Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kürtçe?  (Okunma Sayısı 16197 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« : Ocak 03, 2011, 19:19 »

Şu sıralar gündemi oldukça meşgul eden ve sürekli olarak önümüze gelen konu '2. dil.' tüm anayasa maddelerini bir yere bırakan,oda yetmiyormuş gibi başta olan yöneticilerin doğuya gelip kendi gözümle gördüğüm sırt sıvazlayan,yapacağız haklısınız gibi bir zihniyetle yaklaşmaları oda yetmiyormuş gibi izmire gidip esip gürleyen bildiğiniz iki yüzlülükle yokuş aşağıya koştuğumuz konu..

bdp'nin isteği konusunda en son tsk'nın "endişeyle izliyoruz" açıklaması yaptığı konudur ayrıca..

http://www.tsk.tr/10_ARSIV/10_1_Basin_Yayin_Faaliyetleri/10_1_Basin_Aciklamalari/2010/BA_03.htm

Burdanda anayasamızı inceleyebilirsiniz;
http://www.yetkin.com.tr/Yargi/k__32709/anayasa.htm

Peki siz Kürtçe'nin eğitim,iş,kısacası her alanda karşımızda olmasını anavatanımızın anadili Türkçedir maddesine hükmen karşı çıkan bu durumu nasıl karşılıyorsunuz..

Bilmiyorum ama ülkenin gençleri olarak umuyorum ki herkesin bir düşüncesi vardır kafasında ve olup bitenden olayın ciddiyetinin farkındasınızdır..Öyle bir yola girdiler ki artık geri dönüş yok..
Yaşayan bilir diyorum ortamı görmeden nasıl durumda olup bilmeden batı'da atıp tutmak kolaymış..
Görmek isteyen olursa olayın ciddiyetinin farkında deyilim diyen varsa p.m ile ulaşsın bana barınma sıkıntısı çekmez konuk edebilirim..

Yorumlarınızı,düşüncelerinizi her türlü fikrinizi kişilere karşı saygılı ve özgür bir platform olan şebokolik-siyasette işte şimdi birazda siyaset zamanıdır diyerekten sözü meclise bırakıyorum  Gülümseme

aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #1 : Ocak 03, 2011, 21:25 »

siyasete meraklı değilim ama bu konu ciddi Gülümseme

öncelikle şunu söylemeliyim bilenleriniz vardır ben kürt kökenli bir türküm Gülümseme konu dışına çıkmadan görüşlerimi belirteceğim Gülümseme

bence bu topraklarda yaşayan herkesin resmi dili türkçedir ve türkçe de kalmalıdır, ben her iki dilide konuşabiliyorum ama yerine göre. kürçe bir yöresel dildir tıpkı vatanımızın diğer yörelerdeki kardeşlerimizin kullandığı yöresel diller gibi örneğin çok bilinen lazca ve zazaca. bu yöresel diller bu vatanın kültürel zenginliğidir üç beş çapulcunun kurmuş olduğu sözde kürt temsilcileri işin afedersiniz artık .... sını çıkardı. tabi bu işte iktidar çapulcularınında eli var 

bugüne kadar kürtçe konuştuğum yerlerde ne dışlandım nede azarlandım çünkü konuşacağım yeri ve zamanı bilinçli seçtim.

hep zırvaladıkları şu cümleredir zaten dışlanıyoruz azarlanıyoruz devlet kurumunda kürtçe konuşamıyoruz e konuşmamalılarda bence. bir insan eğer hiç türkçe bilmiyorsa anlayışla karşılanır o devlet kurumunda ki ozaman bende anlarım o insanın derdini ama şu devirde yaşı 50 nin altındaki şahsiyetler kalkıpta ben türkçe bilmiyorum devlet kurumunda istediğim dili konuşurum diyemez 50 yaş üstü teyzeler amcalar devlet kurumunda iki kelime türkçe konuşabilmek için canını veriyr çünkü o teyzelerin amcaların BU VATANI PARÇALAMAK gibi büyük gayeleri yok onlar vatanına bağlıdır..sadece kurumlarda değil 5 yaşındaki torunu ile türkçe konuşmak içinde canını verir

benim nenem yani (büyük annem) 70 yaşındadır türkçe çat pat konuşabiliyor devlet kurumlarına gittiğinde konuşabildiği kadarıyla türkçe konuşur takıldığı yerde kürtçe devam eder kimsede kızmaz ona çünkü o elinden geleni yapıyor. nenem benimle konuşurken türkçe olarak konuşmaya çok dikkat eder benim kendisini rahat anlayabilmem için ben de kürtçe olarak cevap veririm o rahat anlayabilsin diye genlde konuşmalarımız her iki dilde olur...

bir lisan bir insan kazanmak içindir milyonlarca kişiyi kaybetmek için değildir...

« Son Düzenleme: Ocak 03, 2011, 21:29 Gönderen: aŞKıM_ŞeBoM » Kayıtlı

aŞKıM ŞeBoM
aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #2 : Ocak 03, 2011, 21:43 »

bir kaç şey daha söylemek istiyorum Gülümseme

diyelim ki kabul ettirdiler kürtçeyi ana dilde eğitim. şimdi o çocuk ömrü boyunca kürtçe eğitim gördü okulu bitti mesleğe geçecek ama nerede Kahkaha onu soran eden yok Kahkaha tabi ozamanda özel iş alanları zartı zurtu isteyecekler istekler kesilmeyecek biz ayrılmak istiyoruz diyecekler zaten hedefleri budur her nekadar çıkıpta amacımız ayrılmak değil deselerde Kahkaha

onlar sınırlarını kafada çizmişler çoktan o ana kadar isteyecekler.. e iktidar çapulcuları gösterdi ipin ucunu daha dururmu bunlar ipin sonunu görmek istiyor bunlar güzel günler

inşallah o ip bu vatanı bölmeye çalışan her ...... şahsiyetin boynuna ilmek olarak geçer...

aŞKıM ŞeBoM
berçelan
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

sana DeLaL demiştim ben bana bunu neden yaptın

Site
« Yanıtla #3 : Şubat 16, 2011, 23:17 »

yaav bu ülkede herkes doğru dürüst eğitim alsında acelesi yok kürtçenin türkçenin Göz kırpan
« Son Düzenleme: Şubat 16, 2011, 23:23 Gönderen: rockingirl » Kayıtlı

DeLaL
Susma birşey söyle biraz olsun yardım et gelemiyorum üstesinden ben bu aşkın tek başıma
asikız..23
Sebocu

Teşekkür Sayısı 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

geçer gider sandım geçmedi gitti.....

« Yanıtla #4 : Mart 26, 2011, 02:34 »

çook ciddi bir konu. çok eski zamanlarda ortaya çıkan ve yıllardır süre gelen bir durum. ben olumsuz bakıyorum açıkçası.

__________-_- 5380K0£!K-_-__________

.... sen gül güneş doğsun yeniden ..
sebocagla
sebocagla
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Mart 26, 2011, 17:32 »

Bence kürtçe ders olarak girerse bişey olcağını düşünmuyorum sonuçta isteğe bağlı olur isteyen bu dilin eğitimini alır istemeyen almaz zaten kürtçe konuşulan bi dil eğitimini vermenin yanlış olacağını düşünüyorlarsa konuşmasınıda yasaklamalı ki ben konuşulmasında yada eğitim alınmasında bi sorun görmüyorum nasıl ingilizce öğretiliyosa gayet tabi istiyen kürtçede öğrenebilir...

sözlerime değer verilmezse konuşmanın ne anlamı var
Sebokolik_Yasam
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Beni ben yapan içimdeki sesleri susturamazsın

« Yanıtla #6 : Nisan 07, 2011, 00:47 »

Vatan aşkından siyasete düşmüş biriyim,ama siyasette vatana çare bir parti yok o yüzden devrimci bir kişiliğe sahibim.Bu ülkede 36 farklı köken 4-5 ayrı dil ve bir sürü şive var neden sadece Kürtçe hiç düşündük mü ?Bir takım emperyalist güçlerin yardım ettiği sözde Kürt temsilcisi bir terör örgütünün kışkırtmaları sonucu doğmuş bir olaydır.Malesef Kürt kardeşlerimiz buna kanıp sokaklarda Türk kardeşlerini taşlıyor.Türklerin bir kesimide bu kışkırtmadan dolayı Kürtlere mesafeli.

Kürtçe'nin konuşulmasında yasak yok ama resmi dil Türkçe'dir,öylede kalacak.Bu ülkede Lazca Türkçe Kürtçe Azerice İngilizce bir sürü kullanılan dil var bunların hepsi anadilde eğitime tabii olsaydı çok karışırdı.Türk Kürd kardeştir diyorlar bir Kürt kürtçe öğreten bir okula giderse ki Türk olan gitmeyecektir.İşte o zaman kardeşlik ayrımcılığa dönüşür.Şimdiye kadar Kürtçe'ye yasak getiren birisi olmadı Kürt arkadaşlar buna uyanmalı.

Forumun resmi dili varmı bilmem ama bir birlik mesajı veriyim iki dilde ;

Türk û Kurd birane
Türk Kürt kardeştir

Düşündüm,buldum sandığım yüz yıllık gerçekler hepsiyle giyindim durdum bazen büyük geldiler...
serginho7
sercan
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #7 : Nisan 14, 2011, 15:08 »

Bence kürtçe ders olarak girerse bişey olcağını düşünmuyorum sonuçta isteğe bağlı olur isteyen bu dilin eğitimini alır istemeyen almaz zaten kürtçe konuşulan bi dil eğitimini vermenin yanlış olacağını düşünüyorlarsa konuşmasınıda yasaklamalı ki ben konuşulmasında yada eğitim alınmasında bi sorun görmüyorum nasıl ingilizce öğretiliyosa gayet tabi istiyen kürtçede öğrenebilir...

zaten kürtçe biliyolar kürtçe yi öğrenen kişi türkçe yi bilmiyorsa doğu nun haricisin de diğer iller de çalışabilirmi ?
sebocagla
sebocagla
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2011, 17:07 »

Ya çoğu zaten türkçe biliyor yani türkçe bilen doğuda çalışmıyormu  ??

rockreis
beni bilen bilir, tanıyan anlar, anlayan susar, anlamayan uzar ;)
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 79
Çevrimdışı Çevrimdışı

küçük zeytin'im öldü :'(

« Yanıtla #9 : Nisan 14, 2011, 20:05 »

bence olmaması lazım. sonuçta kendi aralarında kürtçe konuşuyorlar ve hiç kimse niye kürtçe konuşuyorsun demiyor. bu onların kendi bileceği bir şey. ama vatanın resmi dili veya dillerinden biri olması kesinlikle kabul edilemez.

Bilmezler yalnız yaşamayanlar nasıl korku verir sessizlik insana
insan nasıl konuşur kendisiyle,
nasıl koşar aynalara
bir cana hasret bilmezler.

hayat kapımı kapatırken, arada sadece azrailin girebileceği kadar bir boşluk bırakıyorum. kimseyi görmek, duymak istemiyorum artık. kimseyle konuşmak istemiyorum. sadece azrailin ''BEN GELDİM'' demesini bekliyorum.
sebocagla
sebocagla
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : Nisan 14, 2011, 20:25 »

Resmi dil olması söz konusu bile olamaz bunu bende istemem ama neden bukadar karşı çıkıyosunuz anlamıyorum ingilizce öğrenmeyede bukadar karşı çıkıyomusunuz acaba

serginho7
sercan
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : Nisan 24, 2011, 00:56 »

Resmi dil olması söz konusu bile olamaz bunu bende istemem ama neden bukadar karşı çıkıyosunuz anlamıyorum ingilizce öğrenmeyede bukadar karşı çıkıyomusunuz acaba

resmi dil olması söz konusu bile olamaz demek sende bizim kadar karşı çıkıyosun demektir.
ingilizce bizim yabancı dilimizdir dünyanın neresine gidersen git ingilizce şart dildir.
sebocagla
sebocagla
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 3
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #12 : Nisan 24, 2011, 13:56 »

Tabiki karşı çıkıyorum tek bi resmi dilimiz var türkçe ama kürtleride kısıtlama gibi bi hakkımız olamaz istedikleri gibi konuşabilir dersinide alabilirler...demokratik olduğumuzu savunan insanlar bdp nin tek bi milletvekilini alamdılar bumu demokratlık ayrımcılık söz konusu olamaz bile diyolar peki bu neyin nesi ben bu kürt değilim göçmenim TÜRKÜM ama bu yapılan haksızlığa gözyumcam anl..... gelmez...
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2011, 13:58 Gönderen: sebocagla » Kayıtlı

fatihgulec
ιкι ησктα üѕтüѕтє(:)
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 2
Çevrimdışı Çevrimdışı

:)

« Yanıtla #13 : Nisan 24, 2011, 17:58 »

Her ne kadar resmi bir dil olarak görmesemde DİL olarak görüyorum ve Dünyadaki en kötü olarak adlandırdığım olaylardan biride bir dilin yok OLMASI millattan sonra 2. y.y. da ortaya çıkmış (yada son kalıntıları o tarihi gösteren ) bir milletin süre gelen zamndır konuştuğu ve köklü olduğuna inandığım bir dil tabiki resmi dil değildir ama kulaklarımızı açarsak yolda yürürken her 3 insandan birinin sokakta bu dili konuştuğunu duyabiliriz. Biz yada Siz ne kadar resmen kaabul etmesekte kürtçe hayatımızda vardı var ve var olmaya devam edilecek saygıarımla (TÜRK Gülümseme)

***YENİDEN DOĞUP GELSEM***
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı