Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Pop Müzik  (Okunma Sayısı 12054 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
melodit
Narrator
Sebocu

Teşekkür Sayısı 18
Çevrimdışı Çevrimdışı

OD

Site
« : Şubat 09, 2010, 20:01 »

Pop müzik, genellikle popüler müzik gününde ve zamanında hit olan, tutulan müzik yerine kullanılsa da aslında popüler müziğin bir alt grubudur. Dünyada 1940'lara dayanan bir tarihi vardır. Günümüzde birçok Rock, Hip Hop, R&B ve Country türlerine de dokunan pop müzik, tam olarak tanımlanmakta zorluk çekilen bir kavramdır. 1980 öncesi pop müzikte yer alan isimler; Seyyal Taner, Neco, Atilla Atasoy, Coşkun Demir, Güzin ile Baha örnek verilebilir. Besteci olarak ise; Melih Kibar, Çiğdem Talu, ve Zeynep Talu önde gelen isimlerdendir.

1980 sonrası Türkiye'de her yapılan çalışma pop olarak adlandırılmaya başlandı. Her anlamda yozlaşan ve gerilemeye başlayan toplumsal kurumlar arasında şüphesiz sanat çevresi de vardı. Susturulan sanatçılar, bir şekilde bir şeyler üretmek zorundaydılar. Bu ürettikleri de 12 Eylül cuntasının getirdiği dikta yönetimin baskısı altında idi. Bu şekilde piyasaya hitap eden, ticari amaçlı, söyleyecek bir şeyi olmayan boş ve yoz bir müzik ortaya çıktı.Bu durum doksanların sonuna kadar devam etti. 2000'li yıllardan itibaren dünya müziğiyle takipte olan, genç sanatçı bir nesil ortaya çıktı. Bu nesil Türk Pop Müziğine yeni bir soluk ve nitelik kazandırdı.

Pop müziğin zirve yaptığı yıllar 1990'lardı. 2000'lerden sonra Rock, Metal ve Rap müziğin kalitesinin artmasından ve dinleyici kitlesinin genişlemesinden dolayı düşüş içerisindedir.

Popun Kralı olarak Michael Jackson gösterilir. Kraliçesi ise Madonna'dır. 80li yıllarda Çıkışını yakalayan Jackson Tüm dünyada King Of Pop olarak bilinir.Gerek dansı gerekse müziği bu tezi doğrular niteliktedir. Günümüzde Türkiye'de pop müziğin önde gelen isimlerine Tarkan, Hande Yener, Serdar Ortaç örnek olarak gösterilebilir.

kaynak : wikipedia

Müzmin Müzisyen Karizmatik
ozlem35_
Sebokolik

Teşekkür Sayısı 106
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #1 : Mart 02, 2010, 22:48 »

Pop müzikle büyüdük ki biz.. 90lardaki pop müzik kalitesi o kadar güzeldiki.. Hala severek dinlerim.. O kalitede devam etseydi belki hala dinliyor sadece eskilerle yetinmiyor olacaktım..

Şimdilerde ise pop müzik ise yabancı popta dinlediğim isimler var sadece o kadar.. Mariah Carey,OneRepublic,Leona Lewis,Alicia Keys falan filan daha birçok sanatçı var.. Parça ismi vermek gerekirse bu aralar sık sık Beyonce__Listen adlı parçayı hayranlıkla dinliyorum..  Göz kırpan

Tabi bizim kraliçelerimizide severek dinlerim:Ajda Pekkan ve Sezen aksuyu.. Gülümseme
« Son Düzenleme: Mart 02, 2010, 22:50 Gönderen: ozlem35_ » Kayıtlı
Ş.Fesrah
Daimi Üye

Teşekkür Sayısı 15
Çevrimdışı Çevrimdışı

Gülümse bir kez benim içim eğer duyuyorsan...

« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2010, 19:00 »

çocuksan pop dinlersin olgunsan rock...ben öyleydim...pop şarkıların % 85 i gereksiz boş şarkılar o onla şu şunla hadi üç beş tur atalım saçma sapan gelip geçici günlük şarkılar ama aralarında tabikide anlamlı olanlarda var bence...

Yalnızlığımla iyi geçinebilirim ama beni   beklenmedik yalnızlıklar korkutuyor...
sebomania_tuqce
şebo'(m) <3
Sebocu

Teşekkür Sayısı 35
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2010, 18:54 »

popçular dışarııııı
Şeytan bunun neresinde Gülümseme
sevmiyorum popu abisi sev-mi-yo-ruuum

Hepsini dileyip gerisine...
direniyorum...
Finally Free
Moderator
Sebocu

Teşekkür Sayısı 42
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2010, 19:29 »

Her nekadar tarzım olmasa da işini kaliteli yapan 3-5 popçu da yok değil bence.Özellikle eski pop şarkılarından duyduğum zaman beni gülümseten çocukluğuma götüren şarkılar vardır.Yenilere gelince, çok bilindikler dışında kimseyi tanımıyorum.Pop'u geçtim o kadar çok rock grubu olmuş ki piyasada doğru düzgün onlara bile yetişemez olmuşum ben Gülümseme Uzun sözün kısası Pop müzikte de rock müzikte de eskiler her zaman daha güzeldiler diyerek noktayı koyuyorum Sırıtan

If I could have my wasted days back
Would I use them to get back on track?
Stop to warm at karmas burning ,
Or Look ahead, but keep on turning.
AydınEmre
Emre
Yeni Üye

Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2010, 20:00 »

Michael Jackson dışında dinlemem. ( O da yazın arkadaşlarla güzel oluyor Gülümseme ) Türkçe pop hoppidi huppidi anlamsız sözler Kahkaha
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı