Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Düşük Seviyeli Manyetik Alanlara Maruz Kalma ve Beyin Hasarı  (Okunma Sayısı 1889 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
devilcrazy
burak
Daimi Üye
***

Teşekkür Sayısı 53
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 644


Sen tutmasan elimden, Güneş olurdu tacım!!!


Site
« : Mayıs 02, 2008, 05:01 »

Saç kurutma makineleri, elektrikli tıraş makineleri, elektrikli battaniyeler, fırınlar, kahve makineleri ve saatler gibi düşük seviyeli manyetik alan üreten aletlere maruz bırakılan farelerin beyin DNA hücrelerinin hasar gördüğünü tespit eden araştırmacılar, insanların bu tip aletlerden uzak durmak için ellerinden geleni yapmalarını tavsiye ediyorlar.

Her ne kadar geçmişte düşük seviyeli elektro manyetik alanların insan sağlığına zararı olmadığı düşünülmüşse de, yapılan son çalışmada , 24 saat süre ile,ev aletlerinin yaydığı ortalama manyetik alan olan 60 Hertz’lik manyetik alana maruz bırakılan farelerde ciddi DNA hasarı gözlendi. Test süresi 48 saate çıkartıldığında oluşan hasar daha da fazla idi. Her iki gruptaki farelerde, hücrenin kendi kendini yenileyemeden tahrip etmesi anl..... gelen  “hücre intihar”’ ı tespit edildi.

Denek farelere manyetik alana maruz bırakılma öncesinde serbest radikalleri nötrleştiren eden ilaçlar verildiğinde Farelerin beyinlerinde DNA hasarı oluşmadı.  Bu nedenle araştırmacılar, oluşan hasarın,manyetik alanların hücreye doğrudan etkisi ile değil de, daha ziyade hücreye saldıran serbest radikallerin sayısını arttırma yolu ile oluğunu düşünüyorlar.

Araştırmacılar, sonuç olarak, bireylerin, düşük seviyede elektromanyetik alan üreten tüm ev aletlerinin potansiyel zararından haberdar olmalarını ve özellikle vücuda yakın duran elektrikli tıraş makinesi ve elektrikli battaniyeler gibi aletlerin kullanımı konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini belirttiler.

Kayıtlı

asikız..23
Sebocu
****

Teşekkür Sayısı 27
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 2,154


geçer gider sandım geçmedi gitti.....


« Yanıtla #1 : Mayıs 02, 2008, 16:03 »

sağol cnm paylaşım için Gülümseme
Kayıtlı

__________-_- 5380K0£!K-_-__________

.... sen gül güneş doğsun yeniden ..
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı