Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Milyonlarca Blogger Şokta  (Okunma Sayısı 3772 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
.Morsist
Anna MoLLy
Sebocu
****

Teşekkür Sayısı 52
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 1,708


Atlantis'ten Gelen...


Site
« : Mart 01, 2011, 20:10 »

Digiturk, yayın hakkı kendisinde olan bazı yayınlardan görüntülerin bazı bloglarda yayınlanması üzerine mahkeme kararı aldırarak tüm Blogspot platformuna erişim engeli uygulatmaya başladı. Digiturk, defalarca uyarılmalarına karşın bu yayınların devam etmesi üzerine bu yola başvurduklarını bildirdi.

Digiturk'ün basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Tüm kamuoyunun bildiği üzere Digiturk, Türkiye Futbol Federasyonu’nun  yaptığı ihale neticesinde yıllık 321 milyon dolar ödeyerek süper toto süper ligi maç yayın haklarını almıştır.

Yayın hakları Digiturk’e ve Lig TV’ye ait olan maçlar, bazı internet siteleri  tarafından  kanunlar hiçe sayılarak yayınlanmaktadır.

Kanunların kurumumuza yüklediği bütün yükümlülükler eksiksiz yerine getirilip içerik ve yer sağlayıcılar defalarca uyarılmasına rağmen internetten illegal yayın yapılmasına son verilmemiştir.,

Son çare olarak yüce Türk mahkemelerine başvurulup  illegal yayınları yapan sitelerin verdiği zararın durdurulması talep edilmiştir. Mahkeme yasal olarak her şeyin yapıldığını ve ihlalin hala durdurulmadığını tespit ederek bu sitelere erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Bu kararın uygulanması ile  birlikte blogspot’ta bazı bloglar’a da erişimde problemler ortaya çıkmış olup, bu  problemlerin tek sorumlusu uyarıldığı halde illegal içerikleri yapan sitelerin yayınını ısrarla durdurmayan Google ve Blogspot’tur.

Halkımızdan almış olduğumuz destekle Türk futboluna yaptığımız yatırımlarla birlikte, illegal maç yayınlayan kişi yada kişilerle mücadelemiz devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla sunulur.”

EN HIZLI UYGULAYICIDAN AÇIKLAMA
Digiturk'ün şikayetiyle alınan erişim engeli kararını en hızlı şekilde uygulamaya koyan servis sağlayıcı (ISP) konumundaki Superonline da konuyla ilgili öğle saatlrinde bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

"Blogspot.com, Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 14.01.2011 tarih ve 2011/156 D iş sayılı kararına istinaden engellenmiştir. Blogspot.com'un kapatılması mevcut tüm servis sağlayıcılarını kapsayan yasal bir zorunluluktur."

Superonline tarafından yapılan açıklamada bu engellemenin muhtemel etkileri olarak şunlar sıralandı:
- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,
- Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,
- Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,
- Web siteleri dahilinde "google search" kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,
- Firmanıza ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search'a dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusu olabilecektir.
Google servislerinde yaşanabilecek yavaşlık ve erişim zorluklarının Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yayınlanan karar sebebi ile yaşandığını, bu durumun Superonline alt yapısından kaynaklanmadığını bilgilerinize sunarız."

TİB: "BİZİMLE İLGİSİ YOK"
Konuyla ilgili olarak öğle saatlerinde Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek'ten bir açıklama geldi. Şimşek, Digiturk avukatlarının, yayın hakları şirkete ait olan Spor Toto Türkiye Süper Lig müsabakalarını yayınladığı için bazı web siteleri ve IP adreslerinin erişime engellenmesi talebi ile Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesine başvurduğunu, mahkemenin erişimin engellenmesi yönünde karar verdiğini bildirdi.

Fethi Şimşek, konuya ilişkin açıklamasında, Digiturk avukatlarının, yayın hakları şirkete ait olan Spor Toto Türkiye Süper Lig müsabakalarını yayınladığı için bazı web siteleri ve IP adreslerinin 5846 sayılı yasanın ek-4 maddesi gereğince erişime engellenmesi talebi ile Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesine başvurduğunu, mahkemenin erişimin engellenmesi yönünde karar verdiğini vurguladı.

Bu kararın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından doğrudan erişim sağlayıcılara gönderildiğini ve erişim engellemenin doğrudan erişim sağlayıcıları tarafından uygulandığını bildiren Şimşek, ''Bu işlem 5651 sayılı yasa kapsamı dışında olduğundan kurumumuz tarafından herhangi bir işlem tesis edilmemiştir'' ifadesini kullandı.

Erişim engelinin telif yasalarının ihlal edildiği Blogspot sayfaları/blogları yerine platformun tam..... uygulanması, Türkiye'de internet hukuku ve içtihatının henüz yerleşmediğinin ve hak arayıcı tarafında ne gibi yanlış algı, icraat ve amacı aşan ağır yaptırımlara yol açabileceğinin bir diğer kanıtı oldu.


SANAL ALEMDE "BLOG'UMA DOKUNMA" HAREKETİ BAŞLADI
Blogspot'un kapatılması ve tüm site kapatmalarına karşı büyük bir tepki oluşumu da hemen başladı. Twitter ve Facebook'ta "blogumadokunma" ismiyle yapılan paylaşımlar ve videolarla başlayan tepkiler büyümeye devam ediyor. Twitter'da şuan "blogumadokunma" etiketi trend konularda ilk sıraya yerleşmiş durumda.

Şu anda bloglara erişimler sadece yurtdışı çıkışlı server'lar aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Bu nedenle birçok blogger twitter ve diğer sosyal ağlarda birbiriyle Blogspot'un açılmasına imkan veren DNS ayarlarını birbiriyle paylaşmaya başladı bile.

Buna karşılık forum sitelerinde Digiturk'ün şikayetiyle uygulanan erişim engeline hak verenlere de rastlanıyor.
alıntıdır..
Kayıtlı

Bir gün kalbin elinde sessizce patlar mı?
 
MayınTarlası
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Mart 01, 2011, 20:31 »

Yahu arkadaş beni mi buldu bunlar !!

Tam bir işe giriyorum, peşimden geliyorlar dailymotıona el attık  tv yi üzerine kurduk çat onu kapattılar blog işine girdik an itibari ile çat kapalı  harbiden deli ediyorlar adamı
Kayıtlı
aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 369Site
« Yanıtla #2 : Mart 02, 2011, 15:36 »

böyle salak zihniyetlerin olduğu bu ülkede bunlar çok normal Gülümseme nereye kadar engelleyecekler ki 
kendi sistemlerinin zayıflığını başka sistemleri kapayarak çözebiliyorlar Gülümseme
Kayıtlı

aŞKıM ŞeBoM
MayınTarlası
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 02, 2011, 16:43 »

Madem kendilerini akıllı sanıyorlar. Ben zaten dns değiştirici program kullanıyordum İstedikleri kadar engellesinler. 

Giremeyen arkadaşlar içinde herhangi bir dns sitesinden dns numaralarını alıp değiştirmeleri konusunda yorum yazıyorum...   Ttnet dns si kullanmaya devam ettiğiniz sürece HERŞEY YASAK!!
Kayıtlı
aŞKıM_ŞeBoM
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 369Site
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2011, 19:08 »

dediğin gibi erdem dns ler sağolsun Kahkaha kapandığını bile anlamıyorum böyle durumlarda, ancak böyle internette haberlerde denk gelince fark ediyorum Kahkaha
Kayıtlı

aŞKıM ŞeBoM
ozlem35_
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,388« Yanıtla #5 : Mart 04, 2011, 20:22 »

Bende daha yeni yeni bir bloggerr vuuhuu  Karizmatik sahibiydim yeni ısınıyor gibiydim bloğuma kim vurdu  Dil çıkaran

Günün incir çekirdeği,günün sözü ,günün kulağına küpesi vs ne dersen de özlemden geliyor aç ortayı  Dil çıkaran

-Bloglar zihinlerin ekmeğidir.Milletin ekmeğine dokunmayın!
(nokta)
fiççuuvv
 Sırıtan
Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı