve sanata din adamlarının karşı çıkması sadece islam dinine inananlar için geçerli değil diye düşünüyorum.Batı'nın bizden tek farkı bunun yanlış olduğunu kavramış ve dini tanrı ile birey arasına indirgeyebilmiş olmalarındandır.İslam dinine inananlar ise bunu kabul edememişlerdir.Hala da edememektedirler, bir sürü saçmalık hala bizlere dini kuralmış gibi yutturuluyor bana göre tabi.katılmayanlar olabilir saygı duyarım. Gülümseme
Kayıtlı

If I could have my wasted days back
Would I use them to get back on track?
Stop to warm at karmas burning ,
Or Look ahead, but keep on turning.
Ş.Fesrah
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 775


Gülümse bir kez benim içim eğer duyuyorsan...


« Yanıtla #3 : Haziran 09, 2010, 14:37 »

İslam dininin sanatı engellediğini karşı olduğunu düşünmüyorum ama bu sözüm sanatın İslam dinini benimseyenlerin geri kalmasınada cevap değildir cevap şudur ki İslam dini aslında anlaşıldığı ve hayata uygulanıldığı zaman gerçek anlamda o zaman daha ileriye gitti ...Namık Kemalin sözüne bir bakımı katılıyorum ama dedikleri arasında şunlarıda eklemeliydi bu duruma gelinmesinde İslamı benimseyenlerin sonraki kuşakların  kendini geliştirme çabasında bulunmaması ve yapması gerçeklerden uzaklaşması hazıra kaçması ve kopyala yapıştır mantığının çoğalmasıda çok büyük etken olmuştur...ayrıca araştırmaktan uzak kalması başkalarına bağlı yaşaması ve onların bildikleri kendi bildiklerinden mutlak daha iyi olacağı inanması ve bu güvensizliten ötürü etkisi olacağını düşünüyorum... sorun dinde değil uygulamasını bilemeyende bence ...tabi bu benim düşüncem...
Kayıtlı


   Yalnızlığımla iyi geçinebilirim ama beni   beklenmedik yalnızlıklar korkutuyor...
sebomania_tuqce
şebo'(m) <3
Sebocu
****

Teşekkür Sayısı 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2,404« Yanıtla #4 : Haziran 09, 2010, 14:38 »

"müslüman toplumlarının geri kalmış olması islamiyet'ten değil, sürekli batı'nın doğu'ya saldırmasından ve bundan dolayı tahsile imkan bulunamamasındandır".

bu konuyu en güzel anlatan söz sanırım  Masum
Kayıtlı

Hepsini dileyip gerisine...
direniyorum...
aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 369Site
« Yanıtla #5 : Temmuz 25, 2010, 22:10 »

namık kemal gerekeni söylemiştir...
Kayıtlı

aŞKıM ŞeBoM
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı