Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Uzay İstasyonu Manzarasına Kavuştu  (Okunma Sayısı 2884 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hammond
۵ ~ KEİTH ~ ۵
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,964


Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur...


« : Şubat 15, 2010, 22:58 »

Uzaya ve Dünya'ya geniş açıyla bakış olanağı veren gözetleme kulesi Uzay İstasyonu'na monte edildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) astronotlar, sakinlerine istasyon ve altındaki Dünya'ya kuşbakışı görüş imkanı veren gözetleme kulesini UUİ'ye yerleştirdi.

Uzay mekiği Endeavour'un mürettebatı kurulum sırasında bazen cıvatalar sıkışmasına rağmen, 7 cepheden görüş olanağı veren kuleyi, UUİ'nin robot koluyla yeni yerleştirilen yaşam destek ünitesi Tranquility'ye bağladı.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, Endeavour'un görev süresini bir gün uzatırken, Tranquility ve gözetleme modülünün de yerleştirilmesiyle 100 milyar dolarlık UUİ projesinin büyük oranda tamamlandığı bildiriliyor.

NASA yetkilileri, bundan sonra dört kez uzay mekiği yolculuğu planlandığını, bu yolculuklarda da UUİ'ye yedek parça ve erzak taşınacağını belirtiyor.

Bu arada astronotların, bir yedekleme sistemini kurmak için yarın son kez uzay yürüyüşü yapacağı kaydedildi.

1998'de başlayan UUİ projesine 16 ülke destek veriyor.

Uzay mekiği Endeavour ile 6 astronotu 8 şubatta uzaya gitmişti. Mekiğin pazar günü ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'ne dönmesi bekleniyor.

Şimdiye dek uzaya gönderilen en ileri teknoloji yaşam destek ünitesine sahip olan Tranquility ise geçen hafta kurulmuştu. Tranquility'de, istasyondaki havanın temizlenmesi ve kontrolünü sağlayacak bir sistemle mürettebat için tuvaletlerin bulunduğu bir bölme var. Modülde tüm bunların yanı sıra mürettebat için başka yaşam üniteleriyle astronot ve yük taşıyan araçların kenetlenebileceği bir sistem bulunuyor.

                   
                   
                   

kaynak:
ntvmsnbc
Kayıtlı

۵ ĐĬđзм ¤ §Ϊđẫ  ¤  Ǿžפξзй  ¤ ßü§яẫ  ¤  Йắģî  ¤ ƒзя¥∂ľ  ¤  ĎïĿẳ  ¤  Ẫ¥§ęģữĻ  ¤ ع¢ξ   ¤ §ξ¢¥ľ  ¤   §зйắ ۵   (ceren'M cemre'M cansu'M )
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı