Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Deniz Gezmiş  (Okunma Sayısı 165470 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Finally Free
Forum Ekibi
Sebocu
*****

Teşekkür Sayısı 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1,664« Yanıtla #90 : Mart 19, 2010, 09:53 »

Baba, mektup elinize geçmiş olduğunda aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanızı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunun bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, Türkiye'de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara'da 1969'da ölen arkadaşım Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul'a götürmeye kalkma, annemi teselli etmek sana düşüyor, kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir, seni, annemi, ağabeyimi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.

Oğlun Deniz Gezmiş


**Deniz'in ailesine yazdığı bu mektup beni hep çok etkilemiştir.
O dönemlerde Deniz'le birlikte sağcısından solcusuna birçok genc yok pahasına öldü arkadaşlar.Evet herbirinin bir ideolojisi vardı,savundukları fikirler vardı.ama kim ne derse desin bu gençler kullanıldı arkadaşlar.
benim inancım bu gençlerin siyasilerin kurbanı olduğu yönündedir.Gençliklerini kullandılar, üniversiteleri bastırttılar,O.D.T.Ü'de atış talimleri yaptırttılar,kan döktürttüler,birbirlerine kırdırdılar.Sonra bu politikacılardan biri çıktı 'kimse bana sağcılar katildir dedirtemez' dedi.(bknz:süleyman demirel)Ama aynı zihniyet Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamında mecliste el kaldıranlar arasındaydı.

Sizce kim katildi? Deniz ve arkadaşları mı?,sağcı gençler mi? , yoksa...
Kayıtlı

If I could have my wasted days back
Would I use them to get back on track?
Stop to warm at karmas burning ,
Or Look ahead, but keep on turning.
JPS-7-
δeβneო ŦeЯαh
Şebokolik
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 96
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 5,572« Yanıtla #91 : Mayıs 06, 2010, 18:18 »

Delikanlım,
iyi bak yıldızlara.
Onları belki bir daha göremezsin.
Belki bir daha
yıldızların ışığında kollarını
ufuklar gibi açıp gezemezsin.

.................

Delikanlım,
sen ki,ya bir köşe başında
Karşından kan sızarak gebereceksin.
Ya da bir devrimci gibi darağacında
can vereceksin.

Ve bir 6 Mayıs daha..Toprağa tohum atılan bu günde o zamanlar toprağa düşmüş gençleri bir kez daha anıyoruz..
Kayıtlı

||  Sen kibritin hiç yαnmαyαn ucundα..Ben sigαrα dumαnının αltındα.!?                                                                               

Ş.Fesrah
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 775


Gülümse bir kez benim içim eğer duyuyorsan...


« Yanıtla #92 : Mayıs 07, 2010, 13:29 »

bilmediğim anlamadığım kafamda çelişen bir kaç soru var cevaplayan olursa sevinirim

*Deniz Gezmiş Amerikan a tamamen karşıydı ama şimdikinin solcularda neden amerika sempazitanlığı var ( chp mesela)

*Deniz Gezmiş Kürt bağımzsızlığını savunmuştur şimdikiler ise meclisteki işte solcular felan filan bunu neden asla kabul etmiyorlar onlar için oy vermiyorlar

*Atatürkün aslında düşüncelerini tam bağımsızlığı felan savunuyor ama Atatürk ün  kominizmin  bizim ülkeye uymayacağı ve bizim için tehdit olmasıını söylemesine rağmen hani neden biraz daha kominiz mi savunmuştur

*Deniz Gezmiş milliyetçi ise şimdinin  milliyetçileriyle tam uyuşamamasının nedeni din midir

benim merak ettiğim sorulardan sadece bazıları bu soruları kötü bir niyetle değil yanlış anlaşılmasın sadece merakımdan soruyorum bilen varsa cevaplarsa sevinirim...şimdiden teşekkürler...

Kayıtlı


   Yalnızlığımla iyi geçinebilirim ama beni   beklenmedik yalnızlıklar korkutuyor...
Sebokolik_Yasam
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 30


Beni ben yapan içimdeki sesleri susturamazsın


« Yanıtla #93 : Nisan 07, 2011, 01:27 »

Amerikan emperyalizmi diye birşey var.Bu ülkede ailesi neyse o partiyi tutan sözde demokrasi aşığı bir çok insan tanıyorum.Deniz Gezmiş,Atatürk'ün tam bağımsızlık ülküsünü yerine getirmek isteyen bir devrimcidir.Tam bağımsızlık ülkenin bir ülkeye yada topluluğa bağlı olmadan herşeyi kendi üreten bir ülke yapmaktır.Deniz Gezmiş bunu savunuyordu.Peki karşısında olduğu düşünce neydi Nato ve Amerika bu iki emperyalist uyanış ülkenin içine ajanlar yerleştirerek şuan ve geçmişte bu ülkeyi bölen taraflardır.O zamanlar Kürt Türk sağ sol davası vardı.Kandırılan bir sürü konu yalan olan bir sürü şey vardı.Deniz Gezmiş bunlara karşı Amerika'yı durdurmak için silahlı şekilde devrim yapmıştır ama buna karşın kimseyi öldürmemiştir.Kendisi keskin nişancıydı.

Kandırılan konular ;
Sağ ve sol görüş bir ekonomik olgudur ama bu ülkede sağ dincilik sol dinsizlik gösterilir.Başta bu bölünme oluşturuldu ve Deniz Gezmiş buna karşı savaştı.

Türk Kürt diye Kürt halkını düşman edecek tavırlar alındı.Terör örgütleri oluştu.Deniz Gezmiş buna karşı savaştı.

Bu ülkede onu kötüleyenler kimler

Fethullah Gülen: Cemaat lideri sözde müslüman ama hacca bile gitmemiştir.Neden çünki amerikan ajanlığındadır.Ve ülkenin büyük devrimcisini kötüler.
Muhafazakar kesim : Askere silah çekti derler ama tam tersidir uyarı ateşi açmıştır.Çünki yakaladıkları devrimciyi işkencelerle sorgulayan bir asker vardı o dönem ölen bir devrimciyi 29 saat sonra yarasına bakan bir asker vardı yani Amerikanın kuklası bir asker vardı.

Deniz Gezmiş bir solcuydu devrimciydi insandı devdi.İster sevin ister sevmeyin sahip çıkmak zorundasınız.Bugün rahat yaşamamız için ölen milyonlarca şehit arasında yoktan varolan bir başkaldırışın temsilidir Deniz ve amacına ulaşsa şuan Türkiye konumunda lider olacaktı.Pkk Denizi Türk Kürt kardeştir dediği için kendi temsilcisi gibi gösteriyor oysa Deniz Türkiye için kendini feda etmiştir.Ona sahip çıkmazsak rezil bir duruma düşeriz.

Son olarak araştırmayı sevin diyorum.Darağacında 3 Fidan bu kitabı okuyun bide varmı bilmiyorum Deniz Gezmiş'e karşı olanların yazılarını okuyun farkı göreceksiniz.
Kayıtlı

Düşündüm,buldum sandığım yüz yıllık gerçekler hepsiyle giyindim durdum bazen büyük geldiler...
sebocagla
sebocagla
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 204« Yanıtla #94 : Nisan 07, 2011, 19:30 »

deniz gezmiş cesaretine yapmak istediklerine  düşüncelerine gerçekten hayran olduğum  devrimci dostumuz...şimdiki genç arkadaşlarımıza bakıyorum da okadar boş insanlar ne bi amaçları nede yapmak istedikleri var o ise  yapmak istedikleri bişiyleri değiştirmek istedikleri yüzünden canice idam edildi umarım onun yoludan düzgün bi şekilde  ilerlemeyi becerebilirim...
Kayıtlı

sözlerime değer verilmezse konuşmanın ne anlamı var
Sayfa: 1 ... 5 6 [7]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı