Sayfa: [1] 2 3   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Emo Akımı  (Okunma Sayısı 36958 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
beyaz
Ziyaretçi
« : Ocak 22, 2008, 19:27 »

Bugünün modern Emo Rock'ının temsilcileri Incubus, Dashboard Confessional, Jimmy Eat World, New Found Glory, Hoobastank, yani MTV'de duyduğumuz ve duyamadığımız grupları tanıyacak ve hangisi Emo Rock, hangisi punk, hangisi ne, öğreneceğiz. Ayrıca, geçmişten bugüne, türün nasıl değiştiğini de göreceğiz.

Hardcore Punk'ın bir uzantısı olarak başlayan ve günümüzde Alternatif Rock'ın önemli bir türü olan Emo Rock kısa zamanda, modern punkların ve indie rockerların yeni favorisi oldu, progressif gitar tonları, karmaşık şarkı yapıları, melodik ve dinamik gürültüsü ile hemen tanındı. Bir kısım ise pop'a daha yakın durdu. Emo şarkı sözleri, oldukça kişisel, şiirsel ve biraz da itiraf havasında. Diğer rock türlerinden biraz daha az maço. Her ne kadar "sen bunu külahıma anlat" dense de, reklam ve ticari kaygılara karşın, reklamı yapılan müziğin gerçekten duyguları yansıtamayacağı görüşündeler. Bu yüzden aynı anda hem enerjik ve mücadeleci, hem de kişisel, özel ve aşırı duygusal olmayı başarabilen bir tarz. (Bakınız, Incubus - Drive.)

Dinlediğimiz herşeyin ucu aslında 80'lere bağlı!

80'lerin, kabartılmış saçları ile aşk şarkıları söyleyen rock gruplarının, kabarık kollu gömlekleri ve dar jeanleri ile dans eden kadınların dönemi olduğunu söyleyen büyük kardeşlerinizin atladıkları bir şey var. Şu an elektronik ve hip hop ile birlikte, endüstrinin en büyük lokomotiflerinden biri olan alternatif rock müziğinin temelleri, tıpkı diğer ikisi gibi, 80'lerde oluşmaya başladı.

80'li yılların ortalarında, 70'li ve 60'lı yılların pop'unun etkisi ile, yeni bir akım ortaya çıkmaya başladı. The Cure, REM, The Cars, Talking Heads gibi gruplar, 70'lerin sonları ve erken 80'lerde disco, punk gibi akımlar ortalığı kasıp kavururken, o yılların underground piyasasını oluşturdular. Ancak punk ve disco yok oluverince bu gruplar yer üstüne çıkmaya başladı ve boşalan underground piyasayı dolduracak yeni birşeyler gerekti.

Fugazi (Her gruptan sonra, parantez içinde ilk olarak dinlenmesi gereken şarkılarını yazmaya çalışacağım: Waiting Room), Sonic Youth (bu ikisi hala müzik yapıyorlar), Superchunk, Rites of Spring. (Other Way Around)... Bu gruplar, en genel adıyla "indie rock" diye bilinen tarzın (ilgili terimleri sonradan inceleyeceğiz) yaratıcısı oldular. Rites of Spring, bildik sert punk ritimleri ile, kişisel ve duygusal şarkı sözlerini ilk birleştiren ve dolayısıyla da türün temelini atan grup oldu. Bu yeni yapılanma, kendisine üs olarak Washington D.C.'yi seçti ve underground, birden yeni gruplar ile doldu. Bu gruplar, yer altında kalmak durumundaydılar, çünkü çok kişisel bir müzik yapıyorlardı ve reklam karşıtı tavırları, basının işine hiç gelmiyordu. Bu yüzden kısa ömürlü gruplar, ufak bir firmadan çıkan birkaç plaktan ibaret bir diskografi, çoğu zaman bir demo ile sonlanan maceralar bu tür için oldukça olağandı.

"Emo" ne demek, ne saçma bişi, emotional gibi mi yani?

"Emo Rock" teriminin ortaya çıkması da bu döneme rast geliyor. Ben de dahil çoğu kişinin düşündüğü gibi Emo, "emotional / duygusal"ın kısa hali değil. Yani duygusal, hüzünlü rock anl..... gelmiyor! Zamanında safça rollerde oynayan Emo Phillips adlı bir aktör varmış ve Fugazi Konseri'nde sıkılan bir seyirci, "siz gidin Emo Phillips'e rock yapın" diye bağırmış! Ancak grup, o gürültüden Phillips kısmını duyamamış. İzleyiciye "Emo Rock da nedir?" diye sormuşlar ve diğer izleyiciler de grubun bunu kendilerine sorduklarını, cevabı içinde bir soru olduğunu düşünmüşler. Tabii bu hikayenin bir şehir efsanesi olma ihtimali de çok çok büyük.

D.C.'deki bu patlama kısa sürdü. Çünkü başka bir yerde, başka birşey patlamıştı. Artık 90'ların başına gelmiştik ve X jenerasyonu tabir edilen kuşağın Grunge'ı doğurmasının zamanı gelmişti. Görkemli, depresif bir döneme damgasını çok ciddi bir şekilde vuran Grunge, bizden bir önceki kuşağı, "Yaşıyoruz ama, anlamı ne", "Herşey o kadar gereksiz ki", "Yavaş yavaş yokolmaktansa birden yanıp gitmeyi tercih ederim" hezeyanlarına iten müzik türü. Tam bu aralar Körfez Savaş'ı patladı ve insanlar o zamanlar müzik dinleyen herkes Nirvana ve Pearl Jam hayranları olarak ikiye ayrıldı. Nirvana yokoldu, Pearl Jam, "Keşke onlar da yokolsaydılar" dedirtti. Seattle, bu yeni müziğin başkenti olmuştu, D.C.'nin pek de bir önemi kalmamıştı. İnsanlar, uzattıkları saçları ile yüzlerini örtüp, "Tanrım, çok bunalımım" ya da "Tanrım, haddinden çok bunalımım" sözleri ile şarkı dinler, depresyona girer, Kurt Cobain adlı bir "doğuştan kaybeden"in şarkı sözlerini mırıldanırlardı. Asla bir "Papa Roach" enerjisine sahip olmadı o jenerasyon, ama biz de onların sahip olduğu ruhu pek yakalayamadık.

Ancak bu dönem, Kurt'un, kafasına bir tüfek dayaması ile son buldu. Son bulan bir şey de Converse All Star ayakkabılarının satışı oldu. İntihar ettiğinde ayaklarında bunlardan vardı ve firma, bu fotograf üzerine ayakkabıyı pazardan çekti! Bir dönem, ciddi ciddi bitmişti!

Bir kahraman gider, yerine yenisi gelir...

Seattle Grunge Sahnesi, 8 Nisan 1994'de, Kurt Cobain'in ölümüyle büyük ölçüde dağıldı. Ancak küllerden yeni birşeyler doğuyordu. Üç yetenekli müzisyen tarafından, şimdiye dek yeryüzüne gelmiş en yetenekli şarkı yazarlarından birinin, daha 20 yaşındaki Jeremy Engik'in öncülüğünde kurulan, belki de şimdiye dek kurulmuş en yaratıcı ve ilham verici Emo Grubu, Sunny Day Real Estate (Dissapear) kuruldu. Bilinen bütün rock grubu klişelerini yerle bir ettiler. Medya ile çalışmadılar, birbiriyle anlaşamayan kaprisli grup üyesi profilleri asla vermediler. Hatta inanamayacaksınız ama, hiç senfonik albüm kaydetmediler Gülümseme O zamanlar yeni gruplar için bir prestij göstegesi olan California'daki kalabalık konserlere hiç çıkmadılar, sadece bir tane fotoğrafları vardı, ropörtaj yapmıyorlardı, tamamen bağımsız kalmayı tercih ediyorlardı. 'Diary' adlı bir albüm çıkardılar, günümüz Emo Rock'ı için belki de bir mihenk taşı bu albüm. İşin ilginç yanı, yoğun Katolik öğeler içeren şarkı sözleri, grubun koyu Hristiyan imajı ve Jeremy'nin, "Sadece İsa Mesih'i yücelten şarkı sözleri yazdığımız sürece şarkı söyleriz" açıklamaları yanında grubun bir üyesi Musevi idi!

Daha sonra dağıldılar (kendi sözleri ile "ara verdiler"). Jeremy bir solo proje gerçekleştirdi ve senfonik bir albüm yaptı!!! Diğer üye Dan çiftçi oldu, kalan üye Nate ise, eski Nirvana davulcusu Dave Grohl ile Foo Fighters'ı kurdu. Ancak Güneybatı'da, SNRE'in yolundan gitmeye başlayan başka bir grup vardı, Mineral (If I Could).

Gerçek bir Emo fanı olup olmadığınızı, mesela Mineral'in February parçası ile test edebilirsiniz. Sonunda ağlarsanız, gerçek bir Emo fanısınız. Eğer, "Bu adam şarkı söyleyemiyor ki, ee nakaratı nerde bunun, şarkı üç dakikalık enstrumental bişi ile bitiyor, bu ne be" derseniz ya da bütünüyle şarkı size çok karmaşık ve ağır gelirse... Sadece bir MTV izleyicisisiniz demektir. Koşarak Marc Anthony dinleme hakkınız saklıdır.

Mineral dağıldı, milyonlarca yeni grup türedi. Bir kısmı, Mineral için tribute albüm hazırladı ve bütün bunlar bizi günümüze getirdi. Şu an MTV ve basın, dünyaya sürekli yeni Emo grupları tanıtmakta... Bazısı gerçekten Emo, bazısı da cidden sadece özenti. Her siyah tişört giyip güneş gözlüğü takan, saçını boyayıp Weezer ya da Get Up Kids dinleyerek yanında "duygularını şarkı haline getirmek için" not defteri taşıyan emorocker olamıyor... Emo Rock, bir görünüş tarzı değil, aptalca bir şekilde pop ile hardcore karışımı birşeyler yapmak da değil... Pop değil, Marc Anthony değil, Trl değil... Biraz daha açıklamayı, geçmişteki ve günümüzdeki en önemli temsilcileri, ikinci bölümde bulacaksınız... Incubus - Drive demiş miydim? İyi o zaman, bir de Hoobastank - Crawling In The Dark diyeyim.. Siz de iyice havaya girin...

Emo Gruplar

1980 li yillarin ortalarinda cikmistir (Embrace).
1990 larin basinda Drive Like Jehu,Rye Coalition, Angel Hair, Antioch Arrow, Mohinder ,Saves the Day, Taking Back Sunday, and The Movielife.
1990 ortalarinda Fugazi dalgasila Sunny Day Real Estate ,Texas Is the Reason Circle Takes the Square, City of Caterpillar, Funeral Diner, and A Day in Black and White ,The Promise Ring, Braid, Bright Eyes, The Get Up Kids,Jimmy Eat World(1996) ortaya cikmistir.

90 larin sonlarinda Fugazi ve Hüsker Dü nun etkisinde Thursday, The Juliana Theory ve Sparta .

2000 li yillarda ise Jimmy Eat World ,Dashboard Confessional..

diger emo gruplar:

The Red Jumpsuit Apparatus,
Thursday,
Envy,
The Juliana Theory,
Further Seems Forever,
My American Heart,
Jawbox,
hot rod circuit,
Saves The Day,
The Movielife,
The New Amsterdams,
At The Drive In,
Bad Astronaut


Ayrıca piyasada emo olduğu düşünülen fakat emo olduklarını kabul etmeyen gruplar :

AFI,
Alexisonfire,
Brand New,
Bright Eyes,
Panic! at the Disco....
Coheed and Cambria,
Death Cab for Cutie,
Fall Out Boy,
From First to Last,
Funeral for a Friend,
Hawthorne Heights,
My Chemical Romance, ,
Senses Fail,
Something Corporate,
The Starting Line,
Story of the Year,
Thursday,
The Used ve Underoath

Kayıtlı
telekinezik
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 674


mnemonist ;)


« Yanıtla #1 : Mart 16, 2008, 17:03 »

emoları sevmiyorum ya çok uyuz oluyorum
Kayıtlı

b k l  b k l
a d g i  ö i
k e ö  l n d   
m ğ r m e i
a  i e e m r
asikız..23
Sebocu
****

Teşekkür Sayısı 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2,154


geçer gider sandım geçmedi gitti.....


« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2008, 17:20 »

paylaşım için sağol  canım Gülümseme
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2008, 16:52 Gönderen: going under » Kayıtlı

__________-_- 5380K0£!K-_-__________

.... sen gül güneş doğsun yeniden ..
plnnn
Klasik Üye
**

Teşekkür Sayısı 10
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 379« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2008, 23:07 »

emoları sevmiyorum ya çok uyuz oluyorum

aynen...
Kayıtlı
Seßokolik
deneme12
Banlanmis Üye
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 26
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 688


ŞєγтaηLaяı d€Fєттiм dü$Lєя ÜLкємdєη....!


« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2008, 23:25 »

emoları sevmiyorum ya çok uyuz oluyorum

aynen...
aynen kızları güzelde erkerleri çok tipitip
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2008, 16:52 Gönderen: going under » Kayıtlı

"ßir kalp kırldıqında denzler kurur toprak köser denqe kAlmaz  Her kalp Kırıldqında bi yerlerde yolculk baslar mavilikten siyahlıqa... "
mezarkabul_b
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 20
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 920


Pentagram


« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2008, 23:41 »

emolar ve gorhiclerden nefret ediyorum ya
Kayıtlı

___NaKaRaTa EşLiK Et,sOlODa kAfA SaLlA!!___
                         'Pentagram'
telekinezik
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 14
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 674


mnemonist ;)


« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2008, 22:14 »

aynen kızları qüzelde erkerleri çok tipitip

kız erkek farketmez emolara uyuz oluyorum ben kızlarıda güzel değiller berbatlar bence
Kayıtlı

b k l  b k l
a d g i  ö i
k e ö  l n d   
m ğ r m e i
a  i e e m r
devilcrazy
burak
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 644


Sen tutmasan elimden, Güneş olurdu tacım!!!


Site
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2008, 01:16 »

Yahu ben belki severdimde Eskişehir'de adam gibi emo yok Şaşırmış
Hepsi çakma emo hepsi özenti Şaşırmış
Kayıtlı

RoseWilD
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 209
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 7,386« Yanıtla #8 : Mayıs 23, 2008, 09:10 »

Yahu ben belki severdimde Eskişehir'de adam gibi emo yok Şaşırmış
Hepsi çakma emo hepsi özenti Şaşırmış


Burdakiler veya başka yerdekiler  sanki çok mu orjinal hah Kahkaha
Kayıtlı
[QuiéTus]
Shut up when i'm talking to you
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 98
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6,013


İçimizdeki ŞeBo Aşkı Hiç Bitmesin...


« Yanıtla #9 : Mayıs 23, 2008, 09:52 »

ya emolara uyuz oluyorum falan ama erkekleri çok yakışıklı oluyor yaa  Sırıtan kızları falanda güzel haklarını yememek lazım Sırıtan burak sen istanbula gel abi senle taksim bakırköy dolaşalım gerçek emolar burda gösteriyim ben sana  Sırıtan
ama sevmiyorum işte rengarenk bir hayat pespembe  Sırıtan benim istediğim ise simsiyah bir hayat=) sözün kısası anti emo
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2010, 15:05 Gönderen: seda-92 » Kayıtlı
RoseWilD
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 209
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 7,386« Yanıtla #10 : Mayıs 23, 2008, 10:00 »

taksim bakırköy he Kahkaha emo emo bizim gördüğümüz saçı öyle böyle tuhaf  şekilde garip +oldukça komik tipler değil ki emo olsun tamam ama görünüşüyle olduğu kadar müziğiyle de olsun sonuna kadar emo olsun iyi güzel.Ama büşra'cım senin o taksim de falan gördüklerin özenti tiplere birer örnektir. [He illa ki hakkını veren sıfatı taşıyan tipler vardır o ayrı ama onlar da zaten çıkıp dışarıya hava olsun misali komik hareketlerde pek bulunmazlar] Gülümseme
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2008, 10:02 Gönderen: RoseWilD » Kayıtlı
[QuiéTus]
Shut up when i'm talking to you
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 98
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6,013


İçimizdeki ŞeBo Aşkı Hiç Bitmesin...


« Yanıtla #11 : Mayıs 23, 2008, 10:32 »

doğru melis çoğu özenti ama tatlılar beaa  Masum Dil çıkaran kendilerine baktırıyolar yanii çoğu gerçek emo ama bundan eminim;)
Kayıtlı
RoseWilD
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 209
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 7,386« Yanıtla #12 : Mayıs 23, 2008, 11:34 »

doğru melis çoğu özenti ama tatlılar beaa  Masum Dil çıkaran kendilerine baktırıyolar yanii çoğu gerçek emo ama bundan eminim;)

Kendinle çelişiyosun bak karar ver Sırıtan ''doğru melis çoğu özenti ....çoğu gerçek emo ama bundan eminim '' Kahkaha
Kayıtlı
[QuiéTus]
Shut up when i'm talking to you
Sebokolik
*****

Teşekkür Sayısı 98
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 6,013


İçimizdeki ŞeBo Aşkı Hiç Bitmesin...


« Yanıtla #13 : Mayıs 23, 2008, 11:39 »

ya özentide var aralarında gerçek olanıda var bunu ayırt etmekte çok kolay gidersin yanlarına bi iki müzikten konuşursun adam gerçekten birşey biliyorsa söyler zaten herşeyi.  herşeyde olduğu gibi emoda da özenti var gerçeğide var benim söylemek istediğim şey bu
« Son Düzenleme: Ekim 31, 2010, 15:06 Gönderen: seda-92 » Kayıtlı
dark_16
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 59
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 877« Yanıtla #14 : Mayıs 23, 2008, 16:43 »

abi bana bi saçım yüzünden emo musun diyolar ne alaka şimdi ben tarık akana özeniyorum sordukları soru emo musun ne alakaysa Göz kırpan
Kayıtlı

Sadece acını seçmekte özgürsündür...
Sayfa: [1] 2 3   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı