Anket
Soru: -Türban Üniversitelerde Serbest Olmalı mı...?
-Evet Kesinlikle Olmalı... - 63 (43.2%)
-Hayır Kesinlikle Olmamalı... - 71 (48.6%)
-Hiç Bir Fikrim Yok... - 12 (8.2%)
Toplam oy: 16

Sayfa: 1 ... 18 19 [20]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türban Üniversitelerde Serbest Olmalı mı?  (Okunma Sayısı 65776 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Ocean IQ
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #285 : Ocak 13, 2010, 01:57 »

okullara gelince, OKULLARA DIN SOKULAMAZ cunku OKULLAR DINI EGITIM
alanlari degildir HELE DE UNIVERSITELER! siyasi bir arac haline getirerek
BUGUN kucucuk kizlari bile TURBANA SOKTULAR senin dedigine bak

o zaman okullarda din dersi olmasın ilkokulda bilim dersi versilsin ?
Sebnem_Abla
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #286 : Ocak 13, 2010, 14:23 »

okullara gelince, OKULLARA DIN SOKULAMAZ cunku OKULLAR DINI EGITIM
alanlari degildir HELE DE UNIVERSITELER! siyasi bir arac haline getirerek
BUGUN kucucuk kizlari bile TURBANA SOKTULAR senin dedigine bak

o zaman okullarda din dersi olmasın ilkokulda bilim dersi versilsin ?

Ona da cevap vereyim. Din dersleri olmasi ayri bir seydir ve bu yine anayasaya
gore laik devlete aykiri degildir. Bahsetttigim hususu cok iyi anlamalisin.

Insanlar birey olabimelidir, kadin erkek esit olabilmelidir hakca da. Turban
bir hak degildir. Aksine esaret getirir. Turban dedim ama carsaf da boyledir.
Insanlara kimse ZORLA SAPKA giydirtmiyor ama turban taktiriyor.Bunu da
bil.
özgüürr
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #287 : Ocak 16, 2010, 02:32 »

Danıştay saldırısını kim yaptı acaba , bu hala açık değil mi ? Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanması eylemleri  ;  faiilerin itiraflarına, eldeki kanıtlara , yargılama sürecine , herşeyin ortaya çıkmasına rağmen hala hangi mantıkla muhafazakar kesimin üstüne atılabilir ? Arkadaşım bu yargılama süreci bitmek üzere , gündemi doğru takip et ! Amerika , yobazlar , Bob , şeriat falan bol keseden konuşun , birilerine muhalefet olmak yada komplo teorileri yazmak çok kolay zaten , evt kardeşim burası müslüman bir ülke , burası müslüman bir ülke değil demek nasıl bir saçmalıktır yahu , müslüman bir ülkedir demekle ülkenin rejimine atıfta mı bulunuluyor acaba , ne alaka ya ? Yazdıklarımızı gerçek bilgilere dayandıralım lütfen , bu forumda siyaset başlığı altında sürekli cevaplar yazıp , bilgili gözükmeye çalışmak marifet değil , mantıklı olalım biraz.
yasaklanmamali tabiikide Gülümseme Hele ki müslüman bir ülkede bu yasagi uyguluyorlar ya, madem avrupaya özendiler onlar gibi yasamak istiyorlar o zaman almanyada ve diger avrupa ülkelerinde neden yasak degil .. insanlar ille okumak icin yurtdisina mi gitmeli. Özgürce yasamak herkesin hakki, kimse zorla bir sey yaptiramaz. Avrupa özentisi iste, bir kadinin basi acik ise avrupali mi olunuyo...arap ülkelerine benzeyecek diye korkuyorlar ama ben bir alaka kuramadim nedense.

burasi musluman bir ulke degil kardesim. Din devleti degil hukuk devleti
burasi. Yazdiklarinin hicbirisine katilamiyorum cunku
ta ki Danistay Saldirisindan beri turbanin nasil baski araci olarak
kullanilip tum topluma dayatildigi bariz bir sekilde ortadadir.

Avrupa'da neden yasak degil?

1- onlar hristiyan
2- onlarda kendi rejimlerine karsi dusmanlik besleyenler cok az  sayida.
HERSEYLERI TEMINAT ALTINDA
3- burada siyasete alet edildi ve bunun yuzunden DANISTAY uyesi
olduruldu.

4- bugun genc kizlara cemaatler bunu dayatiyor. Ozellikle universitelilere

5- Bunu sule yuksel senler adinda biri cikardi amerikanin buyrugundai bir kisiydi
. sonra merve kavakci cikti derken akapeyle yaptilar cok daha beterini.

Devlete sokulamazdi ama onu da yaptilar cunku hedefleri belli. Hatta kiz
ya da kadinlara sadece turbani savunma gorevi verdiler.

BILMEDEN KONUSMAYALIM

Laik Devlet  tanimina gore toplumsal hayat din kurallarina gore belirlenemez.
Din ve devlet isleri ayridir. Devlet dine baglanamaz.

Din ve vicdan ozgurlugu hepsinden sonra gelir.

[/quote
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2010, 02:48 Gönderen: özgüürr » Kayıtlı

Tüm niyetlerin bedenleri varmışçasına görülebildiği bir yerdeyim...
özgüürr
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #288 : Ocak 16, 2010, 13:13 »

Avrupalı devletlerde bu tip uygulamaların olmamasının yada rejim kaygısının yaşanmamasının nedeni kendi rejimlerine düşmanlık besleyenlerin az sayıda olması değil bu devletlerin seküler bir yapıda olmasıdır.Sekülerlik bildiğiniz üzere yapılan yasalarla yada alınan kesin kararlarla devletin din ve devlet işlerini zaten ayırdığını , yani o devlete günün devleti, somut yaşam devleti özelliği kazandıran bir özelliktir.Bu adamlar  anayasalarına ilk madde olarak bunu koyuyolar ve herkes bu maddeden anlayacağını anlıyor : ''X devleti her alanda seküler bir devlettir .'' gibi.. Bunun örneğini Amerikan yasalarında görmek mümkündür.Hristiyan devletlerinde aşırı dinci partileri görmek de mümkün ama bunun rejimi tehtid etmemesinin en önemli nedeni sekülerliktir.

Tüm niyetlerin bedenleri varmışçasına görülebildiği bir yerdeyim...
seninbey
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #289 : Şubat 17, 2010, 20:33 »

hiçbir fikrim yok
Ş.Fesrah
Daimi Üye

Teşekkür Sayısı 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

Gülümse bir kez benim içim eğer duyuyorsan...

« Yanıtla #290 : Nisan 25, 2010, 18:20 »

ben ne türbanlıyım ne de başörtülü ailemde nede koyu dinci bir aile  bana göre tam biz özgürlük için neden olmasın olabilir kişinin dini özgürlüğünü vermek lazım nasıl bir açık kızın  mesela beni zorla kapattıramayacakları gibi başka bir türbanlı veya örtülü bir kızı zorla açtırmayıda etik bulmuyorum ... kimseyede zararının dokunacağını inanmıyorum olsaydı önceden serbest olduğu zaman bir olay olurdu tabi şimdi böyle karar alırsalar mutlak provakasyonlarda olacak onuda biliyorum en sinir olduğum tarafta bu konu üzerinden toplumu germek rahatsız etmeleri siyaset yapmaları ... dinin bir farzı ise isteyenler için uygulayabilecek tam bir imkan verilmesi gerektiğini düşünüyorum...bu benim düşüncem...

Yalnızlığımla iyi geçinebilirim ama beni   beklenmedik yalnızlıklar korkutuyor...
seboist__nr
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #291 : Haziran 21, 2010, 21:24 »

burası Türkiye evet dinini yaşamak istiyor olabilirsin ama laik bir ülkede devletin yerinde bu olmaz.nasıl ki okullarda öğretmenler başlarını açıyorlarsa sende açacaksın laik bir ülkedeyiz

yeşildim olabildiğince yaşlandım maviye değince...
sebomania_tuqce
şebo'(m) <3
Sebocu

Teşekkür Sayısı 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #292 : Haziran 21, 2010, 21:45 »

nasılki açık olanlar açık olmayı seçmekte özgürse bence kapalı olmak isteyenlerde bu konuda özgür olmalı diye düşünüyorum Masum

Hepsini dileyip gerisine...
direniyorum...
aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #293 : Haziran 21, 2010, 22:19 »

eğer bu ülke eşitliği savunan bir ülke ise eşitlik nerede derim eşitlik savunuluyorsa eşit haklar olmalıdır... eşitlik sağlanamayan yerde zaten hiç demokrasi olmamıştır... ben demokrasinin olduğu bir ülkede yaşamıyorum faşist görüşlerin bir birinin ayağını kaydırmak için elinden gelen her türlü dalavereyi yaptığı bir ülkede yaşıyorum ki bu dalavereler sonucunda halkımız incitilerek eşitlik hakkı elinden alınıyor annem kapalıdır çevremdeki bir çok kişi kapalıdır ama kapalı yakınlarımın olduğu gibi başı açık olan yakınlarımda vardır ve hiç biri diğreine bir zorlama yapmıyor kendi aralarında eşitliği sağlamış bir toplumumuz var bu toplumdaki her fert özgür istediğini yapıyor halktan bir baskı görmeden...halkımız kendi arasındaki eşitliği sağlamış durumda devletinde halkı arasındaki eşitliği sağlaması gerekiyor bugün üniversite kapısından istediği her kıyafeti giyip geçen insan gibi kapalı insanlarında buna hakkı vardır... buna siyasi açıdan değilde insani açıdan bakmalıyız ve bir birimizin inancına,değer verdiği şeylere saygı göstermeliyiz ki ozaman hiç bir sorun olmaz...her toplumun inancı ve değer verdiği şeyler farklıdır bu farklar arasında inançlara ve değerlere dil uzatıldığında bir toplum karmaşası çıkar ister kapalı ister açık olsun herkes önce bir birinin inancına saygı göstermeyi öğrensin...
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2010, 09:43 Gönderen: ozlem35_ » Kayıtlı

aŞKıM ŞeBoM
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #294 : Haziran 22, 2010, 09:46 »

Yattı balık yan gider.. Onuda yapsınlar tam olsun.
Türbanlı bir hocadan da yanımda türban takmış biriylede aynı ortamda ne ders işlemek isterim nede arkadaş olurum. Şimdi alıntı yapıp yok o insan değilmidir işte ailesi zorluyordur cart curt. Kafa yapımızın uyuşmadığı hertürlü belli bir kere eğer böyle bir konu yürülüğe geçerse ilk başta İzmirden çok büyük bir rest gelir olmadı ülkeyi terketmeye kadar gider bu muhabbet.

Ah birde bakıyorlar ya türban takmış birine -ah canım ne de inançlı- gerinip gerinip bir tane neyse neyse... ya ne alaka? İçindeki düşünce yapısını biliyor musun? Kalbindekini peki? bir bez parçası takmıyorum diye dinsizmiyim ben? Benim dinime dil uzatının zaten bir daha o dilden hayır beklemesin o.. Bu kadar basittir bu muhabbet.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2010, 09:50 Gönderen: ozlem35_ » Kayıtlı
Finally Free
Forum Ekibi
Sebocu

Teşekkür Sayısı 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #295 : Haziran 22, 2010, 10:46 »

Benim en katı olduğum  konu ve kesinlikle serbest olmamalı diyorum.
Bu ülkenin önceden böyle bir sorunu yoktu anneannelerimiz babaannelerimiz baş örtülerini takıp istedikleri yere istedikleri kamu kurumuna girebilirlerdi.Ama artık siyasi boyut kazandı bu mesele. Türban meselesi dini mesele haline getirilip herzamanki gibi siyasiler tarafından sömürülmeye başlandı.Bayraklaştırıldı.
Ve üniversiteleri kullanarak da işi ,artık duygu sömürüsü boyutlarına taşıdılar .Aman efendim bu insanlar okuyamıyor da hakları ellerinden alınıyor falan filan.Hayır efendim yok öyle birşey, sen kuzu kuzu çıkarırsın kafandaki simgeyiii buyurursun alırsın eğitimini de öğretimini de.Kimse sana hayır okula gidemessin demiyor ki.ama yoook ilaaa kafadaki simge kalacak , peki niye bu inat acaba?Her kurumun kendine has kuralları vardır ben camiye giderken nasıl bazı şeylere dikkat ediyor isem bu arkadaşlarımız da devlet işlerine eğitime öğretime dini mevzuları karıştırmamaları gerektiğini ve demokrasinin sanıldığı gibi oohhh herşey serbest , özgürlük filan olmadığını anlayacaklar.Hee demokrasi özgürlükleri de fazlasıyla barındırır ama her demokratik sistem de kendisini koruyucu sert ve yeri geldi mi de kısıtlayıcı tedbirler alır.Kaldı ki Türkiye gibi ,yobazlardan her daim çekmiş bir ülke olarak bu kadar kısıtlama gayet normaldir.

Ayrıca başbakan hazretleri çıkıp da 'Türban velev ki siyasi simge' ne olacak ki ,diyerek amacını da açıkça ortaya koymuştur,kabul etmiştir.Varın ne yapmak istediklerini bu insanları kullanarak nerelere varmak istediklerini siz düşünün.

Allah Anayasa Mahkemesine Zeval Vermesin

If I could have my wasted days back
Would I use them to get back on track?
Stop to warm at karmas burning ,
Or Look ahead, but keep on turning.
berçelan
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

sana DeLaL demiştim ben bana bunu neden yaptın

Site
« Yanıtla #296 : Şubat 16, 2011, 23:22 »

olmalı yada olmamalı önce şu kafalar değişsinde

DeLaL
Susma birşey söyle biraz olsun yardım et gelemiyorum üstesinden ben bu aşkın tek başıma
serginho7
sercan
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #297 : Şubat 16, 2011, 23:34 »

kesinlikle olmamalı serbest olsa daha çok tartışma konusu olur ve erkekler de bere taksa türbanlılar la hiç farkı olmaz
sebocagla
sebocagla
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #298 : Şubat 17, 2011, 12:31 »

Kesinlikle serbest olmalı mini etekli biri ünv girebiliyorsa elbette türbanlılarda girmeli

sözlerime değer verilmezse konuşmanın ne anlamı var
Sebokolik_Yasam
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Beni ben yapan içimdeki sesleri susturamazsın

« Yanıtla #299 : Nisan 07, 2011, 01:04 »

Atatürk'ün bir anısını anlatıp Laiklik üzerinden türbanı anlatıyım.

Ulu önder laikliği tüm kurum kuruluş ve insanlara teker teker anlatmış sıra son olan imam ve kendini din büyüğü sananlara gelmiş.Ulu önder hepsine haber yollayıp gelecek hafta bu konuyla ilgili görüşeceğiz ama sizden bir isteğim var bakara suresi'nin 288.ayetine kadar okumanızı rica ediyorum.der.

Toplantı günü gelip çattığında Ulu Önder kürsüde bu soruyu sorar 'Arkadaşlar buraya gelmeden önce hepimizden birşey istemiştim.Kimler okudu bu sureyi ?'

Salondaki bütün eller istisnasız havaya kalkar.

Bunun üzerine Ulu Önder sözlerine devam eder.'Beyler işte kuracağımız devletin neden din temelli olmayacağının açıklaması : Bakara,yalnızca 286 ayettir.'

Bu sözler sanırım Laikliği anlatıyor.Bu ülkede kapananların %99u tarikat ve cemaatlerde beyni yıkanmış bayanlarımızdır.Çoğu şeriat ister.Kadın haklarının hiçe sayıldığı bir dini otorite ister.Atatürk bunu taa 23 senesinde sezip Laiklik temelini ülkeye dayattı.Bu cemaatlere gelirsek şimdi üniversiteye girecek insanların sorularını çalan sözde müslümanlardır.Bu ülkede türban bir özgürsüzlük meselesi değildir,üniversitede okumuz bir sürü türbanlı kişi var tak peruğunu gir neden diretiyorsun çünki beyni yıkandı.Aklındaki tek şey türban sanki bu ülkenin tek sorunu türbanmış gibi.

Kesinlikle hayır.

Düşündüm,buldum sandığım yüz yıllık gerçekler hepsiyle giyindim durdum bazen büyük geldiler...
Sayfa: 1 ... 18 19 [20]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı