Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hammond  (Okunma Sayısı 3908 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
hammond
۵ ~ KEİTH ~ ۵
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 90
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,964


Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur...


« : Nisan 12, 2009, 21:08 »

                 Hammond organ kısaca, bildiğimiz “gospel organ” yani kilise orgunun jazz ve blues (son zamanlarda Rock ) gibi müzik türlerinde kullanılan kompakt analog halidir. Analog devrelerle yapılan ilk hammond organ 1900’lü yılların başlarında üretilmiştir.

                     Çalım tekniğinden bahsetmek gerekirse, ayak pedalları vardır bildiğimiz piyanoda ki bir oktavın pedal haline getirilmiş şeklidir yani, bass notları ayakla çalmak için.. aynı zamanda otobüs gaz pedalına benzeyen bir volume pedalı(sağ ayak hizasında), bir de aynı şekilde leslie pedalı(sol ayak hizasında), has Hammond'un set up kurulumu bu şekildedir, ilave olarak çift katlı tuşe mevcuttur, ve çalarken tonları değiştirmek için “draw bar”lar mevcuttur.. Şu anda bildiğimiz keyboard şeklinde tek katlı ve pedalsız Hammond'lar da vardır..
 
http://www.paradisestudios.net/b3leslieBIG.JPG
                 Mekanizma basit anlatımla şöyle, yuvarlak uzun bir bass kabininin içinde,biri treble-middle (tiz-mid), diğeride bass olan iki araba kornası şeklindeki hoparlörün, biribirine zıt yönde dönmesiyle meydana gelen acayip sarsıntılı bir sound… Eski yıllardaki B-3 Hammond organ’lar lambalıdır, lambalı radyolar gibi yani.. Aleti açtıktan sonra ısınması için 10 ila 15dakika bekleniyormuş o zamanlar.. ama tabii şu anda teknolojinin durumu malum, ve şu anda üretilen hammond’lar yüksek sample soundlarla birlikte çok başarılılar ve dinlemesi acayip keyiflidir arkadaşlar..
 
                Dünyadaki belli başlı Hammond organ çalan müzisyenleri aklıma geldiğince şu şekilde sıralamaya çalışayım; Jimmy Smith, Joey DeFrencesco, Tony Monaco, Derly Winston, Deep Purple-John Lord, Grup ELP-Emerson-Lake-Palmer, Niacin-John Novello…

            Arkadaşlar  Ozan Tügen de bu sesi nord electro'sundan süper birşeklide şebo'ma eşlik etmektedir ... Ama onun gerçeğini çalmak kadar güzel birşey yoktur hayatta!!!
            Hammond organın  A3,B3 , C3 , D3 .... olarak ayrılır, jazz cılar ki benim en sevdiğim B3 'ü rock çılar genelde C3 ü kullanırlar...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2009, 16:22 Gönderen: hammond » Kayıtlı

۵ ĐĬđзм ¤ §Ϊđẫ  ¤  Ǿžפξзй  ¤ ßü§яẫ  ¤  Йắģî  ¤ ƒзя¥∂ľ  ¤  ĎïĿẳ  ¤  Ẫ¥§ęģữĻ  ¤ ع¢ξ   ¤ §ξ¢¥ľ  ¤   §зйắ ۵   (ceren'M cemre'M cansu'M )
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı