Anket
Soru: -Türban Üniversitelerde Serbest Olmalı mı...?
-Evet Kesinlikle Olmalı... - 63 (43.2%)
-Hayır Kesinlikle Olmamalı... - 71 (48.6%)
-Hiç Bir Fikrim Yok... - 12 (8.2%)
Toplam oy: 16

Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türban Üniversitelerde Serbest Olmalı mı?  (Okunma Sayısı 65810 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
melodit
Narrator
Sebocu

Teşekkür Sayısı 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

OD

Site
« Yanıtla #270 : Ocak 12, 2010, 17:27 »

konu oraya saparsa fazlasıyla şaşaırz Göz kırpan
biz kendi ülkemizden söz ediyoruz ki avrupa'daki üniversiteler de artık dini figür taşıyan giyinme stilini okullarında yasaklamaya başladı... birçok ülkede türbanla giriş yasak yani...bazı okullar var ki onların da amacı farklı, konuyu deşmek istemiyorum Göz kırpan

Müzmin Müzisyen Karizmatik
Ocean IQ
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #271 : Ocak 12, 2010, 17:31 »

yani türbanın siyasi simge olduğu için üniversiteye girmesini istemiyorsunuz doğru mu anladım ?
melodit
Narrator
Sebocu

Teşekkür Sayısı 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

OD

Site
« Yanıtla #272 : Ocak 12, 2010, 17:33 »

Bir bilim yuvası olmakla türbanın serbest olmasının alakasını açıklayacak var mı?
Anayasa hukuku dersinde çok fazla işledik bu konuları.Üniversiteler devletin  siyasi kanadını oluşturmaz merkezi idareye bağlı kurum da değildir hizmet yönünden yerinden yönetim kuruluşudur ve tamamen kendine ait bağımsız tüzel kişilikleri vardır.Herkes dinini yaşamakta serbesttir,özellikle üniversite gibi insanların kendi hayat görüşlerini tam olarak oturttukları kurumlarda türbanı yasaklamak ayrımcılık ve gerikafalılıktan başka bir şey değildir.Dövmesiyle,mini eteğiyle derse girebilen biri türbanıyla da elbet derse girebilir.Din ve vicdan hürriyeti anayasa ile güvence altına alınmış bir haktır ve kimse bu hakların dokunulmazlığına itiraz etmemelidir.

bu da bir düşünce...
keşke herkes yerinde davranabilse de bütün özgürlüklerimizi doyasıya yaşayabilsek! herkes her konuda özgürdür ama hukukçu adayı olarak biliyorsunuzdur ki özgürlük diğer kişilerin haklarını ihlal etmediğin sürece işler...
ben bazı kötü niyetlerin (ki burada bütün türbanlıları kastetmiyorum...) üniversiteye türbanı soktukları zaman 'amacımıza ulaştık' diyip duracağını hiç zannetmiyorum!
'cemaatleşme' dediğimiz gruplaşmalarıyla zaten kendi içlerinde özgürlüklerini kısıtlayan bir topluluk yarın gelip benim de özgürlüğümü kısıtlar...
türbanla, cübbeyle girmek isteyen gençler diğer yanda ise alkol tükettiği için ölesiye dayak yiyen gençler...
benim görüşüm bu Gülümseme

melodit
Narrator
Sebocu

Teşekkür Sayısı 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

OD

Site
« Yanıtla #273 : Ocak 12, 2010, 17:35 »

yani türbanın siyasi simge olduğu için üniversiteye girmesini istemiyorsunuz doğru mu anladım ?

aynen öyle... günümüz şartları farklı olsaydı ben de biraz önce hukuk açısından yorum yürüten arkadaşımıza katılabilirdim...
lakin olay dini inançtan çok politik bir oyun gibi geliyor bana...

Gabriel
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #274 : Ocak 12, 2010, 17:38 »

Türbanın serbest olmasını istiyorum evet.Ancak size şu konuda hak veriyorum türbanı siyasi simge olarak kullanmak isteyenler amaçlarına ulaşmamalı.Yani türban bana göre bir dini sembol ancak siyasi bir simge haline getirmek isteyenler bugün insanların dini duygularını sömürerek gerçek bir Müslüman olmaktan biraz daha uzaklaşmaktadırlar.Biz özgürlükler için türbanın serbest olmasını istiyoruz ama bugün devletin başındakiler özgürlük adına değil siyasi bir amaç olarak bunu istiyorlar.Sanırım sorunların patlak verdiği yerler de burada başlıyor...
melodit
Narrator
Sebocu

Teşekkür Sayısı 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

OD

Site
« Yanıtla #275 : Ocak 12, 2010, 17:40 »

tamamiyle hak veriyorum... anlatmak istediğim nokta da tam olarak bu Göz kırpan

Ocean IQ
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #276 : Ocak 12, 2010, 17:41 »

aynen öyle... günümüz şartları farklı olsaydı ben de biraz önce hukuk açısından yorum yürüten arkadaşımıza katılabilirdim...
sadece siyasi simge olarak türban mı var ? solcu bıyığı,dindar sakalı,ülkücü bıyığı ,bazı siyası kişilikleri çağrıştıracak kıyafetlerle üniversitelere giren okadar çok kişi varki onlara gelince hiç siyası simge olmuyor .
melodit
Narrator
Sebocu

Teşekkür Sayısı 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

OD

Site
« Yanıtla #277 : Ocak 12, 2010, 17:44 »

sadece siyasi simge olarak türban mı var ? solcu bıyığı,dindar sakalı,ülkücü bıyığı ,bazı siyası kişilikleri çağrıştıracak kıyafetlerle üniversitelere giren okadar çok kişi varki onlara gelince hiç siyası simge olmuyor .

genel olarak politik amaçlara araç edilen her türlü simgeye karşıyım!

üzerimde iron maiden tshirtü var diye öss'ye girdiğim okulda olay çıkaran bir 'eğitmen kadrosu' varken, bıyıkmış sakalmış gözardı edilen her türlü zihniyetedir meydan okuyuşum!

saygılar...

Ocean IQ
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #278 : Ocak 12, 2010, 17:55 »

benim anlayamadığım konu %99 u müslüman % 72si türbanlı olan bi ülkede türban yasağının uygulanması .ayrıca iron maiden olayında sana hak veriyorum işte böyle küçük saçma sapan şeylere takılıyorlar senin  iron maiden tişörtü giymen yada birbaşkasının başörtü taknmasından kime ne ? herkes nasıl istiyorsa öyle olmalı .Laiklik illa başörtüsü takmamaksa ozaman nazlı ılıcak laikliğin sembolü olurdu Gülümseme
Sebnem_Abla
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #279 : Ocak 12, 2010, 23:47 »

benim anlayamadığım konu %99 u müslüman % 72si türbanlı olan bi ülkede türban yasağının uygulanması .ayrıca iron maiden olayında sana hak veriyorum işte böyle küçük saçma sapan şeylere takılıyorlar senin  iron maiden tişörtü giymen yada birbaşkasının başörtü taknmasından kime ne ? herkes nasıl istiyorsa öyle olmalı .Laiklik illa başörtüsü takmamaksa ozaman nazlı ılıcak laikliğin sembolü olurdu Gülümseme

sacmaliyorsun! burasi laik bir ulke ve toplumsal yasam dini kurallara gore
belirlenemez kaldi ki turban GERCEK BILE DEGILDIR! emperyalistlerin
bizi bolmek icin kullandigi bir aractir.

hem basortusu farkli bir sey turban farkli bir sey. turban kesinlikle basortusu degildir.
sonradan buna basortusu adi konarak gercek saptirilmistir tipki once kurt acilimi
denip tepkiler uzerine demokratik acilim denmeye baslamasi gibi.
Sebnem_Abla
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #280 : Ocak 12, 2010, 23:56 »

nazli ilicak bir oyuncaktir. Oyle ya da boyle bu durum degismez. Turban bir rant
aracidir ki turban takan herkes yobaz demek dogru degildir. Ancak, bugun
genc kizlarin cogu baskilarla, menfaat karsiligi. caresizikten kapanmaktadir.
turbanin dinle EN AZINDAN ISLAMLA  ilgisi olmadigini  ORTALIGI KARISTIRIP
DANISTAY"a suikast duzenleyen KAN ISTEYICILERDEN ve ozellikle
imam hatiplerin BEYAZIT MEYDANINDAKI KORKUNC GOSTERILERINDEN anlayabilirsin.

Turbanla ulkemiz Cumhuriyetten uzaklastirlmakta , her gunu GUYA ALLAH ADINA
savas ilan edip INSANLARIN GUNUNU KANA BULAYAN INTIHAR BOMBACILARININ
mahvettigi SOZDE ISLAM ULKELERINE goturulmektedir.

Ayrica turbanin emir olmasi SEKILCILIGINDEN DOLAYI MANTIGA AYKIRI IKEN
SACLA TAHRIK OLUNMAYACAGI hatta bu turban denen seyle
KADINLARA SADECE TURBAN isteme hakkinin (!) verildigi GERI KALAN HERSEYDE ERKEGIN KOLELERI EDILDIKLERINI de gorsen iyi edersin,

okullara gelince, OKULLARA DIN SOKULAMAZ cunku OKULLAR DINI EGITIM
alanlari degildir HELE DE UNIVERSITELER! siyasi bir arac haline getirerek
BUGUN kucucuk kizlari bile TURBANA SOKTULAR senin dedigine bak
Gabriel
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #281 : Ocak 13, 2010, 00:02 »

Saygı sınırlarını aşmasak diyorum...
Inanmadan_Yasanmaz
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #282 : Ocak 13, 2010, 00:29 »

yasaklanmamali tabiikide Gülümseme Hele ki müslüman bir ülkede bu yasagi uyguluyorlar ya, madem avrupaya özendiler onlar gibi yasamak istiyorlar o zaman almanyada ve diger avrupa ülkelerinde neden yasak degil .. insanlar ille okumak icin yurtdisina mi gitmeli. Özgürce yasamak herkesin hakki, kimse zorla bir sey yaptiramaz. Avrupa özentisi iste, bir kadinin basi acik ise avrupali mi olunuyo...arap ülkelerine benzeyecek diye korkuyorlar ama ben bir alaka kuramadim nedense.

Inanmadan yasanmaz, bil ki yürek dayanmaz..yaralarin kapanmaz...kapanmaz..kapanmaz . ..
Sebnem_Abla
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #283 : Ocak 13, 2010, 01:27 »

yasaklanmamali tabiikide Gülümseme Hele ki müslüman bir ülkede bu yasagi uyguluyorlar ya, madem avrupaya özendiler onlar gibi yasamak istiyorlar o zaman almanyada ve diger avrupa ülkelerinde neden yasak degil .. insanlar ille okumak icin yurtdisina mi gitmeli. Özgürce yasamak herkesin hakki, kimse zorla bir sey yaptiramaz. Avrupa özentisi iste, bir kadinin basi acik ise avrupali mi olunuyo...arap ülkelerine benzeyecek diye korkuyorlar ama ben bir alaka kuramadim nedense.

burasi musluman bir ulke degil kardesim. Din devleti degil hukuk devleti
burasi. Yazdiklarinin hicbirisine katilamiyorum cunku
ta ki Danistay Saldirisindan beri turbanin nasil baski araci olarak
kullanilip tum topluma dayatildigi bariz bir sekilde ortadadir.

Avrupa'da neden yasak degil?

1- onlar hristiyan
2- onlarda kendi rejimlerine karsi dusmanlik besleyenler cok az  sayida.
HERSEYLERI TEMINAT ALTINDA
3- burada siyasete alet edildi ve bunun yuzunden DANISTAY uyesi
olduruldu.

4- bugun genc kizlara cemaatler bunu dayatiyor. Ozellikle universitelilere

5- Bunu sule yuksel senler adinda biri cikardi amerikanin buyrugundai bir kisiydi
. sonra merve kavakci cikti derken akapeyle yaptilar cok daha beterini.

Devlete sokulamazdi ama onu da yaptilar cunku hedefleri belli. Hatta kiz
ya da kadinlara sadece turbani savunma gorevi verdiler.

BILMEDEN KONUSMAYALIM

Laik Devlet  tanimina gore toplumsal hayat din kurallarina gore belirlenemez.
Din ve devlet isleri ayridir. Devlet dine baglanamaz.

Din ve vicdan ozgurlugu hepsinden sonra gelir.
Inanmadan_Yasanmaz
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #284 : Ocak 13, 2010, 01:35 »

katilin diye yazmiyorum zaten herkesin düsüncesi farkli olabilir kardesim Gülümseme...
türkiyede müslümanlar cogunlukla yasadigi icin müslüman bir ülke. Devlet dine baglanmaz dogrudur ama özgürce yasayabilirler Gülümseme

Inanmadan yasanmaz, bil ki yürek dayanmaz..yaralarin kapanmaz...kapanmaz..kapanmaz . ..
Sayfa: 1 ... 17 18 [19] 20   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı