Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Shakira  (Okunma Sayısı 11722 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Thunder
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

I'm the lizard king, I can do anything...

« : Ağustos 09, 2009, 20:48 »

2 Şubat 1977’de İtalyan asıllı Kolombiyalı Nidia del Carmen Ripoll Torrado ve Lübnan asıllı Amerikalı William Mebarak Chadid’in tek çocuğu olarak Barranquilla, Kolombiya’da dünyaya geldi. Babasının önceki evliliğinden 8 kardeşi vardır. Shakira Arapça’da minnetkar anl..... gelmektedir.
Çocukluğu ve ilk gençlik yılları Barranquilla’da geçen Shakira, La Rosa De Cristal adını verdiği ilk şiirini dört yaşında yazdı. Daktiloyla ödüllendirilen küçük Shakira şiir yazmaya devam etti ve daha sonra bunları şarkılara dönüştürmeye başladı. Sekiz yaşındayken erkek kardeşlerinden birini kaybeden Shakira ilk şarkısını ona ithafen yaptı: Tus Gafas Oscuras. Dansa olan ilgisi de küçük yaşlarda ortaya çıkan Shakira, babasıyla birlikte gittiği bir Arap restoranında darbukayla tanıştı ve masanın üstüne çıkıp dans etmeye başladı. O anda dansçı olmak istediğini anladığını söyleyen Shakira, okul korosuna müzik öğretmeninin sesini keçiye benzetmesinden dolayı alınmadı. Bu küçük hayalkırıklığı yerini her cuma öğrendiği yeni dans figürlerini sergilediği oryantal dans show’una bırakmıştı. Bu onun deyimiyle ilk canlı performanslarıydı.

10 ve 13 yaşları arasında Barranquilla’da bir çok etkinliğe dans etmesi için davet edilen Shakira, hayatının dönüm noktalarından birini prodüktör Monica Ariza ile tanışmasıyla yaşadı. Zira Ariza, Shakira’dan çok etkilenecek ve ona Sony’nin Kolombiya ofisiyle bir görüşme ayarlayacaktı. Söylediği üç şarkıyla Sony çalışanlarını fazlasıyla etkileyen Shakira üç albümlük sözleşmeyi imzalamıştı bile. 1991’de ilk albümü Magia, müzik raflarındaki yerini aldı. Henüz 15 yaşında olan şarkıcının albümü beklenen ilgiyi görmeyince 1993’te yayınlanacak ikinci albüm Peligro için kollar sıvandı. İlkinden daha iyi bir çıkış yakalayan Shakira sonuçtan yine de memnun değildi. Şili’de yapılan ve Latin Amerikalı şarkıcıların kendilerini gösterme fırsatı bulduğu Viña del Mar International şarkı festivalinde seslendirdiği Eres isimli şarkısıyla o dönemde 20 yaşında olan Ricky Martin’in de aralarında olduğu jüri tarafından birinci seçildi. Martin, Shakira’nın performansından çok etkilenmişti.

Kolejdeki eğitimini tamamlamak üzere eğitimine bir süre ara veren Shakira 1995’te yine sahnelere döndü. Alanis Morissette’den oldukça etkilenen şarkıcı aynı yıl Latin Amerika’da ona büyük ün kazandıracak üçüncü stüdyo albümü Pies Descalzos’ı çıkardı.

1996’da El Oasis isimli pembe dizide Luisa Maria karakterini canlandırdı.

5 milyon kopya satan son albümünün başarısından sonra Emilio Estefan’ın prodüktörlüğünde gerçekleştirilecek yine İspanyolca söylediği şarkılardan oluşan ¿Dónde Están Los Ladrones?, 1998’de müzik marketlerdeki yerini aldı. Uluslararası bir hit olan şarkısı Ojos Así’yle ünü artık Güney Amerika sınırlarını aşan ve tüm dünyanın tanıdığı bir şarkıcı olan Shakira, 2000 yılında en iyi uluslararası vokal dalında MTV ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Arjantin başbakanı Fernando de la Rúa’nın oğlu Antonio de la Rúa’yla flört etmeye başlayan Shakira, magazin basınının da en çok ilgilendiği şarkıcılardan biri olmuştu.

2001 yılında İngilizce sözlü şarkılardan oluşacak bir sonraki albümü için Gloria Estefan’la ortak çalışmaya başlayan Shakira, ¿Dónde Están Los Ladrones?albümündeki şarkıların İngilizce versiyonlarını kaydetti. Daha sonra eski şarkılarını kullanmaktan vazgeçen şarkıcı yeni albüm için yeni şarkılar yazdı. Bir yıllık sürenin sonunda ortaya çıkan ve dört İspanyolca şarkının da yer aldığı Laundry Service’ten çıkan Whenever, Wherever şarkıcının yıldızını daha da parlattı ve Shakira tüm dünyada 15 milyon satarak büyük bir başarının altına imza atmış oldu. Underneath Your Clothes, "Te Dejo Madrid", "Objection (Tango)" ve "The One" gibi hit şarkıları da bünyesinde bulunduran Laundry Service, Shakira’nın Kuzey Amerika’da da popüler olmasını sağladı.

2002’de hitlerini bir araya getirdiği İspanyolca albüm Grandes éxitos’ı çıkaran Shakira, aynı yıl Suerte ile MTV Video ödülü aldı. Daha sonra en iyi en iyi şarkıcı ve en iyi kadın şarkıcı dallarında da MTV ödüllerini toplayan Shakira, müzik dünyasının en iyi kadın vokallerinin konserlerinden oluşan ve aralarında Celine Dion, Anastacia, Cher ve Dixie Chicks gibi önemli şarkıcıların yer aldığı albümde de kendini gösterdi.

2005 yılında yeni projesi Oral Fixation’ın sinyallerini veren Shakira, aynı yıl Billboard listelerinde haftalarca kalma başarısı gösterecek ve Alejandro Sanz’la yaptığı düet La Tortura’nın da yer aldığı albümünü dinleyicileriyle buluşturdu. Nişanlısı Antonio de la Rúa’ya adadığı Día De Enero ve No gibi hitlerle zenginleşen albümden sonra 8 Şubat 2006’da Shakira ikinci kez Grammy ödülünün sahibi oldu.

Aynı yıl Nobel Edebiyat Ödülü sahibi yazar Gabriel Garcia Marquez’le birlikte Latin Amerika'daki yoksul çocuklar için bir vakıf kurdu. Oral Fixation Vol. 2’yi de 2005 yılında yayınlayan Shakira, Hips Don't Lie ve Don’t Bother gibi uluslararası hitlerin yer aldığı albümü için çıktığı Oral Fixation Tour kapsamında 9 Temmuz 2007’de Türk hayranlarıyla da buluştu.

People are strange...
Thunder
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 9
Çevrimdışı Çevrimdışı

I'm the lizard king, I can do anything...

« Yanıtla #1 : Ağustos 09, 2009, 20:50 »

Çocukken danslarını ve şarkılarını söylediğim sanatçı. Dinledikçe çocukluğumu hatırlıyorum.  Gülümseme
Whenever whenever we re meant to be together  Gülümseme

People are strange...
Sokak
Daimi Üye

Teşekkür Sayısı 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnternetini karartanlara sessiz kalma!..

« Yanıtla #2 : Ağustos 09, 2009, 21:26 »

O dansları nedir öyle ya...
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Eylül 17, 2009, 09:52 »

Tek dinlediğim ve sesine hayran oldugum parçanın sahibi

''Underneath Your Clothes '' Diğer parçaları da  benim tarzıma uymuyor zaten..
sebokolikbeyza
Melek
Sebocu

Teşekkür Sayısı 54
Çevrimdışı Çevrimdışı

Üzgünüm... Özledimm..

« Yanıtla #4 : Eylül 17, 2009, 10:41 »

''Underneath Your Clothes " i çok seviyorum yeni şarkısı she wolfs da çok güzell

Take me to the magic of the moment
 On a glory night
 Where the children of tomorrow share their dreams
 With you and me
 Take me to the magic of the moment
 On a glory night
 Where the children of tomorrow dream away
 In the wind of change

...
Jane Doe
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 56
Çevrimdışı Çevrimdışı

Site
« Yanıtla #5 : Eylül 17, 2009, 13:22 »

Çocukluk idolüm.Hala Laundry Service (albümün adını sallıyor olabilirim) albümündeki şarkılar ezberimdedir,ki o zamanlar İngilizce'yle alakam yokken ezberlemiştim.Çok eskide kaldı belki ama arada dinleyesim geliyor nostalji yapmak için filan.  Kahkaha Şu an sevmem elbette ama o zamanlar çok başkaydı...
wildeyes
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 175
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #6 : Eylül 18, 2009, 12:47 »

O danslarına ölüp bittiğim kadın  Şaşırmış Küçükken aynılarını yapabilmek için ne kadar çok uğraşırdım ama  Sırıtan Arada hala açıp kliplerini izlerim.. Şarkıları da aynı zamanda hoş.  Gülümseme

'Please bring me my wine'

Bir ağaç bulunur ama
Gökyüzünü başımın üstünde görmek
Bana yasak...
Sokak
Daimi Üye

Teşekkür Sayısı 11
Çevrimdışı Çevrimdışı

İnternetini karartanlara sessiz kalma!..

« Yanıtla #7 : Kasım 14, 2009, 22:29 »

She Wolf striptiz dansı yüzünden RTÜK'e çok erotik geldi.. Kaldırması için oylama yapıldı.. Reddedildi..
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2009, 22:33 Gönderen: Sokak » Kayıtlı
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #8 : Haziran 15, 2010, 11:26 »

http://www.dailymotion.com/video/xdmwv1_shakira-waka-waka-the-official-2010_sport

Hahah bu parçaya bayıldım. Dünya kupasına tam gidecek bir parça
Sempatik bu hatun ya.
Söylemeye çalışmakta çok zevklidir,parçayı tele atıp günün belli saatlerinde dans etmeye çalışmak ayrıca zevklidir. hehe Kahkaha
bobo13
Daimi Üye

Teşekkür Sayısı 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #9 : Haziran 15, 2010, 11:28 »

parça çok güzel ya bayıldım  Kahkaha

Bugün kendimi kuru yapraklarla kaplı çıkmaz bir sokağa benzetiyorum
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #10 : Haziran 15, 2010, 11:30 »

Aynen oldum olası enerjik bana mutluluk hissi veren parçaları sevmişimdir.
Shakirada bunun başını çekiyor bu günlerde.
Parçayı başa alıp alıp dinliyorum wakka wakka'da shakira susuyor ben söylüyorum orasını  Kahkaha  Kahkaha
Gönül isterdi Güney Afrikada olup bu parçayla çoşmak gidemiyorsak ben getiririm evime güney afrikayı Kahkaha
bobo13
Daimi Üye

Teşekkür Sayısı 23
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #11 : Haziran 15, 2010, 11:40 »

bu şarkı ilk çıktığında televizyonda yayınlamışlardı. ben o zaman dinlemiştim dedim işte şarkı bu. çok hareketli kıpır kıpır canım sıkıldığında hep dinliyorum  Kahkaha

Bugün kendimi kuru yapraklarla kaplı çıkmaz bir sokağa benzetiyorum
şebosfer
Seda
Forum Ekibi
Daimi Üye

Teşekkür Sayısı 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

HoşcakaL...

« Yanıtla #12 : Haziran 25, 2010, 18:40 »

Şarkılarını... daha dogrusu sesini çok begeniyorum bu sebeble şarkılarınıda sıkça dinlerim. Son albüm çok güzel şarkıda kıpır kıpır tam yaza uygun Gülümseme.
 Tam coşulacak türden hani Sırıtan

Kaçırma gözlerini benden suçlu suçlu...
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #13 : Temmuz 21, 2010, 15:29 »

Geçen gün kendileriyle röportajı vardı bir kanalda diyor ki :
ilkokulda müzik öğretmenim benim sesimi keçiye benzettiği için koraya almamıştı. Gülümseme
İlk güldüm xD Sonrada biraz hak verdim hehehe  Sırıtan
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #14 : Ekim 23, 2010, 18:18 »

http://www.dailymotion.com/video/xf001z_shakira-loca-official-video_music

Yeni klibiymiş bir ara waka waka'ya takmıştım.Bunu bilen bi arkadaşım gönderdi sanırım senelerdir içimde olan ama benim bilmediğim bir shakira sempatisi varmış! Bir bayan olaraktan  Sırıtan sempatikliğine,enerjisine,güzelliğini harbidende beğeniyorum  Masum
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı