Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kahkaha Ağızdan 100km Hızla Çıkıyor  (Okunma Sayısı 4331 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
[QuiéTus]
Shut up when i'm talking to you
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 98
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6,013


İçimizdeki ŞeBo Aşkı Hiç Bitmesin...


« : Mart 14, 2008, 23:42 »

iŞte size gülme ve kahkaha ile ilgili bilmek istediğiniz her Şey... Çıkan sonuçlara göre, bir yetiŞkin her gün ortalama 17, bir çocuk ise 40 kez gülüyor. Gülmeye baŞlayan bir insan, ciğerlerinden saatte 100 kilometreye ulaŞan bir hızla dıŞarıya hava veriyor. İŞte size gülme ve kahkaha ile ilgili bilmek istediğiniz her Şey...

Bilim dünyası son 20 yıldır bütünsel olarak ilgileniyor gülme ve kahkaha ile. Bugüne kadar fareler ile maymunları gıdıklayarak yapılan deneylerde ya da hastalara fıkralar anlatılarak beyinsel aktivitelerinin izlendiği dönemde, bilim dünyası pek fazla ilerleme sağlayamadı. Manyetik rezonans görüntüleme teknikleri ise yeni bir dönemin baŞlangıcı oldu. Bu yeni teknoloji sayesinde gülme ile eŞ zamanlı olarak beynin çalıŞma mekanizması incelendi. Çıkan sonuçlara göre, insan ortalama yılda 6 bin 205 kez gülüyor.

Bir yetiŞkin günde ortalama 17 kez gülerken bu sayı bir çocukta 40. Gülmeye baŞlayan bir insan ciğerlerinden saatte 100 kilometreye ulaŞan bir hızla dıŞarıya hava veriyor, bunu kesik kesik nefes alıp vermeler takip ediyor. Gülme anında yüz kaslarından biri ağzın kenarlarını geriyor ve saniyenin 16da biri kadar süren bir ses çıkarken beden de sarsılıyor. Peki insanı bu Şekilde davranmaya yönelten ne?

GÜLMEYİ YARATAN ÜÇ UYARI
Bilim dünyasına göre gülmenin kaynağı 3 karŞı konulamaz uyarı kategorisi: Gıdıklama, güldürücü gaz ve mizah.

1. Gıdıklama evrimsel süreçte gülme eyleminin ilk ortaya çıkıŞ nedeni. Bedenin alıŞılmadık dıŞsal bir temas karŞısında verdiği savunma tepkisi. Maymunlarda gülme bu Şekilde gerçekleŞiyor. Koltukaltı, ayak tabanı, bedenin karın bölgesinin yanları gıdıklanmadan en etkilenen bölgeler çünkü ya baŞka organlar ya da giysiler tarafından kapatıldığı için dıŞsal temasa daha az maruz kalıyorlar.

2. Azot protoksitin 19. yüzyılda keŞfedilen etkisi, en küçük solumada dahi insanı bastıramadığı bir gülme krizine yakalıyor olması. Bu gaz beyni tamamıyla etkisi altına alıyor. Limbik sistem içinde nöronlar arasındaki iletiŞimi yavaŞlatan kasların hareketinin paralize olmasına yol açıyor. Sinir sistemi içinde nöronların olduğundan çok daha hızlı hareket etmesi sonucu gülme krizi gerçekleŞiyor.

3. İnsanı kahkahaya boğan uyarı türleri içinde en sık karŞılaŞılan tür ise psikolojik olanı, yani mizah.

BEYNİN KAHKAHA SORUMLUSU
Son 10 yıl içinde görüntüleme teknikleri sayesinde gülme ve kahkahayı tetikleyen 3 unsurun da beyin içindeki aynı mekanizmadan ortaya çıktığı belirlendi. Bu kapalı devre içinde beynin bir bölümü anahtar rol oynuyor (prefrontal korteks medioventral). Herhangi bir Şekilde beyinlerinin bu bölümü hasara uğrayan insanlar esprileri, Şakaları anlayamıyorlar. Hatta kimileri kahkaha atamıyor bile.

Beyinde baŞlayan gülme sinir sistemi aracılığıyla bütün bedene dalga halinde yayılıyor. Hipotalamus sayesinde bu sistem bu duygusal reaksiyonun Şiddetini ayarlıyor. Gülme ya sessiz kalıyor ya da kahkahaya dönüŞüyor.

Gülmenin bir de kimyasal boyutu var. 5 molekül gülme eyleminin oluŞumuna yardımcı oluyor. Acetilkolin kas kasılmalarını; dopamin zevk almayı, Gaba spazm ve denetlenemeyen hareketleri kontrol ederken serotonin neŞe, keyifsizlik, öfke gibi mizaç türlerinden, nodadrenalin ise beyni uyanık tutmaktan sorumlu.

Gülme bedene iki eksenden yayılıyor: Kas ve nefes. Gülme, yüzdeki 15 küçük kastan baŞlayarak birçok kası harekete geçiriyor.

GÜLME GÜLMEYİ TETİKLİYOR
İŞin bir diğer ilginç yönü gülmenin diğer gülmeleri de tetiklemesi. Birini gülerken gözlememiz bizim de otomatikman yüz kaslarımızı harekete geçiriyor. Bazen gülme bulaŞıcı bir kriz haline bile gelebiliyor.Bilim dünyasında gizemi çözülemeyen olaylardan biri 1962 yılında Tanzanyanın bir bölgesinde meydana gelen gülme salgını. 2 buçuk yıl süren gülme salgını bine yakın genç kızı etkilemiŞti. Salgın gülme krizinin meydana geldiği 40 köy karantinaya alınarak durdurulabilmiŞti. İnsanın neden güldüğünü filozoflar ve psikologlar 3 teori ile açıklıyorlar:

- Densizlik ya da beklenenin dıŞındaki geliŞmeler.

- Rahatlama.

- Kendini diğerlerinden daha üstün görme.

Alıntı..
Kayıtlı
masalyuz
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 0
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 21« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2008, 12:08 »

normal yanı yetıskınlerde gulme sayısının azalması.ınsan buyudukce derdı de buyuyor.gulmekta zor oluyor tabı.paylasımın için sagol Kahkaha
Kayıtlı

benımle yasadıklarını unut yasamadıklarını hatırla
nur-u efşan
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 8
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 98


unut beni!! sevmeye gücüm yok artık


« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2008, 17:51 »

bende gülünce neden bu kadar yoruluyorum diyodum.eh onca işlemi günde 40-50 kez tekrarlarsam tabi yorulurum Gülümseme
Kayıtlı

Bugün kendimi odalarından çoğu boş

Bazen dolan bir otel gibi hissediyorum

İçimden ne hayatlar ne hikayeler ne aşklar

Geçip gidiyor
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı