Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: t.A.T.u  (Okunma Sayısı 2495 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
caliypso5153
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 181« : Mart 28, 2010, 22:08 »

Tatu yerine t.A.T.u. şeklinde yazılmasının nedeni, Tatu adında, 2 kadından oluşan ve ünlü olmayan başka bir müzik grubunun olmasıdır. Tatu, Rusça'da "bu kız,o kızı..." (İngilizcede: she....her) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir addır. Aynı zamanda Rusça'da bir argo sözcüktür. Grup daha sonraları bu ismin açılımını ta lyubit tu ("bu kız,o kızı seviyor") şeklinde açıklamışlardır. Grubun klipleri ve şarkıları "iki sevgili kız" ve "iki kızın yaşadığı aşk" temasını işler. Lezbiyen olarak bilinen grup elemanları birçok kez lezbiyen değil biseksüel olduklarını açıkladılar.

t.A.T.u.'nun popüler olmasını sağlamış bir neden de sansasyonel olmalarıdır. Konserlerinde striptiz yapan ve dudaktan öpüşen grup elemanları, Amerika-Irak savaşına tepki olarak bir süre konserlerine üzerinde Rusça "Huy Voyne" ("savaşın s.k.m") yazan tişörtlerle çıktılar.

 Biyografi [değiştir]
Grubun elemanları, daha önceden "Neposedi" adlı bir çocuk müzik grubunda bir araya gelmiştir. Bir süre sonra Yulia, "müstehcen ve uyumsuz davranışları" nedeniyle gruptan atılmıştır.

1999 baharında, besteci Aleksandr Voytinski NATO'nun Yugoslavya'ya saldırısı için şarkı yazmıştı. İvan Şapovalov'un bir proje için seçtiği, "Neposedi" çocuk korosundan 14 yaşındaki Lena Katina tarafından söyleniyordu şarkı. Daha sonraları, iki kız, Ivan Shapovalov'un "t.A.T.y." isimli, daha önce masaüstünde hazırlanmış olan bu projesine kaza eseri katılmışlardır. Yani t.A.T.y., aslında bir film senaryosu gibi kâğıt üzerinde hazırlanmış bir projedir. Bu dönemde Yulia 15, Lena ise 16 yaşındadır. Shapolalov, kızlara şartlarının gerçekten çok ağır olduğu ve hiçbir haklarının bulunmadığı bir anlaşma imzalatmıştır. Bu anlaşmaya göre kızların konuşmaya bile hakları yoktur. Örneğin anlaşma gereği Lena 10 kilo vermek zorunda kalmış, Yulia saçlarını kestirip siyaha boyatmış ve bir sonraki klip için kaşlarını almak zorunda kalmışlardır. Kızların basınla konuşması ve imza vermesi bile yasaklanmıştır. İmzalar sadece, otobüs şoförleri, bodyguardlar, hava alanı çalışanları, polis, tren çalışanları, yapımcının arkadaşları ve ailelerine vermek üzere izin verildi. Fakat duygulu şeyler yazılmasına izin yoktu. "Sevgilerle", "sevgili", "çok", "kendim", "en iyi dileklerimle" gibi kelimeler imzalarda kullanılmayacaktı. İmzalar şu şekildeydi: "Lena Katina-imza-t.A.T.u.-tarih" "Yulia Volkova-imza-t.A.T.u.-tarih" Fan'ın ismi de eklenebilir.

Konferans ve röportaj sırasında kızlar şu konularda tembihlenmiştir: "Kısa cevap verin, argo kulanmayın, Lena sözü kesebilir veya duymamazlıktan gelebilir. Müzik ve edebiyat hakkında konuşmayın, Yulia bu konuda konuşmamalı çünkü okumaktan nefret ediyor. Lena sevdiği kitaplardan behsetmemeli. Seks, seksüel aktiviteler, günlük planlarınız ve beraber yaşamak yönündeki sorulara aldırmayın." "Kızlar bunların her birini konferanstan önce hatırlamalı, yorgun gibi davranmamalı, Hatta öyleyseler bile.Röportajın ilk 20 dakikasında aktif olarak konuşmalı, sonra kızlar yorgun olduklarını gazeteciye bildirebilirler. Her durum için bir sebep sağlanmalı. Röportaj/toplantı arası Leonid tarafından alınmalı (tatu'nun ex-yapımcısı)." Yine de kızlar bu anlaşmayı özgür iradeleriyle imzaladıklarını kabul etmektedirler.

 "All the Things She Said" [değiştir]
Grubun ilk Rusça singleları Ya Soshla S Uma'dır (Rusça'da "Aklımı kaçırdım" anl..... gelir). Şarkıyı t.A.T.u.'nun eski yapımcısı Elena Kiper, bir dişçide uyuyakaldığı sırada gördüğü bir rüya üzerine yazmıştır. Valeri Polienko tarafından da sözlere son şekli verilmiştir. Müzik desteği ve aranjmanlığı ise Sergey Galoyan tarafından yapılmıştır. Şarkı bir genç kızın iç dünyasını anlatır.Kız,başka bir kıza aşık olmuştur ancak kendisine ne olduğunu anlayamamaktadır. Hem korkmuştur hem de mutludur ve çevresindeki herkes onu anlamayı bile reddetmiştir. Kız bu yüzden intihar etmeyi düşünür ve anne-babasından onu bağışlamalrını diler. Şarkının klibinde, iki kız lise kıyafetleriyle yağmur altındadırlar. Parmaklıklar ardında, kendilerini ayıplayan topluma karşı, birbirlerine olan sevgilerini haykırırlar ve öpüşürler. Tüm klip boyunca hapsolduklarını sanan kızlar, klibin sonunda parmaklığın iç tarafında bulunanların kendilerinin değil, onları kınayan toplumun olduğunu farkeder ve oradan uzaklaşırlar. 2002 yılında, Rusya'yı kasıp kavuran bu şarkının İngilizce versiyonu olan "All the Things She Said" ("Söylediği Herşey") kaydedildi ve orijinalinin farklı montajından oluşan bir klip hazırlanarak dünya piyasasına sunuldu. Sadece "Ya Soshla S Uma"'da kızların şarkı söylediği yerler tekrar çekildi. Ama yeni görüntüler de çekmek gerekiyordu. İki yıl önceki duvar inşa edildi ve orjinali gibi boyandı. Aynı tel örgüler de bulundu. Bu sayede Amerika Lena ve Julia'yı yağmurun altında görebilecekti. Yağmur yapmak problem değildi, fakat Yulia ve Lena'nın değişik görünümleri göz önüne alındı. Artistler işini tabi ki iyi yaptı; Lena saçını sarıya boyadı, Julia'nın saçı da kısa kesildi. İki klibin sahne arkasına konuk olan hiç kimse iki yıl arasındaki değişikliği bulamazdı. Grup Rusya'da olduğu gibi diğer ülkelerde de büyük yankı uyandırmayı başardı. 16 Mayıs 2001'de t.A.T.u., Universal Music Russia ile"Radisson-Slavyanskaya" otelinde resmi olarak kontrat imzaladı. Biri "200 Po Vstrechnoy" olan üç albüm için anlaştılar.

 Tepkiler [değiştir]
Bu klip ve şarkı Rusya'da büyük bir yankı uyandırmıştır. Hatta klipte giyindikleri formanın "Katolik lisesi" kıyafetleri olmasından dolayı afaroz edilme tehlikesiyle karşılaşmışlardır (Ancak Lena ve Yulia, Ortodoks oldukları için durumu çok ciddiye almadılar.).

İnsanlar önce iki kızı öpüşürken görünce şok oldular ama daha sonraları onların vermeye çalıştığı mesajı algılayınca, grubun popülerliği çığ gibi büyümeye başladı. Grubun yarattığı bu dalga, büyük şirketlerin dikkatinden kaçmadı ve aynı yıl Universal Music Russia, kızlarla anlaştı.

 Eurovision Şarkı Yarışması [değiştir]
Grup, 2003 yılında Riga'da düzenlenen ve Sertab Erener'in birinci olduğu Eurovision Şarkı Yarışması'na katıldı. Yarışma esnasında kızların birbirlerini öpüp, uygunsuz şekilde davranmalarından korkan Eurovision yetkilileri, grubu yarışma öncesi uyarmak zorunda kaldılar. t.A.T.u. yarışmadan üçüncü olarak ayrıldı.

t.A.T.u. 2004-2005 yıllarında sessizleşince grubun dağıldığına dair dedikodular çıktı ama grup 2005'in sonlarında geri döndü.2. albümlerindeki ilk singleları All About Us'; diğer singleları ise Friend or Foe,Gomenasai ve "Loves Me Not".Grup üyeleri, 2. albümlerinden çıkan 3. single olan "Gomenasai" şarkısını fazla sevmediklerini ama plak şirketlerinin baskısı nedeniyle onu single olarak seçtiklerini birçok yerde açıkladı. ("Gomenasai" şarkısı sözleri itibariyle albümün genel konseptine ters). 30 Ağustos 2006'da plak şirketleri olan Universal ile çalışmaya son verdiler.

t.A.T.u. The Best ismini taşıyan bir derleme albüm çıkardı.Bu derleme albüm, grubun diğer iki İngilizce albümleri olan 200 km/h in the Wrong Lane ve Dangerous and Moving albümdeki şarkılardan oluşuyor.Loves Me Not, albümdeki ilk şarkı.Ayrıca yerli tınılı Craving'in remixi de oldukça iyi tasarlanmış.Ayrıca 2003 Eurovision'unda Sertab Erener'e mağlup olan Ne Ver', Ne Boysia da bu albümde yer alıyor.

t.A.T.u.'nun 3.İngilizce albümü 2008 Nisan ayında satışa sunuldu.Ama bunun öncesinde (Белый плащик)"Beliy Plaschik (White Robe)" adlı bir single çıkardılar.Bu single'ın klibi Los Angeles'da çekildi.Klipte Yulia Volkova klipte mahkum, Lena Katina ise gardiyanı oynuyor.Klibin sonunda Lena, Yulia'yı öldürtüyor.Klipte Yulia hamile.Yulia Volkova, Aralık 2007'de doğum yaptı ve bir erkek çocuk dünyaya getirdi.Birincisi ise kızdı.

2003 yılında ülkemize konser vermeye gelen t.A.T.u. tüm Türkiye'nin ilgi odağı oldu.Hilton Otel'de kalan t.A.T.u. kızlarından hiçbir ücret alınmadı.Parkorman'da konser veren t.A.T.u. İstanbul'u çok beğendiğini söyledi.

6 Eylül 2006'da grup bir "Best of t.A.T.u." CD-DVD'si yayınlamışlardır. 20 Eylül'de de grubun ilk konser DVD'si olan "Truth" piyasaya çıktı.DVD, 28 Nisan 2006'daki St. Petersburg konserinin görüntülerini içeriyor.

2007 yılının sonlarında "Beliy Plaschik (White Robe)" adlı bir single piyasaya sürerek 21 Ekim 2008'de "Веселые Улыбки (Vesyolye Ulybki)" adında üçüncü stüdyo albümlerini piyasaya sürdüler. 15 Aralık 2009 tarihinde ise "Веселые Улыбки (Vesyolye Ulybki)" albümünün İngilizce versiyonu olan "Waste Management" piyasaya çıktı.

 2009 - .... [değiştir]
MTV 2008 Rusya Müzik Ödülleri'nde (MTV 2008 Russia Music Awards) MTV Efsanesi (The Legend Of MTV) ödülünü aldılar.Ödüle kırmızı halıya motorsikletle gelerek herkesin ilgi odağı olmayı yine başardılar.2009'ın başlarında da çok konuşuldular.
MTV Rusya'nın düzenlediği 2008'in En İyi Klipleri katagorisinde 100 video klip arasından 220 adlı şarkı ve klip 1. sırada yer aldı.1 Numara oldu.
t.A.T.u.'nun yeni klibi Snegopady (Kar Tanecikleri) 17 Nisan'da MTV Rusya'da yayınlandı.Klip beğeniyle karşılandı.Klip o günden beri MTV World Chart Express'te listede yer almaktadır. (9 hafta boyunca)
t.A.T.u., Moskova'da düzenlenen 54.Eurovision Şarkı Yarışması'nın Açılış Partisi'nde (Moskova Belediye Başkanı düzenlemiştir) sahne aldı.2003'te Rusya'yı temsilen Eurovision'a katıldıkları şarkı olan Ne Ver', Ne Boysia'yı söylediler.
t.A.T.u., 2009 Eurovision Şarkı Yarışması 'nın 1.Yarı Finali'nde sahne aldı.Not Gonna Get Us şarkısında t.A.T.u.'ya Kızıl Ordu eşlik etti.Ülkemizde ve diğer Avrupa ülkelerinde beğeniyle karşılandı.
t.A.T.u., 13 Temmuz'da Snowfalls'u yayınladı. Klip Snegopady'nin klibi ve Snegopady'nin İngilizce versiyonu.
2009'un sonları ve 2010'un başlarına doğru solo albüm çıkarmaya karar veren t.A.T.u. kızları (Grubun dağılmayacağını dile getirmişlerdir) 3. İngilizce albümlerini de bu yıl içinde çıkarmayı planlıyor.
 Diskografi [değiştir]
 Albümleri [değiştir]
Grubun 3 Rusça, 3 İngilizce stüdyo albümleri, 1 remix ve 1 de derleme albümleri vardır:

İlk albümleri: 200 по встречной(200 Po Vstrechnoy) (2001)
İlk İngilizce versiyonu: 200 km/h in the Wrong Lane (2002)
Remix Albümleri: t.A.T.u. RE-Mixes (2003)
İkinci albümleri: Люди инвалиды (Lyudi Invalidi) (2005)
İkinci İngilizce albümleri: Dangerous And Moving (2005)
Derleme Albümleri: The Best (2006)
Üçüncü albümleri: Веселые Улыбки (Vesyolye Ulybki) (2008)
Üçüncü İngilizce albümleri: Waste Management (2009)
Kayıtlı

iyi ki varsın -ŞEBNEM FERAH-
caliypso5153
Dinamik Üye
*

Teşekkür Sayısı 4
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 181« Yanıtla #1 : Mart 28, 2010, 22:09 »

çoo...ook severim şarkılarını!!!
Kayıtlı

iyi ki varsın -ŞEBNEM FERAH-
ozlem35_
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 3,388« Yanıtla #2 : Mart 28, 2010, 22:13 »

İğreniyorum ve hiç ama hiç seviyorum bu grubu cinsel yaşamlarına herkesin saygıda duysam bu kadar ortada yaşamaları inanılmaz derecede miğdemi bulandırıyor.Şarkılarına gelince ne parçaları nede kendileri hiçbir anlam ifade etmiyorlar benim için sevenede dinleyenede saygı duyarım.
Kayıtlı
imaginary91
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 16
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 729« Yanıtla #3 : Mayıs 09, 2010, 09:36 »

t.a.t.u öle arada bi dinlerim ki dinlediğim iki şarkısı vardır tahminen siz de dha doğrusu dinleyenler bilir biri all about us ve dieri de söylemeyi en sevdiğim all the thing she said ...
Kayıtlı

...sigaranı yalnızca rüzgarla paylaşmayı öğreniyorsun...
sebomania_tuqce
şebo'(m) <3
Sebocu
****

Teşekkür Sayısı 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2,404« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2010, 21:19 »

İğreniyorum ve hiç ama hiç seviyorum bu grubu cinsel yaşamlarına herkesin saygıda duysam bu kadar ortada yaşamaları inanılmaz derecede miğdemi bulandırıyor.Şarkılarına gelince ne parçaları nede kendileri hiçbir anlam ifade etmiyorlar benim için sevenede dinleyenede saygı duyarım.
aynen Sustum
Kayıtlı

Hepsini dileyip gerisine...
direniyorum...
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı