Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Savaşın Kazananı Türkiye, Mağlubu İse Sarkozy  (Okunma Sayısı 3199 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ozlem35_
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,388« : Mart 25, 2011, 07:33 »

Libya operasyonunda kontrolün NATO'ya geçmesi, "Savaşın kazananı Türkiye, mağlubu ise Sarkozy" yorumlarının yapılmasına neden oldu.

En önemli rolü Fransa’nın oynadığı koalisyon güçleri tarafından Libya’ya başlatılan operasyon, NATO’nun kontrolüne geçti. Bu durum Brüksel’de 'Sarkozy kaybetti; Ankara ve Washington’un başarısı' olarak yorumlandı.

Kaddafi yönetimine karşı 19 Mart’ta Fransa, ABD ve İngiltere’nin başı çektiği koalisyon güçleri tarafından başlatılan başlatılan hava harekatı, bugünden itibaren NATO’ya devredildi.

Böylelikle, Brüksel’deki toplantısı sona eren NATO, Libya hava sahasının güvenliğini ve uçuşa yasak bölge uygulamasının komutasını resmen devralmış oldu. Bu durum, Brüksel’de, "Ankara istediğinin yüzde 95’ini elde etti. Bu diplomasi savaşında mağlup varsa o da Sarkozy’dir" şeklinde yorumlandı.

NATO’ya üye ülkeler arasında yaşanan Libya anlaşmazlığı sona erdi. Dün akşam saatlerinde, önce ABD ardından da Türkiye’den gelen "NATO birkaç gün içinde operasyonu devralacak" açıklamaları, gece saatlerinde tam anlamıyla gerçekleşti.

Tek bir komuta konusunda mutabık kalınırken, NATO koalisyon güçlerinin yaptığı hava harekatı operasyonun komutasını üstlenecek, bu sayede koalisyon güçlerinin Libya’daki hava savunma sistemi ve hava harekatıyla ilgili tüm müttefikler bilgi sahibi olacak; hangi hedeflerin vurulduğu ve vurulacağı konusunda bilgi aktarımı sağlanacak.

Hafta başından bu yana süren görüşmelerde, NATO’nun konuya müdahil olmasını istemeyen Fransa’nın amacı, eş güdümün sağlanması için sadece bir temas grubunun kurulmasıydı. Gerek Başbakan Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron ile yaptığı telefon görüşmeleri, gerekse Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ABD, İngiltere ve Fransa dışişleri bakanlarıyla kurduğu temaslar sonuç verdi.

Davutoğlu'ndan NATO krizi açıklaması

Bu görüşmelerde Türkiye’nin çekinceleri aktarıldı ve Libya hava sahasının güvenliği ile uçuşa yasak bölge uygulamasının NATO tarafından devralınması kararlaştırıldı.

"MAĞLUP VARSA O DA SARKOZY"
Bu duruma, Brüksel’de, "Ankara istediğinin yüzde 95’ini elde etti. Bu diplomasi savaşında mağlup varsa o da Sarkozy oldu" yorumları getirildi. Fransa Cumhurbaşkanı, müttefiklerin haberi olmadan başlatılan operasyonun hemen ardından, NATO’nun olaya müdahil olmayacağını ilan etmişti.

Oysa gelinen noktada NATO, hem denizden hem de havadan Libya’yı denetleyecek; uçuşa yasak bölge
uygulması ve silah ambargosunun denetlenmesi NATO’da olacak. Bu da Brüksel’de Ankara ve Washington’un başarısı olarak yorumlanıyor.

Kayıtlı
Finally Free
Forum Ekibi
Sebocu
*****

Teşekkür Sayısı 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1,664« Yanıtla #1 : Mart 25, 2011, 18:44 »

Kazananı Türkiye demek ! "Dışarıdan yapılacak müdehaleleri özellikle askeri müdehalelerin çözüme katkı sağlamadığını gördük , Libya'ya yapılacak NATO müdehalesini ,son derece faydasız görüyoruz" diyen başbakan her ne olduysa 48 saat geçmeden Türk savaş gemilerini Libya'ya yolluyor.  Bundan daha net bir diplomasi mağlubiyeti az bulunan cinstendir.Madem itaat edeceksin , o zaman sus bari de rezil etme bu ülkeyi daha fazla. Yok Fransa mağlup Türkiye galipmiş.Tamemen medya maymunlarının hükümeti başarılı göstermek için uydurdukları haberden ötesi değil, hee , cahil halkım bu numaraları yiyor o ayrı
« Son Düzenleme: Mart 25, 2011, 18:47 Gönderen: Finally Free » Kayıtlı

If I could have my wasted days back
Would I use them to get back on track?
Stop to warm at karmas burning ,
Or Look ahead, but keep on turning.
aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 369Site
« Yanıtla #2 : Mart 25, 2011, 19:39 »

ben ancak gülerim Kahkaha Kahkaha
Kayıtlı

aŞKıM ŞeBoM
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı