Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Mabet  (Okunma Sayısı 3327 defa) Bookmark and Share
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kbra.
AloneßutMad ♫
Yeni Üye


Teşekkür Sayısı 1
Çevrimdışı Çevrimdışı

Mesaj Sayısı: 50Site
« : Şubat 02, 2010, 13:09 »

Mabet, 2001 Yılında Akdeniz Üniversitesi'nde (Antalya) kuruldu. Togay bir matematik dersine geç kalmıştır ve geç kalmış başka bir arkadaşı ile konuşurken müzik grubu kurma fikri çıkmıştır. Kurulduğu sene İİBF partisinde, Altın Portakal Film Festivali etkinlikleri içinde, Güllük' te bir halk konserinde sahne almıştır. İlk sene umulan gibi olmamış ve grup 2002’de yeniden yapılanmaya gitmiştir. Bu yeni yapılanmadan sonra Togay istemeyerek de olsa vokal olmuştur.Çünkü vokalde yeterli ses güzelliği ve yeterliğinin olduğunu düşünmemektedir. Yaz aylarında Togay “Son Esir, Mabet,G,Katil Kardeşler” bestelerini yapmıştır. Okul başladığı gibi grup sıkı bir çalışma temposuyla geri döner. Konserlerde bestelerini de çalan Mabet ilk konserini yine Altın Portakal Festivali’nde vermiş, performansı ile beğeni toplamıştır. O yıl Antalya’da yapılacak olan Rock Festivali(Beach Park)’ne davet edilmiştir. Bu konser de başarılı geçmiş, bazı dergiler Mabet’i, “En İyilerden Biri” yakıştırmasıyla onurlandırmıştır. Ancak grubun gitaristi Nuri, kişisel ve ailevi sorunlardan dolayı gruptan ayrılmıştır. Togay bu gelişme üzerine grubu dağıtmıştır.
Yeniden toparlanma 2002 İlk Baharı’nda olur. Nuri yeniden gruba döner ve başka üyelerle grup konserlere hazırlanmaya başlar. Togay bu zaman zarfında, Dön Bana ve Yalnız adlı iki parça daha yapar.
Akdeniz Üniversitesi Sinema Salonu’nda bir konser verilir. Ama konser, gruptaki elemanların çok yeni olmaları yüzünden müzikal anlamda hayal kırıklığı yaratır. Bu yeni elemanlardan biri de Togay’ ın yurttaki oda arkadaşı Volkan’ dır. Volkan müziğe konserden iki ay evvel Togay’ ın ısrarıyla girmiştir. Grup konsere çıkacakken bas gitarist bulamadığı için Volkan zoraki basçı olarak gruba dahil edilir. Togay hala vokaldir ve artık bu alandaki yetersizliğini dinleyenler de fark etmeye başlamışlardır. Mayıs ayında Akdeniz Üniversitesi açık hava tiyatrosunda verilen konser, grubun gelmiş geçmiş verdiği en kötü konser olur. Togay “Mabet” çalınırken sahneyi terk eder ve grup çok büyük prestij kaybına uğrar.Bu olaydan sonra Togay müziği bırakır, grup da Togay gidince fazla direnemeden dağılır.
2002 –2003 sezonu Mabet’ ten hiç ses çıkmaz. Ama sene boyunca Volkan, Togay’ ı arayarak yeniden bir şeyler yapmak için ikna etmeye çalışır. 2003 yılının yaz aylarında Volkan resmen Togay’ a baskı yapmaya başlar. Volkan’ ın bu istekli haline karşı Togay da okul açıldığı zaman yeniden grubu toparlamaya koyulur. Son konserde grubu bitiren hatalar hep davul kanadından gelmiştir ve Togay artık hazır bir davulcu istemektedir. Arayışlar sonuç verir ve Berke gruba dahil edilir. Grup bir süre vokalsiz çalışır. Bu sırada “17” adlı enstrümantal parça ortaya çıkar. Ama gruba çok acil olarak bir vokal gerekmektedir. Volkan, Erdem ile tanışmaktadır ve aralarında konuşurken onu gruba davet eder. Erdem ilk denemeye hasta hasta gelir.Sesi kısık bir şekilde şarkı söylemeye çalışır ama yeterli bulunmaz.
Vokal arayışı sonuç vermediğinden grup oldukça rahatsızlık duymaktadır ve bu proje başlamadan bitmeye yüz tutar. Volkan, geçen seferki mazereti anlatarak Erdem’ i tekrar denemek ister. Bir sonraki çalışma grubun dönüm noktası olur. Erdem kendini fazlasıyla kanıtlar ve Togay, Erdem’ in sesine hayran kalır. Bu gelişme Mabet’ i yeniden faaliyete geçirir.
Grup bir süre sonra Akseki’ deki meslek yüksek okulunda bir konser verir. Daha sonra 14 Mart tıp bayramında, Akdeniz Üniversitesi morfoloji binasının önünde yapılan etkinlikte sahne alırlar. Grup içindeki uyum epey yol almış, sahne performansı da oldukça umut vermiştir ama popüler olmayan repertuar seçimi yüzünden konser dinleyiciler tarafından beğenilmez. Konser dönüşünde grup, kampusteki bir cafeden sahne alma teklifi alır. Yaklaşık 3 ay boyunca haftada üç kez çalarlar. Her programa adeta bir konser gibi hazırlanarak çıkılır. İşine oldukça saygı gösteren grup üyelerine üniversite gençliği de çok iyi tepkiler verir.Mekan ve Mabet sarsılan imajlarını fazlasıyla geri kazanırlar.Dışardan Mabet sürekli çalışan, işini severek yapan ve gelecek vaat eden bir grup olarak görülmektedir. Ama günler geçtikçe kişilikler öne geçmeye başlar, grupta kutuplaşmalar oluşur. Volkan ve Erdem zıt düşmeye başlarlar, Berke ve Togay arada kalır, grup bir çıkmaza sürüklenmektedir.Grup artık stüdyoya bile girmemeye başlamış, sürekli birlikte vakit geçiren arkadaşlar programdan programa görüşmeye başlamıştır.Bütün bu olaylarda, Volkan’ın kişilik sorunları büyük rol oynar.Togay, olayları izlerken Erdem’ in hem gruba hem de kendisine daha yakın olduğunu fark eder. Yine de çıkış yolu olduğunu düşündüğü şeye karar verir.Üniversite şenliklerinde konser vermek! Ama bu gelişmeler esnasında Volkan’ın sergilediği tavırlar karşısında, Togay’ da tarafsızlığını bozup Erdem’ in yanında yer alır.Zaten Volkan da gruptan ayrılmak istediğini açıklar.Grup kafalarda dağılmıştır ama hem iş hem de konser için biraz daha beraber olmak gerekmektedir.
Tüm olumsuzluklara rağmen çıkılan konser tek kelimeyle “mükemmel” olur. Kimilerine göre, üniversite tarihi boyunca bu kadar kitleye hitap eden başka bir müzik grubu olmamıştır. Bu güzel konser Togay ve Erdem’ e umut vermiştir. İyi bir konser yaraları sarıp yeni bir heyecan verir diye düşünmektedirler. Bütün bunlara rağmen Volkan gruptan ayrılır. Bu gelişme tam bir hayal kırıklığı olur ve Togay bir kere daha müziğe küser. Bu üzüntü ve sinir ile tüm müzik araçlarını satar.Zaten girdiğinden beri kendini asla gruba vermeyen Berke’ de uzaklaşır ve Togay ile Erdem baş başa kalırlar. Togay yine bir süre müzikle bağlarını koparır (birazda zorunlu).
Aradan aylar geçmiş Togay ve Erdem daha olgun bir şekilde düşünmeye başlamışlardır. geçen süre içinde hem dostlukları pekişmiş, hem de müzikal anlamda birbirlerini daha iyi anlamaya başlamışlardır. 2005 yazına doğru Togay ve Erdem yavaş yavaş çeşitli mekanlarda çalmaya başlarlar. Bu dönem Erdem ve Togay’ ı müzikal ve sahne deneyimi bakımından geliştirir. Ancak bu tip yerlerde yapılan müzik ikisini de mutlu etmez hatta geçmişi sürekli özlemle anmalarına sebep olur. Sürekli yeniden toparlanalım diye düşünürler. Ama her girişimleri hayal kırıklığı ile sona erer.
Artık 2005 yılının sonuna doğru grup daha doğrusu Togay ve Erdem’ den oluşan Mabet son virajına girer. Bu sırada Erdem ve Togay “Zalimmiş Sevgili” ve “Kurtar Beni” adında iki parça bestelerler.Kafalarında yeni bir fikir belirmeye başlar, artık gruba üye aramak yerine eldeki imkanlarla bestelerini yorumlamaya, amatör şekilde besteleri insanlara yaymaya karar verirler. Arşivlerinde buldukları bir bilgisayar programı onların derdine ilaç olur. Program besteleri evde kaydetmeyi kolaylaştıran bir programdır.Ve hemen işe koyulurlar. Erdem’in evinde yavaş yavaş besteleri kaydetmeye başlarlar“Son Esir,Kurtar Beni, Zalimmiş Sevgili, Dön Bana, Mabet” ilk kaydedilen parçalar olurlar. İnternet üzerinden yayılmaya başlayan bestelere gelen olumlu tepkiler, zaten içlerinde yanan konser hasretini pekiştirir ve konser için hazırlıklara başlanır.
Ev içinde yapılan kayıtlarda basçı ve davulcu problem olmamaktadır. Fakat konser için bir gruba ihtiyaç vardır. Acil olarak basçı ve davulcu arayışlarına girilir. Togay’ın internette verdiği basçı ilanına cevap Emre’ den gelir. Bir tarih ayarlanır ve elemanlar deneme yapmak üzere stüdyoya girerler. Deneme sonrasında Togay ve Erdem, Emre’yi yeterli bulur fakat davulcudan memnun kalmazlar. Birkaç davulcu denemesinden sonra, sabit bir grup elemanı almaktansa proje için herhangi bir davulcu ile çalışmakta karar kılınır.
Kayıtlı

Şah'lanıp gitmek içimde var, HOŞÇAKAL.. ♫
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

Şebokolik Dergi Haftanın Röportajı/ Rockoza Dergi Haftanın Röportajı